ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

پنج شنبه, 12 اسفند 1400 ساعت 09:02
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

چکیده مطلب

آیا می‌دانید که ایمپلنت با وجود میزان بالای موفقیت آمیز بودن آن می‌تواند برای تمام افراد مناسب نباشد؟ آیا به دنبال این هستید که بدانید شرایط لازم برای ایمپلنت را دارید یا خیر؟
انجام ایمپلنت دندان نیاز به داشتن برخی شرایط می‌باشد که در صورت عدم برخورداری از آن‌ها، ممکن است فرد نتواند از این روش استفاده کند. این شرایط کدام‌اند؟
در این مطلب اطلاعات کامل و مفیدی در این خصوص آورده شده است تا با مطالعه آن بتوانید تا حدودی به مناسب بودن و یا نبودن آن برای جایگزینی دندان از دست رفته خود پی ببرید. پس تا انتهای این مطلب با دکتر لاله جوادیان همراه باشید.

آیا همه افراد می‌توانند از ایمپلنت استفاده کنند؟

گرچه ایمپلنت دندان روشی است که برای اغلب افرادی که به هر دلیلی از قبیل تصادف، ضربه خوردن به صورت و یا کشیدن دندان مناسب می‌باشد و میزان موفقیت آمیز بودن آن در حدود 95% گزارش شده است، اما ممکن است برای بعضی افراد مناسب نباشد و انجام آن با شکست مواجه شود.
آیا می‌دانید چه کسانی نمی‌توانند از این روش استفاده کنند و از مزایای آن بهره ببرند؟ در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با شرایط افرادی که کاندید مناسب ایمپلنت دندان نیستند، آشنا شوید.

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

این روش فوق العاده جایگزینی دندان ممکن است برای تمام بیماران مناسب نباشد. در ادامه قصد داریم تا افرادی که ایمپلنت دندان برای آن ها مناسب نیست را معرفی نماییم:

 1. افرادی که تراکم کافی استخوان فک ندارند.

  داشتن تراکم کافی استخوان فک از مهمترین شرایط برای کاشت ایمپلنت می‌باشد. پایه ایمپلنت بر خلاف دندان طبیعی درون استخوان فک قرار می‌گیرد، به همین دلیل نیاز است که توسط بافت استخوان احاطه شود تا پیوند کافی و مناسب را با آن به وجود آورد. نداشتن تراکم کافی پشتیبانی لازم برای محکم باقی ماندن پایه در جای خود و تحمل فشار‌هایی که به آن وارد می‌شود را فراهم نمی‌کند و در نهایت این درمان شکست خواهد خورد.
  ایمپلنتوژیست پیش از انجام این روش از بیمار می‌خواهد تا آزمایش‌های لازم برای بررسی وضعیت استخوان فک را انجام دهد. افرادی که تراکم استخوان کافی داشته باشند، بلافاصله تحت جراحی قرار گرفته و پایه ایمپلنت درون فک آن ها قرار داده می‌شود، اما افرادی که تراکم کافی نداشته باشند، ابتدا عمل پیوند استخوان در ناحیه مورد نظر برای آن‌ها انجام می‌شود و پس از گذراندن دوره بهبودی و کسب نتیجه مطلوب، مراحل بعدی کاشت ایمپلنت برای آن‌ها انجام می‌شود.
 2. کسانی که از سلامت عمومی خوبی برخوردار نیستند.

  انجام این روش به این دلیل که شامل جراحی با تزریق مواد بی حسی می‌باشد و همچنین با برش لثه و بخیه زدن همراه می‌باشد، مستلزم داشتن سلامت عمومی خوب می‌باشد تا خطری بیمار را تهدید نکند و علاوه بر آن بهبودی کامل بدون هیچ گونه مشکلی حاصل شود. به همین دلیل ایمپلنتوژیست پیش از تایید این روش برای بیمار شرح حال کاملی از وضعیت سلامتی و داروهایی که مصرف می‌نماید، می‌گیرد.
  افرادی که به بیماری‌هایی مانند دیابت کنترل نشده دچار هستند، ممکن است زخم آن‌ها زود ترمیم نیابد و یا دچار مشکلاتی مانند عفونت زخم شوند. استفاده از مواد بی حسی برای بیماران قلبی و همچنین بیمارانی که پرتو درمانی در ناحیه گردن و صورت انجام می‌دهند، کاندید مناسبی برای استفاده از این روش نمی‌باشند.
  همچنین مصرف داروهای خاصی مانند داروهای استروئیدی و یا رقیق کننده خون، ممکن است حین انجام جراحی ایمپلنت خطراتی را برای بیمار به وجود آورد.
 3. افرادی که سلامت دهان و دندان کافی ندارند.

