ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟ ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر جوادیان

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟ | کاندیدای مناسب + سوالات

سه شنبه, 17 اسفند 1400 ساعت 14:53
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

چکیده مطلب

آیا دندان از دست رفته دارید و قصد ایمپلنت کردن آن را دارید؟ آیا می‌خواهید بدانید که می‎ توانید از این روش استفاده کنید یا نه؟ آیا شرایط استفاده از این روش را می‌دانید؟
این روش تقریبا برای اکثر افرادی که یک یا چند دندان خود را به هر دلیلی از دست داده‌اند، مناسب می‎باشد. اما در برخی موارد ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که مانع از استفاده از این روش شود.
در این مطلب از دکتر لاله جوادیان قصد داریم تا با ارائه اطلاعات لازم درباره شرایط مناسب برای افرادی که می‎توانند دندان‎های خود را ایمپلنت کنند، تا حدودی به شما در تشخیص مناسب بودن این روش برایتان کمک کنیم. پس با ما همراه باشید.

آیا همه افراد می‌توانند کاندید ایمپلنت دندان باشند؟

آیا همه افراد می‌توانند کاندید ایمپلنت دندان باشند؟

ایمپلنت دندان روشی است که میزان موفقیت آمیز بودن آن برای جایگزینی دندان‎های از دست رفته افراد در حدود 95% درصد اعلام شده است. این آمار نشان دهنده این است که ایمپلنت برای اکثر افرادی که این روش را برای جایگزین کردن دندان‎های از دست رفته خود انتخاب کرده‎اند، مناسب است. آیا می‎دانید این روش برای چه کسانی مناسب می‌باشد؟ با مطالعه ادامه این مطلب می‌توانید با شرایط افرادی که کاندید مناسب استفاده از این روش هستند، آشنا شوید.

ایمپلنت دندان برای چه افرادی مناسب است؟

به طور کلی تشخیص مناسب بودن ایمپنت دندان برای افراد توسط ایمپلنتوژیست تعیین می‎شود. در ادامه به معرفی کسانی که شرایط لازم برای ایمپلنت کردن دندان‌های خود را دارند، پرداخته‎ایم:

 1. افرادی که از سلامت عمومی خوبی برخوردارند.

  یکی از شرایط لازم برای ایمپلنت کردن دندان ها داشتن سلامت عمومی خوب می‎باشد. ابتلا به بیماری‎هایی از قبیل دیابت، پوکی استخوان و یا برخی بیماری‎های مربوط به سیستم ایمنی می‎تواند شانس موفقیت آمیز بودن این درمان را پایین بیاورد. به همین دلیل استفاده از این روش به افرادی که دارای سلامت عمومی خوبی هستند، پیشنهاد می‎شود.
 2. کسانی که بهداشت دهان و دندان خوبی دارند.

  داشتن بهداشت دهان و دندان خوب و مناسب نه تنها برای ایمپلنت دندان، بلکه برای استفاده از سایر روش‌های ترمیمی و درمانی دندانپزشکی لازم و ضروری می‌باشد. عدم رعایت نکات بهداشتی مربوط به دهان و دندان باعث شکست این درمان و به خطر افتادن سلامت دندان‎ها، لثه و همچنین استخوان فک می‎شود. بنابراین در صورتی که قصد ایمپلنت کردن دندان‎های خود را دارید، باید نسبت به رعایت بهداشت دهان و دندان خود دقت کافی را داشته باشید.
 3. کسانی که تراکم کافی استخوان فک دارند.

  پایه ایمپلنت برای ایجاد پیوند لازم با استخوان فک و محکم شدن در جای خود نیاز به پشتیبانی دارد. پشتیبانی لازم با داشتن تراکم کافی استخوان فک فراهم می‌شود. به همین دلیل پیش از نصب ایمپلنت، انجام آزمایش‌های لازم برای بررسی تراکم استخوان تجویز می‎شود. افرادی که تراکم کافی استخوان فک دارند، می‎توانند کاندید مناسبی برای استفاده از این روش باشند. لازم به ذکر است که افرادی که تراکم استخوان کافی و مناسب نداشته باشند، ابتدا پیوند استخوان در آن ناحیه برای آنها انجام می‎شود.
 4. افرادی که سلامت دهان و دندان خوبی دارند.

