تعداد جلسات و مدت زمان ایمپلنت دندان تعداد جلسات و مدت زمان ایمپلنت دندان کلینیک دندانپزشکی دکتر جوادیان

تعداد جلسات ایمپلنت دندان | مدت زمان درمان در کلینیک چقدر است؟

دوشنبه, 09 اسفند 1400 ساعت 12:07
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

چکیده مطلب

حتما یکی از دغدغه های شما قبل از انجام درمان ایمپلنت دندان، مربوط به مدت زمان انجام و تعداد جلساتی است که باید برای این درمان به کلینیک دندانپزشکی مراجعه داشته باشید.
به نظر شما این جراحی چقدر زمان می برد؟ دوره نقاهت آن به چه مدت زمانی نیاز دارد؟
در این مطلب با دکتر لاله جوادیان همراه باشید تا اطلاعات مفید و موثری در رابطه با مدت زمان و تعداد جلسات ایمپلنت دندان به دست آورید.

موارد موثر در مدت زمان درمان ایمپلنت دندان

موارد موثر در مدت زمان درمان ایمپلنت دندان

عوامل زیر می تواند نقش بسزایی در مدت زمان این روند درمانی داشته باشند:

 1. نیاز به کشیدن دندان
 2. نوع ایمپلنت دندان
 3. میزان تراکم استخوان فک
 4. وجود یا عدم وجود بیماری های لثه
 5. نیاز به سینوس لیفت و یا گرفت استخوانی
 6. تعداد دندان مورد نیاز برای کاشت ایمپلنت دندان

مدت زمان مشاوره و ارزیابی ایمپلنت دندان

مدت زمان مشاوره و ارزیابی ایمپلنت دندان

در ابتدا شما یک جلسه به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرده تا متخصص ایمپلنت به بررسی و معاینه شرایط دهان و دندانی شما و همچنین بررسی عکس های رادیولوژی مربوط بپردازد.
اگر دندان شما افتاده باشد که نیازی به گذراندن دوره نقاهت برای کشیدن دندان ندارید، اما اگر قصد دارید تا دندان پوسیده و آسیب دیده خود را با ایمپلنت جایگزین نمایید، در ابتدا دندان کشیده خواهد شد.
در صورتی که در این مرحله تشخیص داده شود که شما تراکم کافی استخوان برای این درمان را ندارید، اولین اقدام این است که پیوند استخوان فک برای شما انجام شود.
این مرحله با توجه به شرایط هر بیمار می تواند بین 3 تا 5 ماه زمان ببرد.

مدت زمان کاشت ایمپلنت در استخوان فک

مدت زمان کاشت ایمپلنت در استخوان فک

این مرحله از درمان حدود 1 تا 2 ساعت زمان نیاز دارد و پس از آن برای جوش خوردن استخوان فک با پایه ایمپلنت لازم است تا حدود 3 تا 5 ماه دوره نقاهت سپری گردد.

مدت زمان کاشت ایمپلنت فوری

این روش ایمپلنت دندان می تواند برای افرادی کارایی داشته باشد که دارای میزان کافی از تراکم استخوان فک هستند که در این زمان بعد از کشیدن دندان، گذاشتن پایه ایمپلنت در استخوان فک امکان پذیر خواهد بود.

تاثیر پیوند استخوان در مدت زمان کاشت ایمپلنت

تاثیر پیوند استخوان در مدت زمان کاشت ایمپلنت

در صورتی که دارای تراکم کافی از استخوان فک باشید، پیوند استخوان فک همزمان با کاشت پایه ایمپلنت در استخوان فک صورت خواهد گرفت، اما در غیر این صورت باید پیوند استخوان را به صورت جداگانه برای بهبود شرایط تراکم استخوان فک خود انجام دهید.
انجام پیوند استخوان قبل از شروع درمان، می تواند بین 3 الی 6 ماه زمان نیاز داشته باشد.