  نداشتن سلامت کافی دهان و دندان که می‌تواند شامل ابتلا به بیماری‌های دندان و همچنین لثه باشد، موجب به خطر افتادن سلامت ایمپلنت و ناموفق بودن این درمان می‌شود. به همین دلیل در مواردی که بیمار به عفونت لثه و یا سایر بیماری‌های دهان و دندان دچار باشد، ابتدا تحت درمان‌های لازم قرار می‌گیرد تا بهبودی کامل حاصل شود و پس از آن مراحل درمان ایمپلنت انجام می‌شوند.
 4. کسانی که سیگار و الکل مصرف می کنند.

  بهبود زخم ایجاد شده هنگام جراحی ایمپلنت نیاز به گردش خون مناسب دارد. مصرف سیگار و الکل در گردش خون اختلال ایجاد کرده و این امر باعث می‌شود که زخم دیرتر بهبودی پیدا کند. علاوه بر این مصرف سیگار مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان‌ها و ابتلا به بیماری‌های پریودنتال را منجر می‌شود که این موارد در شکست ایمپلنت نقش دارند. به همین دلیل توصیه می‌شود افرادی که قصد ایمپلنت کردن را دارند، از مصرف سیگار و مشروبات الکلی خودداری کنند تا درمان آن‌ها موفقیت آمیز باشد.
 5. افرادی که بهداشت دهان و دندان خوبی ندارند.

  موفقیت آمیز بودن این درمان تا حدود زیادی تحت تاثیر رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان که شامل روزی دو بار مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می‌باشد، موجب می‌شود که فرد به پوسیدگی دندان و بیماری های لثه دچار گردد. این مشکلات در نهایت می‌توانند باعث عفونت لثه و همچنین در موارد شدیدتر باعث عفونت استخوان فک شوند که در هر صورت سلامت ایمپلنت را به خطر می‎اندازند و منجر به شکست درمان می‌گردند. بنابراین افرادی که بهداشت دهان و دندان خوبی ندارند نمی‌توانند کاندیدای مناسب ایمپلنت باشند.
 6. کسانی که دندان قروچه دارند.

  دندان قروچه اختلالی است که باعث می‌شود افراد به طور ناخودآگاه هنگام خواب و یا بیداری دندان‌های خود را به یکدیگر فشار دهند و در ساییده شدن دندان‌ها و همچنین ایجاد سایر مشکلات دندان و فک نقش دارد. این عارضه در افرادی که دندان‌های خود را ایمپلنت کرده اند می‌تواند موجب آسیب دیدن تاج و حتی پایه ایمپلنت شود و در برخی موارد شکست این درمان را به همراه داشته باشد. پس اگر به دندان قروچه مبتلا هستید و قصد استفاده از این درمان را دارید، بهتر است ابتدا نسبت به درمان آن اقدام کنید و یا نایت گارد (محافظ دندان) مناسب خود را تهیه کنید.

نقش سن در ایمپلنت دندان

یکی از سوالات افرادی که قصد ایمپلنت کردن دندان‌های خود را دارند این است که آیا استفاده از این روش محدودیت سنی دارد یا خیر؟
افرادی که رشد استخوان فک آن ها هنوز کامل نشده است، نمی‌توانند کاندید مناسبی برای استفاده از این روش باشند. رشد فک افراد معمولا تا سن 18 تا 20 سالگی و در برخی موارد ممکن است تا 25 سالگی ادامه داشته باشد، به همین دلیل ایمپلنت دندان به افراد زیر 18 سال توصیه نمی‌شود. کاشت ایمپلنت پیش از کامل شدن رشد استخوان فک و رسیدن به بلوغ اسکلتی می‌تواند عوارضی از جمله به وجود آمدن فاصله بین دندان‌ها به مرور زمان، مشکل در جویدن غذا، تغییرات ظاهری در ناحیه صورت و همچنین از دست دادن استخوان در اطراف پروتز شود.
از سوی دیگر ایمپلنت دندان برای افراد در سنین بالاتر و حتی افراد مسن نیز امکان پذیر است به شرطی که از سلامت عمومی خوب و همچنین تراکم کافی استخوان فک برخوردار باشند.
در هر دو مورد ایمپلنتوژیست با تجویز انجام برخی تصویر برداری‌ها و همچنین آزمایشات لازم، مناسب بودن یا نبودن این روش برای افراد در سنین مختلف را تشخیص می دهد.