  افرادی که از سلامت کامل دهان و دندان برخوردارند، کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان هستند. مشکلات و بیماری‏های دهان و دندان که می‎توانند موجب عفونت لثه شوند، سلامت ایمپلنت را به خطر می‎اندازند. افرادی که به بیماری‎های لثه دچار هستند، ابتدا باید درمان‎های لازم را انجام دهند و در صورت مناسب شدن شرایط دهان و دندانشان می‎توانند از مزایای ایمپلنت روش بهره ببرند.
 5. افرادی که سیگار و الکل مصرف نمی‎کنند.

  مصرف نوشیدنی‎های الکلی و همچنین سیگار می‎تواند منجر به شکست این درمان شود. مصرف این مواد تاثیر نامطلوبی بر بهبود زخم‎های ناشی از جراحی ایمپلنت دارد. بنابراین افرادی که سیگار نمی‎کشند و الکل مصرف نمی‎کنند، می‎توانند کاندیدای مناسبی برای استفاده از ایمپلنت دندان باشند.
 6. افرادی که دندان قروچه ندارند.

  داشتن عادتی مانند دندان قروچه که باعث می‎شود فرد به طور ناخودآگاه هنگام خواب دندان‎های خود را به هم فشار دهد، یکی از علل موثر در موفقیت آمیز نبودن این درمان می باشد. کسانی که دندان قروچه ندارند، می‎توانند با خیال راحت از این درمان استفاده کنند.

چگونه بفهمم می‌توانم دندان‌هایم را ایمپلنت کنم؟

چگونه بفهمم می‌توانم دندان‌هایم را ایمپلنت کنم؟

علاوه بر مطالعه مطالب فوق که می‎تواند تا حدود زیادی اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهد، به شما پیشنهاد می‎دهیم که یک جلسه مشاوره رایگان با ایمپلنتوژیست کلینیک دندانپزشکی دکتر جوادیان تنظیم کنید تا با انجام معاینات و بررسی‌های لازم، مناسب بودن و یا نبودن این روش برای جایگزینی دندان‌هایتان را بدانید. همچنین می‎توانید برنامه درمانی خود را تنظیم کرده و از قیمت ایمپلنت دندان خود مطلع شوید.

سن مناسب برای ایمپلنت دندان

رسیدن به رشد کامل استخوان فک و متوقف شدن آن یکی از شروط لازم برای ایمپلنت کردن دندان می‎باشد. افراد معمولا تا سن 18 سالگی به بلوغ اسکلتی می‎رسند و رشد فک آنها متوقف می‎شود، البته در برخی موارد این رشد ممکن است تا سن 25 سالگی نیز ادامه یابد. تشخیص این امر بر عهده ایمپلنتوژیست می‎باشد و با انجام تصویر برداری‎ها و آزمایشات لازم انجام می‎شود.
همچنین افراد در سنین بالاتر که رشد فک آنها کامل شده است، با داشتن تراکم کافی استخوان فک، داشتن بهداشت دهان و دندان مناسب و عدم ابتلا به بیماری‎هایی از قبیل دیابت کنترل نشده، بیماری‎های قلبی و پوکی استخوان می‎توانند کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان باشند.

