مراقبتهای پس از ایمپلنت دندان | روشهای کاهش درد + غذاهای مناسب مراقبتهای پس از ایمپلنت دندان | روشهای کاهش درد + غذاهای مناسب کلینیک دندانپزشکی دکتر جوادیان

مراقبتهای پس از ایمپلنت دندان | روشهای کاهش درد + غذاهای مناسب

شنبه, 25 ارديبهشت 1400 ساعت 13:02
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

چکیده مطلب

آیا شما هم جای خالی دندان خود را به روش ایمپلنت دندان پر کرده اید؟ آیا می دانید که بعد از این درمان باید چه مراقبت هایی را انجام دهید؟ به نظر شما دلیل اهمیت آن ها چیست و اگر توجهی به این موارد نداشته باشید، چه مشکلاتی ایجاد می شوند؟
حتما سوالات زیادی در ذهن شماست. خونریزی بعد از کاشت ایمپلنت به چه صورت است؟ آیا از بینی خود خونریزی دارید و نگران هستید؟
آیا تورم بعد از درمان طبیعی است؟ در چه زمانی می تواند تهدید کننده باشد؟ بعد از چه مدت این تورم از بین خواهد رفت؟ چگونه درد و تورم بعد از جراحی ایمپلنت را کاهش دهیم؟ و ...
در این مقاله علاوه بر بیان نکات مراقبتی بعد از کاشت ایمپلنت دندان، پاسخ بسیاری از سوالات شما را نیز مطرح کرده ایم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

اهمیت مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

اهمیت مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

اهمیت رعایت نکات و موارد مراقبتی بعد از کاشت ایمپلنت دندان به قدری زیاد است که دندانپزشک آن را یکی از عوامل مهم موفقیت این درمان به حساب می آید.
عدم توجه به این موارد علاوه بر اینکه موجب بروز مشکلات بسیاری بعد از درمان شما خواهد شد، شما متحمل پرداخت هزینه های مجددی خواهد کرد. پس آن ها را به درستی رعایت کنید.

بهبودی بعد از کاشت ایمپلنت

روند بهبودی بعد از کاشت ایمپلنت با ناراحتی جزئی همراه می باشد. معمولا تاج دندان دائمی بعد از جوش خوردن استخوان فک با پایه ایمپلنت در دهان قرار داده می شود. به طور معمول این روند بین 6 هفته تا 6 ماه با توجه به شرایط هر بیمار متفاوت است. بعد از 7 تا 14 روز بعد از جراحی، بخیه یا کشیده شده و یا جذب می شوند. اینکه دوران بهبودی خود را در چه مدت زمان و با چه میزان سختی و راحتی طی کنید، بستگی به این دارد که موارد مراقبتی را تا چه میزان انجام دهید.

مراقبت های ابتدایی بعد از جراحی ایمپلنت

موارد زیر را در نظر داشته باشید و سپس عناوین بعدی را برای دریافت اطلاعات دقیق تر مطالعه کنید:

 1. گاز استریلی که دندانپزشک در دهان شما قرار می دهد را به هیچ عنوان جا به جا نکنید. آن را به آرامی روی دندانتان فشار داده و تا حدود 1 ساعت نگه دارید. در غیر این صورت خونریزی بیشتر خواهد شد.
 2. بعد از 1 ساعت گاز استریل را بردارید، در صورت خونریزی مجدد، گاز استریل دیگری را به مدت 30 دقیقه روی دندان خود گذاشته و می توانید بین نیم ساعت تا 45 دقیقه یک بار آن را تعویض کنید تا کمی شدت خونریزی کاهش پیدا کند.
 3. قسمت جراحی شده به وسیله زبان و یا دست خود دستکاری نکنید.
 4. در روز های ابتدایی شما با علائمی از جمله خونریزی، خروج مایع از لثه، ورم لثه و درد مواجه هستید، اما نگران نباشید، زیرا این موارد طبیعی بوده و به مرور از بین خواهند رفت.
 5. تا 8 ساعت اول دهان خود را نشویید.
 6. استراحت برایتان بسیار خوب است. دراز بکشید و صحبت نکنید.
 7. به هیچ عنوان سیگار نکشید، زیرا حرارت ناشی از آن می تواند باعث درد و همچنین بروز عفونت گردد.
 8. مصرف نوشیدنی های الکلی ممنوع است.
 9. تا بهبودی از شنا کردن اجتناب کنید.
 10. اگر احساس هرگونه تغییری در چروتز خود داشتید، سریعا به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.