چگونه بفهمم می‌توانم دندان‌های خود را ایمپلنت کنم؟

چگونه بفهمم می‌توانم دندان‌های خود را ایمپلنت کنم؟

مطالعه مطالب فوق تا حدود زیادی می‌تواند به شما در تشخیص اینکه کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان هستید یا خیر، کمک شایانی می‌کند. علاوه بر این به شما پیشنهاد می‌کنیم که با تنظیم یک جلسه رایگان با کلینیک دندانپزشکی دکتر جوادیان و مراجعه به کلینیک، با ایمپلنتوژیست مشاوره داشته باشید تا اطلاعات لازم در این زمینه را به دست آورید. در این جلسه مشاوره، برخی معاینات لازم انجام می‌شوند و همچنین برنامه درمانی لازم تنظیم شده و می‌توانید از قیمت ایمپلنت دندان خود مطلع شوید و تصمیم آگاهانه درمورد درمان خود بگیرید.

آمادگی‌های لازم برای کسانی که ایمپلنت برایشان مناسب نیست

ایمپلنتوژیست پس از انجام معاینات و بررسی‌های لازم ممکن است تشخیص دهد که استفاده از این روش برای فرد مناسب نیست، اما با انجام برخی اصلاحات و درمان‌ها بتوان بیمار را برای ایمپلنت آماده کرد. آیا می‌دانید این درمان‌ها کدام‌اند؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با این اقدامات درمانی رایج آشنا شوید:

 1. درمان بیماری‌ها و مشکلات لثه

  ابتلا به بیماری‌های لثه نه تنها کاشت ایمپلنت را با مشکل مواجه خواهد کرد، بلکه می‌تواند سلامت دهان و دندان و همچنین استخوان فک را به خطر بیندازد. به همین دلیل پیش از ایمپلنت کردن باید تمام مشکلات و بیماری‌های لثه تحت درمان‌های مناسب قرار بگیرند تا بیمار بتواند کاشت دندان موفقیت آمیزی داشته باشد.
 2. پیوند استخوان

  همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم، نداشتن تراکم کافی استخوان نمی‌تواند استحکام کافی پایه ایمپلنت را فراهم کند. بنابراین ایمپلنتوژیست برای افرادی که تراکم استخوان کافی ندارند، از روش پیوند استخوان استفاده می‌کند. در این روش بافت استخوانی لازم از بافت انسانی، حیوانی و یا مصنوعی فراهم می‌شود و در محل مورد نظر پیوند داده می شود.
 3. جراحی لیفت سینوس

  سینوس‌ها در قوس فوقانی فک قرار دارند و در مواردی که غشای سینوسی دچار افتادگی شده باشد و به محل قرار گرفتن پایه ایمپلنت تجاوز کرده باشد، از جراحی لیفت سینوس که شامل پیوند استخوان در آن ناحیه می‌باشد، استفاده می‌شود. مدت زمان بهبودی این جراحی نیز همانند پیوند استخوان می تواند تا چند ماه طول بکشد.

سوالات متداول

 1. آیا ایمپلنت دندان برای همه افراد مناسب است؟

  مناسب بودن این روش برای افراد مختلف به شرایط دهان و دندان و همچنین وضعیت سلامت عمومی آن ها بستگی دارد. گرچه این روش برای اغلب افراد مناسب است، اما تشخیص دقیق این موضوع نیاز به انجام معاینات و بررسی‌های لازم توسط ایمپلنتوژیست دارد.
 2. آیا محدودیت سنی برای ایمپلنت دندان وجود دارد؟

  ایمپلنت دندان برای افراد بالای 18 سال که به رشد کامل استخوان فک رسیده‌اند و همچنین تراکم کافی استخوان فک، بهداشت دهان و دندان کافی و سلامت عمومی خوبی دارند، می‌تواند مناسب باشد.
 3. آیا خانم‌های باردار می‌توانند دندان خود را ایمپلنت کنند؟

  به طور کلی توصیه می‌شود که زنان باردار انجام هرگونه خدمات درمانی و ترمیمی دندانپزشکی خود را به دوران پس از زایمان موکول کنند که این امر ایمپلنت دندان را نیز شامل می‌شود.
خواندن 599 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 07 فروردين 1401 ساعت 10:14