ایمپلنت کردن دندان چند سال پس از افتادن و کشیدن آن

گاهی ممکن است افراد چند سال پس از کشیدن و یا افتادن دندانشان تصمیم بگیرند تا جای خالی آن را با ایمپلنت پر کنند. در این مواقع یکی از سوالاتی که برای این دسته از افراد پیش می‎آید، این است که آیا با گذشت این مدت زمان می‎توانم ایمپلنت کنم یا خیر؟
مهمترین مسئله و شرط برای استفاده از ایمپلنت دندان، داشتن تراکم کافی استخوان فک می‌باشد و گذشت زمان به خودی خود نمی‎تواند مانع از انجام این روش باشد.
فشار‎هایی که ریشه دندان به استخوان فک وارد می‎کند، آن را به حفظ ساختار خود وادار می‌نماید. زمانی که فرد دندان خود را می‎کشد و یا بر اثر عوامل دیگر آن را از دست می‎دهد، رفته رفته این استخوان تحلیل می‎رود.
ریشه ایمپلنت نیاز به پشتیبانی برای محکم شدن در جای خود دارد و این پشتیبانی را از استخوان فک به دست می‌آورد که با تحلیل رفتن آن نمی‎توان پایه ایمپلنت را در آن ناحیه قرار داد. در این مواقع ایمپلنتوژیست با بررسی میزان تراکم استخوان، در صورت نیاز اقدام به پیوند استخوان می‎کند. بنابراین امکان ایمپلنت کردن دندان افرادی که چند سال از کشیدن دندان و یا افتادن آن می‎گذرد، وجود دارد.

سوالات متداول

 1. آیا ایمپلنت دندان برای همه افراد مناسب است؟

  مناسب بودن این روش برای افراد مختلف به شرایط دهان و دندان و همچنین وضعیت سلامت عمومی آنها بستگی دارد. گرچه این روش برای اغلب افراد مناسب است، اما تشخیص دقیق این موضوع نیاز به انجام معاینات و بررسی‌‎های لازم توسط ایمپلنتوژیست دارد.
 2. آیا محدودیت سنی برای ایمپلنت دندان وجود دارد؟

  ایمپلنت دندان برای افراد زیر 18 سال به این دلیل که هنوز به رشد کامل استخوان فک نرسیده‎اند، مناسب نیست. افرادی که به بلوغ اسکلتی رسیده‎اند، سلامت عمومی و بهداشت دهان و دندان خوبی دارند و همچنین از تراکم کافی استخوان فک برخوردارند، می‌توانند از این روش استفاده کنند.
خواندن 328 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 07 فروردين 1401 ساعت 12:01

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

تماس سریع

02122976274
02122963447
09380132273

پاسداران-بالاتر از میدان هروی-خیابان وفامنش نبش مکران شمالی-پلاک 32، طبقه 2

سوالات متداول

 1. آیا ایمپلنت دندان قدیمی باید حتما جایگزین شود؟

  تا زمانی که با مراقبت ها و نگهداری های لازم، ایمپلنت دچار آسیب و عفونت نشود، شاید هرگز نیاز به تعویض ایمپلنت دندان به وجود نیاید. برای مراقبت درست و اطمینان از سلامت دهان و دندان و ایمپلنت خود، لازم است تا هر چند وقت یک بار (حدود 6 ماه یک بار) برای چکاپ به مطب دندانپزشکی بروید. همچنین عامل اصلی در موفق بودن ایمپلنت دندان، تخصص و تبحر دندانپزشک می باشد. متخصص ایمپلنت دندان علاوه بر اینکه دارای مهارت کافی در زمینه کاشت ایمپلنت می باشد، توانایی و تبحر لازم را برای درمان بیماری های لثه، پیوند استخوان و لیفت سینوس دارد.
 2. آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

  ایمپلنت همانند یک جراحی معمولی می باشد، بنابراین بروز درد و ناراحتی بعد از آن کاملا طبیعی بوده و به کمک دارو های مسکن به مرور زمان رفع می گردد. این امکان نیز وجود دارد تا میزان درد در برخی از افراد به قدری کم باشد که نیازی به استفاده از دارو های مسکن نداشته باشند. حدود 3 الی 4 ساعت بعد از کاشت ایمپلنت دندان بی حسی از بین رفته و درد آغاز می گردد که این درد تا حدود 10 روز ادامه خواهد داشت. بهتر است تا در این دوران غذا های نرم و دارو های مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک متخصص را مصرف کنید.
 3. چه زمانی بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت کاشته می شود؟