روش های کاهش درد بعد از ایمپلنت

روش های کاهش درد بعد از ایمپلنت

معمولا میزان درد بعد از این درمان خفیف می باشد، با این حال به منظور کاهش درد و ورم بعد از کاشت ایمپلنت دندان از موارد زیر کمک بگیرید:

 1. دارو های مسکن

  برای شما دارو های مسکنی تجویز می شوند که می توانید حدود هر 3 تا 4 ساعت یک بار از آن ها استفاده داشته باشید. این دارو ها احتمالا Advil، Nuprin، Tylenol و یا دارو های ضد درد غیر آسپرینی هستند.
  در صورت عدم تاثیرگذاری می توانید ایبوپروفن را جایگزین نمایید. توجه داشته باشید که نباید دوز آن از 800 میلی گرم سه بار در روز بیشتر گردد. سعی کنید دارو های خود را سر وقت مصرف کنید تا به مدت چند روز میزان درد شما کاهش پیدا کند.
  مصرف دارو هایی مانند ویکودین و پرکوست بدون تجویز دندانپزشک نباید به مصرف برسند.
  در صورت داشتن درد بسیار شدید می توانید از ژل SOCKIT استفاده داشته باشید.
  بهتر است تا مصرف داروی های خود را تا 3 روز به طور منظم ادامه داده و بعد از آن با دندانپزشک مشورت کنید.
 2. کمپرس یخ و گرم

  مقداری یخ را درون کیسه و یا پارچه ای تمیز قرار داده و روی بخش خارجی صورت خود بگذارید. این کار را حدود هر 10 تا 15 دقیقه یک بار انجام دهید. توجه داشته باشید که استفاده از کمپرس یخ تنها باید در 48 ساعت ابتدایی باشد تا اثر خود را در کاهش درد و تورم نشان دهد. اما 3 روز پس از جراحی خود باید از کمپرس گرم به منظور کاهش درد و التهاب استفاده داشته باشید.

 مراقبت از زخم بعد از جراحی ایمپلنت

 1. خونابه ای تا چند روز در دهان شما وجود دارد تا با فشار از دهان خارج نکنید. برای این کار یک دستمال جلوی دهانتان گرفته و آن را به آرامی خارج نمایید.
 2. زخم را دستکاری نکنید و یا با زبان خود روی آن را لمس نکنید.
 3. برای ضدعفونی کردن آن از دهانشویه و همچنین آب نمک به طور روزانه استفاده کنید.

فعالیت بعد از کاشت ایمپلنت

 1. در روز اول کاملا استراحت داشته باشید و سعی کنید بخوابید.
 2. برای خواب دقت کنید که سرتان از سطح قلب بالاتر قرار گرفته باشد.
 3. اگر خواستید تا موقعیت خود را تغییر دهید، این کار را با ملایمت زیادی انجام داده تا از ایجاد سرگیجه جلوگیری نمایید.
 4. در صورتی که ورزشکار هستید، باید تا حدود حداقل 10 روز از انجام ورزش های سنگین اجتناب کنید.

رژیم غذایی بعد از ایمپلنت دندان

رژیم غذایی بعد از ایمپلنت دندان

 1. در 24 ساعت ابتدایی دندان ها به شدت روی گرما حساس هستند، پس به هیچ عنوان مایعات داغ ننوشید و غذا های داغ و تند نیز نخورید.
 2. تا 24 ساعت غذای نرم و سرد میل کنید.
 3. از غذا های نرم و آبکی استفاده کنید و سعی کنید تا غذا هایی که نیاز به جویدن دارند را در روز های ابتدایی نخورید.
 4. بهتر است تا حدود 3 هفته یا یک ماه از جویدن غذا با طرف جراحی شده بپرهیزید.
 5. تا بهبودی از مصرف مواد قندی اجتناب کنید.
 6. میزان زیادی مایعات بنوشید.