تعداد جلسات درمان ایمپلنت دندان

یکی از موارد مهمی که می تواند در مدت زمان این درمان تاثیر داشته باشد، شرایط و وضعیت دهان و دندانی بیمار است. به عنوان مثال ممکن است تا برای یک فرد این درمان در یک جلسه صورت گیرد که معمولا این روند مستلزم داشتن تراکم کافی از استخوان فک و همچنین استفاده از برخی روش ها مانند ایمپلنت دیجیتالی و یا پانچی می باشد.
همچنین تعداد دندان ها در این تعداد جلسات اثرگذار می باشد.

تاثیر متد جراحی بر زمان کاشت ایمپلنت

اقدامات درمانی که برای هر فرد در این روش انجام می شود، تفاوت هایی در هر شخص دارد که بستگی به شرایط جسمانی او دارد. تمام این اقدامات به نوبه خود می تواند در زمان این روش درمانی نقش داشته باشند:

 1. در صورتی که بیمار نیاز به پیوند استخوان نداشته باشد و تنها از این روش برای جایگزینی یک دندان خود استفاده کرده باشد، معمولا روند درمانی او چند هفته خواهد بود.
 2. بعضی از افراد نیاز به کاشت چند ایمپلنت دارند که اگر در این حین به پیوند استخوان نیز نیاز داشته باشند، پس فرایند درمان آن ها مدت زمان بیشتری خواهد بود.
  بنابراین می توان بیان کرد که هرچه متد و روش جراحی برای فرد پیچیده تر باشد، می تواند دوره درمانی طولانی تری داشته باشد.

چند ایمپلنت دندان را می توانید در یک زمان دریافت کنید؟

به طور کلی شما می توانید به تعداد دندان هایی که نیاز به تعویض دارند، ایمپلنت دندان داشته باشید. با این حال، هر بیمار نیازهای فردی دارد و متخصص ایمپلنت شرایط سلامت دهانی فرد را برای این کار در نظر خواهد گرفت.
تعداد ایمپلنت هایی که می توان در یک جلسه دندانپزشکی نصب کرد، به وضعیت بهبود فرد مربوط می شود.
برخی از بیماران ترجیح می دهند که در یک جلسه تمام ایمپلنت های دندانی خود را دریافت کنند، در حالی که برخی دیگر تمایل دارند تا این کار را در جلسات متعدد انجام دهند.
در حالی که فرآیند دریافت ایمپلنت نسبتاً بدون درد است، ممکن است کمی درد و ناراحتی همراه با این فرآیند وجود داشته باشد، به خصوص اگر چندین دندان به طور همزمان جایگزین شوند.

از کجا متوجه شوم، مدت زمان درمان من چقدر است؟

برای اینکه از وضعیت دهان و دندان خود و مدت زمان مورد نیاز برای کاشت ایمپلنت آگاه شوید، بهتر است تا یک جلسه برای مشاوره و ارزیابی به کلینیک دندانپزشکی دکتر جوادیان مراجعه کرده و با مشاوره با متخصص ایمپلنت از شرایط زمانی درمان خود اطلاعات لازم را کسب کنید.

سوالات متداول

 1. مدت زمان گذاشتن ایمپلنت چقدر است؟

  قرار دادن یک ایمپلنت ممکن است کمتر از 30 دقیقه طول بکشد، در حالی که یک جراحی پیچیده که نیاز به چندین تعویض دارد، می تواند بیش از 3 تا 4 ساعت طول بکشد.
 2. چه زمانی به پیوند استخوان نیاز است؟

  گاهی اوقات استخوان فک تراکم کافی ندارد و نمی تواند مقاومت درستی در برابر ایمپلنت داشته باشد. در این شرایط لازم است تا مقداری استخوان اضافی به محل ایمپلنت اضافه شود که به این اقدام پیوند استخوان گفته می شود. این استخوان می تواند از استخوان فک پایین یا بالا و یا حتی قسمت دیگری از بدن ایجاد شود.
 3. مدت زمان جراحی ایمپلنت چقدر است؟

  در این جراحی پایه تیتانیومی ایمپلنت در استخوان فک شما قرار داده می شود که این مرحله از درمان معمولا 1 الی 2 ساعت زمان می برد.
  پس از تکمیل این مرحله، حدود 3 ماه برای جوش خوردن استخوان فک با ایمپلنت بیمار باید صبر کند.
 4. آیا در زمان جوش خوردن استخوان فک با پایه ایمپلنت، می توان جایگزینی برای دندان ها در نظر گرفت؟