  برای کاشت ایمپلنت دندان دو روش کلی وجود دارد. یکی از آن ها ایمپلنت فوری بوده که در این روش، بلافاصله بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت کاشته می شود. این روش تنها در مواقعی انجام می گیرد که برای تثبیت دندان، تراکم استخوان به قدر کافی وجود داشته باشد. مزیت این روش درمانی، صرفه جویی در وقت و کاهش تعداد جراحی های مورد نیاز برای کاشت است، اما احتمال ناموفق بودن درمان در این روش بیشتر می باشد. روش بعدی به این صورت است که بعد از کشیده شدن دندان، پیوند استحوان انجام شده و به حدود 3 ماه دوره بهبودی نیاز دارد. این روش نتیجه موفقیت آمیز بیشتری را به همراه دارد.
 4. آیا ظاهر ایمپلنت دندان طبیعی است؟

  بسیاری از افرادی که قصد انجام ایمپلنت دندان را دارند، نگران این هستند که مبادا ظاهر بدی روی دندان هایشان داشته باشد. اما باید گفت که پاسخ این سوال را می توان یک بله ی محکم و قطعی گفت، زیرا ایمپلنت دندان به دندان طبیعی شباهت بسیار زیادی دارد.
 5. آیا امکان سفید کردن ایمپلنت دندان وجود دارد؟

  ایمپلنت دندان را همانند دیگر روش های زیبایی دندان، نمی توان سفید تر کرد و بلیچینگ دندان اثر مثبتی روی ایمپلنت ندارد. اگر قصد انجام بلیچینگ دندان را دارید، بهتر است تا در ابتدا این کار را انجام دهید و بعد از آن اقدام به کاشت ایمپلنت دندان نمایید تا بتوانید رنگ ایمپلنت خود را مشابه با دندان های کناری پیدا کنید.
 6. آیا عدم موفقیت درمان ایمپلنت ممکن است؟

  احتمال شکست و عدم موفقیت هر درمان پزشکی وجود دارد و ایمپلنت دندان نیز مانند هر روش درمانی دیگری ممکن است تا با شکست رو به رو شود. اما با این وجود می توان به قطع گفت که اگر دندانپزشک متخصص را برای درمان خود انتخاب نمایید، این درمان با احتمال موفقیت بالای 98 درصد به اتمام خواهد رسید.
 7. آیا امکان خرابی و پوسیدگی ایمپلنت دندان وجود دارد؟

  ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم بوده که این فلز به هیچ عنوان دچار پوسیدگی نمی شود. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند به راحتی تاج دندان و اطراف ایمپلنت دندان را دچار عفونت کرده که در این شرایط، احتمال لق شدن ایمپلنت دندان نیز وجود دارد.
 8. چه تعداد ایمپلنت دندان مورد نیاز من می باشد؟

  در صورتی که یک دندان از دست رفته داشته باشید، به یک ایمپلنت نیاز دارید، اما اگر بیش از یک دندان خود را از دست داده باشید، این احتمال وجود دارد که برای هر دندان به ایمپلنت نیازمند نباشید. فک بالا و پایین با هم تفاوت هایی دارند، در واقع فک پایین از تراکم استخوان بیشتری نسبت به فک بالا برخوردار است. برای متوجه شدن تعداد دقیق ایمپلنت مورد نیاز خود، باید با دندانپزشک مشورت نمایید.
 9. کدام دندان ها می توانند ایمپلنت شوند؟

  کاشت ایمپلنت دندان محدودیت عددی ندارد و یک یا مجموعه ی کامل دندان را می توان ایمپلنت کرد که این موضوع کاملا به شرایط بیمار بستگی دارد.
 10. آیا امکان کاشت ایمپلنت دندان برای خانم باردار وجود دارد؟