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

تماس سریع

02122976274
02122963447
09380132273

پاسداران-بالاتر از میدان هروی-خیابان وفامنش نبش مکران شمالی-پلاک 32، طبقه 2

سوالات متداول

 1. آیا ایمپلنت دندان قدیمی باید حتما جایگزین شود؟

  تا زمانی که با مراقبت ها و نگهداری های لازم، ایمپلنت دچار آسیب و عفونت نشود، شاید هرگز نیاز به تعویض ایمپلنت دندان به وجود نیاید. برای مراقبت درست و اطمینان از سلامت دهان و دندان و ایمپلنت خود، لازم است تا هر چند وقت یک بار (حدود 6 ماه یک بار) برای چکاپ به مطب دندانپزشکی بروید. همچنین عامل اصلی در موفق بودن ایمپلنت دندان، تخصص و تبحر دندانپزشک می باشد. متخصص ایمپلنت دندان علاوه بر اینکه دارای مهارت کافی در زمینه کاشت ایمپلنت می باشد، توانایی و تبحر لازم را برای درمان بیماری های لثه، پیوند استخوان و لیفت سینوس دارد.
 2. آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

  ایمپلنت همانند یک جراحی معمولی می باشد، بنابراین بروز درد و ناراحتی بعد از آن کاملا طبیعی بوده و به کمک دارو های مسکن به مرور زمان رفع می گردد. این امکان نیز وجود دارد تا میزان درد در برخی از افراد به قدری کم باشد که نیازی به استفاده از دارو های مسکن نداشته باشند. حدود 3 الی 4 ساعت بعد از کاشت ایمپلنت دندان بی حسی از بین رفته و درد آغاز می گردد که این درد تا حدود 10 روز ادامه خواهد داشت. بهتر است تا در این دوران غذا های نرم و دارو های مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک متخصص را مصرف کنید.
 3. چه زمانی بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت کاشته می شود؟

  برای کاشت ایمپلنت دندان دو روش کلی وجود دارد. یکی از آن ها ایمپلنت فوری بوده که در این روش، بلافاصله بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت کاشته می شود. این روش تنها در مواقعی انجام می گیرد که برای تثبیت دندان، تراکم استخوان به قدر کافی وجود داشته باشد. مزیت این روش درمانی، صرفه جویی در وقت و کاهش تعداد جراحی های مورد نیاز برای کاشت است، اما احتمال ناموفق بودن درمان در این روش بیشتر می باشد. روش بعدی به این صورت است که بعد از کشیده شدن دندان، پیوند استحوان انجام شده و به حدود 3 ماه دوره بهبودی نیاز دارد. این روش نتیجه موفقیت آمیز بیشتری را به همراه دارد.
 4. آیا ظاهر ایمپلنت دندان طبیعی است؟

  بسیاری از افرادی که قصد انجام ایمپلنت دندان را دارند، نگران این هستند که مبادا ظاهر بدی روی دندان هایشان داشته باشد. اما باید گفت که پاسخ این سوال را می توان یک بله ی محکم و قطعی گفت، زیرا ایمپلنت دندان به دندان طبیعی شباهت بسیار زیادی دارد.
 5. آیا امکان سفید کردن ایمپلنت دندان وجود دارد؟

  ایمپلنت دندان را همانند دیگر روش های زیبایی دندان، نمی توان سفید تر کرد و بلیچینگ دندان اثر مثبتی روی ایمپلنت ندارد. اگر قصد انجام بلیچینگ دندان را دارید، بهتر است تا در ابتدا این کار را انجام دهید و بعد از آن اقدام به کاشت ایمپلنت دندان نمایید تا بتوانید رنگ ایمپلنت خود را مشابه با دندان های کناری پیدا کنید.
 6. آیا عدم موفقیت درمان ایمپلنت ممکن است؟

  احتمال شکست و عدم موفقیت هر درمان پزشکی وجود دارد و ایمپلنت دندان نیز مانند هر روش درمانی دیگری ممکن است تا با شکست رو به رو شود. اما با این وجود می توان به قطع گفت که اگر دندانپزشک متخصص را برای درمان خود انتخاب نمایید، این درمان با احتمال موفقیت بالای 98 درصد به اتمام خواهد رسید.
 7. آیا امکان خرابی و پوسیدگی ایمپلنت دندان وجود دارد؟

  ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم بوده که این فلز به هیچ عنوان دچار پوسیدگی نمی شود. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند به راحتی تاج دندان و اطراف ایمپلنت دندان را دچار عفونت کرده که در این شرایط، احتمال لق شدن ایمپلنت دندان نیز وجود دارد.
 8. چه تعداد ایمپلنت دندان مورد نیاز من می باشد؟

  در صورتی که یک دندان از دست رفته داشته باشید، به یک ایمپلنت نیاز دارید، اما اگر بیش از یک دندان خود را از دست داده باشید، این احتمال وجود دارد که برای هر دندان به ایمپلنت نیازمند نباشید. فک بالا و پایین با هم تفاوت هایی دارند، در واقع فک پایین از تراکم استخوان بیشتری نسبت به فک بالا برخوردار است. برای متوجه شدن تعداد دقیق ایمپلنت مورد نیاز خود، باید با دندانپزشک مشورت نمایید.
 9. کدام دندان ها می توانند ایمپلنت شوند؟