  این دوره انتظار که معمولا بین 3 تا 6 ماه می باشد، احتمالا برای اکثر افراد سخت خواهد بود، زیرا باید مدت زمانی را بدون دندان سپری کنند، خصوصا اگر دندان جلو باشد، برای بیمار سخت تر نیز خواهد بود. اما به هر حال نباید فشاری روی پروتز وارد شود که در غیر این صورت احتمال شکست ایمپلنت این درمان وجود خواهد داشت. همچنین این موضوع می تواند در روند جوش خوردن استخوان فک با پایه ایمپلنت نیز اختلال ایجاد کند.
خواندن 659 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 06 فروردين 1401 ساعت 08:06

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

تماس سریع

02122976274
02122963447
09380132273

پاسداران-بالاتر از میدان هروی-خیابان وفامنش نبش مکران شمالی-پلاک 32، طبقه 2

سوالات متداول

 1. آیا ایمپلنت دندان قدیمی باید حتما جایگزین شود؟

  تا زمانی که با مراقبت ها و نگهداری های لازم، ایمپلنت دچار آسیب و عفونت نشود، شاید هرگز نیاز به تعویض ایمپلنت دندان به وجود نیاید. برای مراقبت درست و اطمینان از سلامت دهان و دندان و ایمپلنت خود، لازم است تا هر چند وقت یک بار (حدود 6 ماه یک بار) برای چکاپ به مطب دندانپزشکی بروید. همچنین عامل اصلی در موفق بودن ایمپلنت دندان، تخصص و تبحر دندانپزشک می باشد. متخصص ایمپلنت دندان علاوه بر اینکه دارای مهارت کافی در زمینه کاشت ایمپلنت می باشد، توانایی و تبحر لازم را برای درمان بیماری های لثه، پیوند استخوان و لیفت سینوس دارد.
 2. آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

  ایمپلنت همانند یک جراحی معمولی می باشد، بنابراین بروز درد و ناراحتی بعد از آن کاملا طبیعی بوده و به کمک دارو های مسکن به مرور زمان رفع می گردد. این امکان نیز وجود دارد تا میزان درد در برخی از افراد به قدری کم باشد که نیازی به استفاده از دارو های مسکن نداشته باشند. حدود 3 الی 4 ساعت بعد از کاشت ایمپلنت دندان بی حسی از بین رفته و درد آغاز می گردد که این درد تا حدود 10 روز ادامه خواهد داشت. بهتر است تا در این دوران غذا های نرم و دارو های مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک متخصص را مصرف کنید.
 3. چه زمانی بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت کاشته می شود؟

  برای کاشت ایمپلنت دندان دو روش کلی وجود دارد. یکی از آن ها ایمپلنت فوری بوده که در این روش، بلافاصله بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت کاشته می شود. این روش تنها در مواقعی انجام می گیرد که برای تثبیت دندان، تراکم استخوان به قدر کافی وجود داشته باشد. مزیت این روش درمانی، صرفه جویی در وقت و کاهش تعداد جراحی های مورد نیاز برای کاشت است، اما احتمال ناموفق بودن درمان در این روش بیشتر می باشد. روش بعدی به این صورت است که بعد از کشیده شدن دندان، پیوند استحوان انجام شده و به حدود 3 ماه دوره بهبودی نیاز دارد. این روش نتیجه موفقیت آمیز بیشتری را به همراه دارد.
 4. آیا ظاهر ایمپلنت دندان طبیعی است؟

  بسیاری از افرادی که قصد انجام ایمپلنت دندان را دارند، نگران این هستند که مبادا ظاهر بدی روی دندان هایشان داشته باشد. اما باید گفت که پاسخ این سوال را می توان یک بله ی محکم و قطعی گفت، زیرا ایمپلنت دندان به دندان طبیعی شباهت بسیار زیادی دارد.
 5. آیا امکان سفید کردن ایمپلنت دندان وجود دارد؟