غذا های مناسب

 1. انواع بستنی میوه ای
 2. ماست
 3. آب سرد
 4. شیر
 5. دوغ
 6. ژله
 7. پوره سیب
 8. پوره سیب زمینی
 9. پاستا
 10. پنیر
 11. اسموتی
 12. تخم مرغ
 13. انواع سوپ ها (بعد از خنک شدن)
 14. انواع کیک ها
 15. کمپوت میوه
 16. مرغ کباب شده نرم
 17. سبزیجات بخارپز
 18. ماکارونی پخته شده
 19. برنج نرم
 20. لوبیای پخته شده

غذای نامناسب

 1. قند
 2. آجیل
 3. چیپس
 4. گوجه فرنگی
 5. پفیلا
 6. نوشیدنی های الکلی
 7. نوشابه
 8. نوشیدنی های داغ
 9. آب نبات
 10. استیک
 11. غذا های سفت
 12. کلوچه

بهداشت دهان و دندان بعد از کاشت ایمپلنت

 1. تا 8 ساعت ابتدایی دهان خود را نشویید.
 2. تا 72 ساعت از مسواک استفاده نداشته باشید.
 3. بعد از 24 ساعت حداقل روزی دو بار دهانشویه استفاده داشته باشید.
 4. برای رفع بوی بد دهان و همچنین ضدعفونی کردن آن، از دهانشویه مناسب استفاده کنید. بهتر است در این باره با دندانپزشک خود مشورت داشته باشید. دهانشویه های حاوی الکل برای این امر مناسب نمی باشند. معمولا دهانشویه های کلرهگزیدین مناسب هستند.
 5. برای شست و شوی دهان خود می توانید از محلول آب نمک استفاده داشته باشید. این محلول را با آب ولرم و یک قاشق چای خوری نمک تهیه نمایید.
 6. ناحیه جراحی شده به شدت حساس می باشد، پس به هیچ عنوان این قسمت را مسواک نزنید. در این صورت امکان خونریزی لثه وجود خواهد داشت. به همین منظور باید با دقت بسیار بالایی دندان هایتان را مسواک کنید.
 7. بعد از غذا خوردن مسواک بزنید و دهان خود را بشویید.
 8. می توانید برای شست و شوی دهان خود واترفلاسر تهیه کنید.

مراقبت های دراز مدت بعد از درمان

مراقبت های دراز مدت بعد از درمان

پس از بهبود یافتن لثه و قرار داده شدن تاج دندان دائمی، شما باید مراقبت های طولانی مدت بعد از این درمان را نیز در نظر داشته باشید.

 1. حداقل روزی دو بار دندان هایتان را مسواک کنید.
 2. روزانه از نخ دندان استفاده داشته باشید. نخ دندان ها در مدل های بسیار مختلفی در بازار موجود هستند. می توانید از نخ دندان های مخصوص ایمپلنت و بدون موم تهیه کنید. نخ دندان فلاس تریدر مناسب می باشد.
 3. برای ضدعفونی کردن دهان خود در هفته چندین بار از دهانشویه کمک بگیرید.
 4. برای چکاپ های منظم به کلینیک دندانپزشکی مراجعه داشته باشید.
 5. حداقل تا دو ماه نباید سیگار بکشید.
 6. به هیچ عنوان از اجسام نوک تیز برای تمیز کردن ایمپلنت استفاده نکنید. با این کار می توانید به بافت نرم اطراف ایمپلنت آسیب وارد کنید.

عوارض عدم رعایت نکات مراقبتی بعد از ایمپلنت

اگر موارد مراقبتی را رعایت نکنید با مشکلات زیادی رو به رو می شوید که در زیر رایج ترین آن ها را بیان کرده ایم:

 1. عفونت

  شایع ترین عارضه ای که می تواند بعد از این درمان رخ دهد، عفونت می باشد که می تواند با درگیر کردن پایه ایمپلنت سبب به خطر افتادن موقعیت آن باشد.
 2. لق شدن پایه ایمپلنت

  در صورتی که مراقبت های تغذیه ای را جدی نگیرید و آن ها را به درستی رعایت نکنید، می توانید با چنین عارضه ای رو به رو شوید.
 3. خونریزی

  تا چند روز میزان جزئی خونریزی طبیعی می باشد، اما عدم رعایت بداشت دهان و دندان شما می تواند موجب بیشتر شدن این ترشحات شود. در صورت رو به رو شدن با این اتفاق باید سریعا با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
 4. درد و تورم

  بروز درد و تورم بعد از جراحی جای نگرانی ندارد و شما می توانید با روش های گفته شده به راحتی آن ها را کاهش دهید. نکته ای که اهمیت دارد، این است که با عدم رعایت نکات مراقبتی می توانید ورم صورت و درد خود را افزایش دهید.