  با وجود اینکه ایمپلنت دندان روشی کاملا بی خطر می باشد، اما همواره به خانم های باردار توصیه می شود تا این درمان را به بعد از زایمان خود موکول کنند. قبل از شروع به درمان، برای بررسی و ارزیابی های لازم، بیمار باید عکس های رادیولوژی و اسکن تهیه کند که قرار گرفتن مادر باردار در معرض اشعه می تواند به جنین آسیب وارد کند. همچنین بعد از کاشت ایمپلنت دندان برای کاهش درد و احتمال بروز عفونت، لازم است تا دارو های مسکن مصرف شود که برخی از این دارو ها می تواند برای جنین مضر باشد.
 11. کاشت ایمپلنت دندان با لیزر چگونه است؟

  کاشت ایمپلنت دندان با لیزر یک روش کم تهاجمی و راحت تر می باشد و در این روش بیمار درد کمتری را تجربه خواهد کرد. بیو لیزر، سیستم فیبری نوری دارد که با برخورد به بافت هدف، می تواند برش را راحت تر و دور از صدای ناخوشایند دریل جراحی، ایجاد کند. با کمک لیزر که روشی مطمئن می باشد، دندانپزشک می تواند درمان های پیچیده تر را راحت تر انجام دهد. همپنین درد کمتری برای بیمار ایجاد شده و دوره نقاهت را سریع تر می گذراند.
 12. آیا ایمپلنت دندان بوی بدی در دهان ایجاد می کند؟

  با وجود اینکه ایمپلنت دندان عملکردی مشابه با دندان طبیعی دارد، اما در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند مشکلات کوچک و بزرگی به همراه داشته باشد. یکی از این مشکلات بوی بد دهان است که تعیین علت دقیق آن کار راحتی آسانی نیست. با این حال موارد زیر می توانند دلیلی بر ایجاد بوی بد دهان توسط ایمپلنت دندان باشند:
  • به وجود آمدن پلاک روی ایمپلنت: ایجاد پلاک دندانی، علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن بوی دهان، می تواند بیماری های لثه را به دنبال داشته باشد که در این شرایط احتمال از بین رفتن ایمپلنت دندان وجود دارد.
  • گیر کردن مواد غذایی در ایمپلنت: همانطور که غذا در بین دندان های طبیعی گیر می کند، این اتفاق برای ایمپلنت دندان نیز رخ می دهد. باقی ماندن تکه های غذا در ایمپلنت می توانند سبب ایجاد بوی بد دهان شوند. بنابراین باید روزانه مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده داشته باشید.
  • عفونت ایمپلنت: در صورت عفونت ایمپلنت دندان، بوی تندی ایجاد می شود. عفونت ایمپلنت نیز می تواند به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان رخ دهد، اما در صورت بروز آن حتما باید به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 13. بین ایمپلنت تیتانیوم یا ایمپلنت زیرکونیا، کدام یک بهتر اند؟

  بسیاری از بیمارانی که برای ایمپلنت دندان مراجعه می کنند، نگرانی هایی درباره ایمپلنت تیتانیوم و یا زیرکونیا دارند. در واقع این افراد نمی دانند که کدام یک از این دو ایمپلنت برایشان مناسب تر است. دندانپزشک متخصص ایمپلنت با داشتن مهارت و تجربه و با در نظر گرفتن شرایط و خواسته های بیمار، نوع خاص ایمپلنت مناسب برای بیمار را انتخاب می کند. در ادامه به بررسی این دو نوع ایمپلنت می پردازیم:
  1. ایمپلنت تیتانیومی هزینه ای بالاتر از ایمپلنت زیرکونیا دارد.
  2. هر دو نوع سازگاری بسیار خوبی با بدن انسان دارند.
  3. زیبایی ظاهری ایمپلنت زیرکونیا بیشتر می باشد.
  4. با وجود خاصیت ارتجاعی کمتر ایمپلنت زیرکونیا، اما هر دو نوع دارای مقاومت و استحکام بسیار بالایی هستند.