  کاشت ایمپلنت دندان محدودیت عددی ندارد و یک یا مجموعه ی کامل دندان را می توان ایمپلنت کرد که این موضوع کاملا به شرایط بیمار بستگی دارد.
 10. آیا امکان کاشت ایمپلنت دندان برای خانم باردار وجود دارد؟

  با وجود اینکه ایمپلنت دندان روشی کاملا بی خطر می باشد، اما همواره به خانم های باردار توصیه می شود تا این درمان را به بعد از زایمان خود موکول کنند. قبل از شروع به درمان، برای بررسی و ارزیابی های لازم، بیمار باید عکس های رادیولوژی و اسکن تهیه کند که قرار گرفتن مادر باردار در معرض اشعه می تواند به جنین آسیب وارد کند. همچنین بعد از کاشت ایمپلنت دندان برای کاهش درد و احتمال بروز عفونت، لازم است تا دارو های مسکن مصرف شود که برخی از این دارو ها می تواند برای جنین مضر باشد.
 11. کاشت ایمپلنت دندان با لیزر چگونه است؟

  کاشت ایمپلنت دندان با لیزر یک روش کم تهاجمی و راحت تر می باشد و در این روش بیمار درد کمتری را تجربه خواهد کرد. بیو لیزر، سیستم فیبری نوری دارد که با برخورد به بافت هدف، می تواند برش را راحت تر و دور از صدای ناخوشایند دریل جراحی، ایجاد کند. با کمک لیزر که روشی مطمئن می باشد، دندانپزشک می تواند درمان های پیچیده تر را راحت تر انجام دهد. همپنین درد کمتری برای بیمار ایجاد شده و دوره نقاهت را سریع تر می گذراند.
 12. آیا ایمپلنت دندان بوی بدی در دهان ایجاد می کند؟

  با وجود اینکه ایمپلنت دندان عملکردی مشابه با دندان طبیعی دارد، اما در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند مشکلات کوچک و بزرگی به همراه داشته باشد. یکی از این مشکلات بوی بد دهان است که تعیین علت دقیق آن کار راحتی آسانی نیست. با این حال موارد زیر می توانند دلیلی بر ایجاد بوی بد دهان توسط ایمپلنت دندان باشند:
  • به وجود آمدن پلاک روی ایمپلنت: ایجاد پلاک دندانی، علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن بوی دهان، می تواند بیماری های لثه را به دنبال داشته باشد که در این شرایط احتمال از بین رفتن ایمپلنت دندان وجود دارد.
  • گیر کردن مواد غذایی در ایمپلنت: همانطور که غذا در بین دندان های طبیعی گیر می کند، این اتفاق برای ایمپلنت دندان نیز رخ می دهد. باقی ماندن تکه های غذا در ایمپلنت می توانند سبب ایجاد بوی بد دهان شوند. بنابراین باید روزانه مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده داشته باشید.
  • عفونت ایمپلنت: در صورت عفونت ایمپلنت دندان، بوی تندی ایجاد می شود. عفونت ایمپلنت نیز می تواند به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان رخ دهد، اما در صورت بروز آن حتما باید به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 13. بین ایمپلنت تیتانیوم یا ایمپلنت زیرکونیا، کدام یک بهتر اند؟

  بسیاری از بیمارانی که برای ایمپلنت دندان مراجعه می کنند، نگرانی هایی درباره ایمپلنت تیتانیوم و یا زیرکونیا دارند. در واقع این افراد نمی دانند که کدام یک از این دو ایمپلنت برایشان مناسب تر است. دندانپزشک متخصص ایمپلنت با داشتن مهارت و تجربه و با در نظر گرفتن شرایط و خواسته های بیمار، نوع خاص ایمپلنت مناسب برای بیمار را انتخاب می کند. در ادامه به بررسی این دو نوع ایمپلنت می پردازیم:
  1. ایمپلنت تیتانیومی هزینه ای بالاتر از ایمپلنت زیرکونیا دارد.
  2. هر دو نوع سازگاری بسیار خوبی با بدن انسان دارند.
  3. زیبایی ظاهری ایمپلنت زیرکونیا بیشتر می باشد.
  4. با وجود خاصیت ارتجاعی کمتر ایمپلنت زیرکونیا، اما هر دو نوع دارای مقاومت و استحکام بسیار بالایی هستند.