سوالات متداول

 1. آیا لازم است تا برای کاشت ایمپلنت مرخصی بگیرم؟

  بله، بهتر است تا کار های خود را به گونه ای برنامه ریزی نمایید که یکی روز اول به خوبی استراجت کنید. استراحت و مراقبت های بعد از این درمان نقش به سزایی در سریع تر طی شدن دوره نقاهت خواهد داشت.
 2. آیا برای کاشت ایمپلنت دندان به همراه نیاز دارم؟

  این جراحی تحت بیهوشی موضعی و یا با استفاده از تزریق داروی های آرام بخش صورت می گیرد. بنابراین شما نمی توانید بعد از آن رانندگی کنید و به راحتی مسیری را طی کنید. بهتر است تا از یک همراه برای این کار کمک بگیرید.
 3. آیا احتمال خونریزی دهانی وجود دارد؟

  تا چند روز بعد از جراحی ممکن است تا خونریزی جزئی را تجربه کنید.. اگر از گاز استریل در ابتدا درست استفاده داشته باشید، میزان این خونریزی کمتر خواهد بود و به مرور از بین می رود. اگر دچار خونریزی شدید، به مدت 30 دقیقه یک گاز استریل را روی زخم خود بگذارید. در صورتی که میزان آن بعد از چند روز کاهش پیدا نکرد، سریعا با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
 4. تورم بعد از جراحی به صورت است؟

  مقداری تورم و کبودی بعد از این درمان طبیعی می باشد و معمولا حدود 3 تا 4 روز ادامه خواهد داشت. در صورت انجام مراقبت هایی که برایتان بیان کردیم می توانید سریع تر این تورم را کاهش دهید.
 5. چرا بعد از جراحی ایمپلنت صورت ورم می کند؟

  در واقع تورم بعد از این درمان به دلیل پاسخ طبیعی بدن به زخم می باشد. پس جای نگرانی نداشته و با توصیه هایی که برایتان شرح دادیم به راحتی می توانید به کاهش آن ها کمک کنید.
 6. آیا تورم بعد از جراحی ایمپلنت می تواند تهدید کننده باشد؟

  وجود تورم برای مدت زمان کوتاهی طبیعی می باشدف اما اگر با گذشت زمان این تورم کاهش پیدا نکرد و بلکه بیشتر هم شد، باید بلافاصله به مطب دندانپزشکی بروید. گاهی اوقات تورم بیش از حد می تواند نشانه ای از عدم موفقیت ایمپلنت و یا بروز عفونت باشد. به هر حال پیشگیری از درمان بهتر است، پس درمان خود را به دست متخصص ایمپلنت سپرده و به درستی توصیه های ایشان را رعایت کنید.
 7. چه مواردی روی تورم بعد از ایمپلنت اثر دارند؟

  فاکتور های متعددی در ورم بعد از این جراحی تاثیر دارند، اما مهترین آن ها گستردگی و وسعت ایمپلنت است که هر چه بیشتر باشد، کبودی و تورم نیز بیشتر خواهند بود. عامل دیگر سن بیمار بوده که در افراد مسن تر بافت های سر و گردن به مرور قوام کمتری پیدا می کنند که همین امر موجب گسترش کبودی خواهد شد.
 8. آیا استفاده از دهانشویه می تواند ضرری داشته باشد؟

  معمولا دهانشویه مشکلی ایجاد نمی کند، مگر اینکه به میزان بسیار زیاد و در تعداد دفعات بالا استفاده شود.
 9. آیا امکان خونریزی از بینی بعد از کاشت ایمپلنت وجود دارد؟

  در صورتی که این درمان برای فک بالا انجام شده باشد، خونریزی از بینی ممکن است.
خواندن 538 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 02 بهمن 1400 ساعت 15:03

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

تماس سریع

02122976274
02122963447
09380132273

پاسداران-بالاتر از میدان هروی-خیابان وفامنش نبش مکران شمالی-پلاک 32، طبقه 2

سوالات متداول

 1. آیا ایمپلنت دندان قدیمی باید حتما جایگزین شود؟

  تا زمانی که با مراقبت ها و نگهداری های لازم، ایمپلنت دچار آسیب و عفونت نشود، شاید هرگز نیاز به تعویض ایمپلنت دندان به وجود نیاید. برای مراقبت درست و اطمینان از سلامت دهان و دندان و ایمپلنت خود، لازم است تا هر چند وقت یک بار (حدود 6 ماه یک بار) برای چکاپ به مطب دندانپزشکی بروید. همچنین عامل اصلی در موفق بودن ایمپلنت دندان، تخصص و تبحر دندانپزشک می باشد. متخصص ایمپلنت دندان علاوه بر اینکه دارای مهارت کافی در زمینه کاشت ایمپلنت می باشد، توانایی و تبحر لازم را برای درمان بیماری های لثه، پیوند استخوان و لیفت سینوس دارد.
 2. آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

  ایمپلنت همانند یک جراحی معمولی می باشد، بنابراین بروز درد و ناراحتی بعد از آن کاملا طبیعی بوده و به کمک دارو های مسکن به مرور زمان رفع می گردد. این امکان نیز وجود دارد تا میزان درد در برخی از افراد به قدری کم باشد که نیازی به استفاده از دارو های مسکن نداشته باشند. حدود 3 الی 4 ساعت بعد از کاشت ایمپلنت دندان بی حسی از بین رفته و درد آغاز می گردد که این درد تا حدود 10 روز ادامه خواهد داشت. بهتر است تا در این دوران غذا های نرم و دارو های مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک متخصص را مصرف کنید.
 3. چه زمانی بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت کاشته می شود؟

  برای کاشت ایمپلنت دندان دو روش کلی وجود دارد. یکی از آن ها ایمپلنت فوری بوده که در این روش، بلافاصله بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت کاشته می شود. این روش تنها در مواقعی انجام می گیرد که برای تثبیت دندان، تراکم استخوان به قدر کافی وجود داشته باشد. مزیت این روش درمانی، صرفه جویی در وقت و کاهش تعداد جراحی های مورد نیاز برای کاشت است، اما احتمال ناموفق بودن درمان در این روش بیشتر می باشد. روش بعدی به این صورت است که بعد از کشیده شدن دندان، پیوند استحوان انجام شده و به حدود 3 ماه دوره بهبودی نیاز دارد. این روش نتیجه موفقیت آمیز بیشتری را به همراه دارد.
 4. آیا ظاهر ایمپلنت دندان طبیعی است؟

  بسیاری از افرادی که قصد انجام ایمپلنت دندان را دارند، نگران این هستند که مبادا ظاهر بدی روی دندان هایشان داشته باشد. اما باید گفت که پاسخ این سوال را می توان یک بله ی محکم و قطعی گفت، زیرا ایمپلنت دندان به دندان طبیعی شباهت بسیار زیادی دارد.
 5. آیا امکان سفید کردن ایمپلنت دندان وجود دارد؟

  ایمپلنت دندان را همانند دیگر روش های زیبایی دندان، نمی توان سفید تر کرد و بلیچینگ دندان اثر مثبتی روی ایمپلنت ندارد. اگر قصد انجام بلیچینگ دندان را دارید، بهتر است تا در ابتدا این کار را انجام دهید و بعد از آن اقدام به کاشت ایمپلنت دندان نمایید تا بتوانید رنگ ایمپلنت خود را مشابه با دندان های کناری پیدا کنید.
 6. آیا عدم موفقیت درمان ایمپلنت ممکن است؟

  احتمال شکست و عدم موفقیت هر درمان پزشکی وجود دارد و ایمپلنت دندان نیز مانند هر روش درمانی دیگری ممکن است تا با شکست رو به رو شود. اما با این وجود می توان به قطع گفت که اگر دندانپزشک متخصص را برای درمان خود انتخاب نمایید، این درمان با احتمال موفقیت بالای 98 درصد به اتمام خواهد رسید.
 7. آیا امکان خرابی و پوسیدگی ایمپلنت دندان وجود دارد؟

  ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم بوده که این فلز به هیچ عنوان دچار پوسیدگی نمی شود. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند به راحتی تاج دندان و اطراف ایمپلنت دندان را دچار عفونت کرده که در این شرایط، احتمال لق شدن ایمپلنت دندان نیز وجود دارد.
 8. چه تعداد ایمپلنت دندان مورد نیاز من می باشد؟

  در صورتی که یک دندان از دست رفته داشته باشید، به یک ایمپلنت نیاز دارید، اما اگر بیش از یک دندان خود را از دست داده باشید، این احتمال وجود دارد که برای هر دندان به ایمپلنت نیازمند نباشید. فک بالا و پایین با هم تفاوت هایی دارند، در واقع فک پایین از تراکم استخوان بیشتری نسبت به فک بالا برخوردار است. برای متوجه شدن تعداد دقیق ایمپلنت مورد نیاز خود، باید با دندانپزشک مشورت نمایید.
 9. کدام دندان ها می توانند ایمپلنت شوند؟

  کاشت ایمپلنت دندان محدودیت عددی ندارد و یک یا مجموعه ی کامل دندان را می توان ایمپلنت کرد که این موضوع کاملا به شرایط بیمار بستگی دارد.
 10. آیا امکان کاشت ایمپلنت دندان برای خانم باردار وجود دارد؟

  با وجود اینکه ایمپلنت دندان روشی کاملا بی خطر می باشد، اما همواره به خانم های باردار توصیه می شود تا این درمان را به بعد از زایمان خود موکول کنند. قبل از شروع به درمان، برای بررسی و ارزیابی های لازم، بیمار باید عکس های رادیولوژی و اسکن تهیه کند که قرار گرفتن مادر باردار در معرض اشعه می تواند به جنین آسیب وارد کند. همچنین بعد از کاشت ایمپلنت دندان برای کاهش درد و احتمال بروز عفونت، لازم است تا دارو های مسکن مصرف شود که برخی از این دارو ها می تواند برای جنین مضر باشد.
 11. کاشت ایمپلنت دندان با لیزر چگونه است؟

  کاشت ایمپلنت دندان با لیزر یک روش کم تهاجمی و راحت تر می باشد و در این روش بیمار درد کمتری را تجربه خواهد کرد. بیو لیزر، سیستم فیبری نوری دارد که با برخورد به بافت هدف، می تواند برش را راحت تر و دور از صدای ناخوشایند دریل جراحی، ایجاد کند. با کمک لیزر که روشی مطمئن می باشد، دندانپزشک می تواند درمان های پیچیده تر را راحت تر انجام دهد. همپنین درد کمتری برای بیمار ایجاد شده و دوره نقاهت را سریع تر می گذراند.
 12. آیا ایمپلنت دندان بوی بدی در دهان ایجاد می کند؟

  با وجود اینکه ایمپلنت دندان عملکردی مشابه با دندان طبیعی دارد، اما در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند مشکلات کوچک و بزرگی به همراه داشته باشد. یکی از این مشکلات بوی بد دهان است که تعیین علت دقیق آن کار راحتی آسانی نیست. با این حال موارد زیر می توانند دلیلی بر ایجاد بوی بد دهان توسط ایمپلنت دندان باشند:
  • به وجود آمدن پلاک روی ایمپلنت: ایجاد پلاک دندانی، علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن بوی دهان، می تواند بیماری های لثه را به دنبال داشته باشد که در این شرایط احتمال از بین رفتن ایمپلنت دندان وجود دارد.
  • گیر کردن مواد غذایی در ایمپلنت: همانطور که غذا در بین دندان های طبیعی گیر می کند، این اتفاق برای ایمپلنت دندان نیز رخ می دهد. باقی ماندن تکه های غذا در ایمپلنت می توانند سبب ایجاد بوی بد دهان شوند. بنابراین باید روزانه مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده داشته باشید.
  • عفونت ایمپلنت: در صورت عفونت ایمپلنت دندان، بوی تندی ایجاد می شود. عفونت ایمپلنت نیز می تواند به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان رخ دهد، اما در صورت بروز آن حتما باید به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 13. بین ایمپلنت تیتانیوم یا ایمپلنت زیرکونیا، کدام یک بهتر اند؟

  بسیاری از بیمارانی که برای ایمپلنت دندان مراجعه می کنند، نگرانی هایی درباره ایمپلنت تیتانیوم و یا زیرکونیا دارند. در واقع این افراد نمی دانند که کدام یک از این دو ایمپلنت برایشان مناسب تر است. دندانپزشک متخصص ایمپلنت با داشتن مهارت و تجربه و با در نظر گرفتن شرایط و خواسته های بیمار، نوع خاص ایمپلنت مناسب برای بیمار را انتخاب می کند. در ادامه به بررسی این دو نوع ایمپلنت می پردازیم:
  1. ایمپلنت تیتانیومی هزینه ای بالاتر از ایمپلنت زیرکونیا دارد.
  2. هر دو نوع سازگاری بسیار خوبی با بدن انسان دارند.
  3. زیبایی ظاهری ایمپلنت زیرکونیا بیشتر می باشد.
  4. با وجود خاصیت ارتجاعی کمتر ایمپلنت زیرکونیا، اما هر دو نوع دارای مقاومت و استحکام بسیار بالایی هستند.