  ایمپلنت دندان را همانند دیگر روش های زیبایی دندان، نمی توان سفید تر کرد و بلیچینگ دندان اثر مثبتی روی ایمپلنت ندارد. اگر قصد انجام بلیچینگ دندان را دارید، بهتر است تا در ابتدا این کار را انجام دهید و بعد از آن اقدام به کاشت ایمپلنت دندان نمایید تا بتوانید رنگ ایمپلنت خود را مشابه با دندان های کناری پیدا کنید.
 6. آیا عدم موفقیت درمان ایمپلنت ممکن است؟

  احتمال شکست و عدم موفقیت هر درمان پزشکی وجود دارد و ایمپلنت دندان نیز مانند هر روش درمانی دیگری ممکن است تا با شکست رو به رو شود. اما با این وجود می توان به قطع گفت که اگر دندانپزشک متخصص را برای درمان خود انتخاب نمایید، این درمان با احتمال موفقیت بالای 98 درصد به اتمام خواهد رسید.
 7. آیا امکان خرابی و پوسیدگی ایمپلنت دندان وجود دارد؟

  ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم بوده که این فلز به هیچ عنوان دچار پوسیدگی نمی شود. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند به راحتی تاج دندان و اطراف ایمپلنت دندان را دچار عفونت کرده که در این شرایط، احتمال لق شدن ایمپلنت دندان نیز وجود دارد.
 8. چه تعداد ایمپلنت دندان مورد نیاز من می باشد؟

  در صورتی که یک دندان از دست رفته داشته باشید، به یک ایمپلنت نیاز دارید، اما اگر بیش از یک دندان خود را از دست داده باشید، این احتمال وجود دارد که برای هر دندان به ایمپلنت نیازمند نباشید. فک بالا و پایین با هم تفاوت هایی دارند، در واقع فک پایین از تراکم استخوان بیشتری نسبت به فک بالا برخوردار است. برای متوجه شدن تعداد دقیق ایمپلنت مورد نیاز خود، باید با دندانپزشک مشورت نمایید.
 9. کدام دندان ها می توانند ایمپلنت شوند؟

  کاشت ایمپلنت دندان محدودیت عددی ندارد و یک یا مجموعه ی کامل دندان را می توان ایمپلنت کرد که این موضوع کاملا به شرایط بیمار بستگی دارد.
 10. آیا امکان کاشت ایمپلنت دندان برای خانم باردار وجود دارد؟

  با وجود اینکه ایمپلنت دندان روشی کاملا بی خطر می باشد، اما همواره به خانم های باردار توصیه می شود تا این درمان را به بعد از زایمان خود موکول کنند. قبل از شروع به درمان، برای بررسی و ارزیابی های لازم، بیمار باید عکس های رادیولوژی و اسکن تهیه کند که قرار گرفتن مادر باردار در معرض اشعه می تواند به جنین آسیب وارد کند. همچنین بعد از کاشت ایمپلنت دندان برای کاهش درد و احتمال بروز عفونت، لازم است تا دارو های مسکن مصرف شود که برخی از این دارو ها می تواند برای جنین مضر باشد.
 11. کاشت ایمپلنت دندان با لیزر چگونه است؟

  کاشت ایمپلنت دندان با لیزر یک روش کم تهاجمی و راحت تر می باشد و در این روش بیمار درد کمتری را تجربه خواهد کرد. بیو لیزر، سیستم فیبری نوری دارد که با برخورد به بافت هدف، می تواند برش را راحت تر و دور از صدای ناخوشایند دریل جراحی، ایجاد کند. با کمک لیزر که روشی مطمئن می باشد، دندانپزشک می تواند درمان های پیچیده تر را راحت تر انجام دهد. همپنین درد کمتری برای بیمار ایجاد شده و دوره نقاهت را سریع تر می گذراند.
 12. آیا ایمپلنت دندان بوی بدی در دهان ایجاد می کند؟

  با وجود اینکه ایمپلنت دندان عملکردی مشابه با دندان طبیعی دارد، اما در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند مشکلات کوچک و بزرگی به همراه داشته باشد. یکی از این مشکلات بوی بد دهان است که تعیین علت دقیق آن کار راحتی آسانی نیست. با این حال موارد زیر می توانند دلیلی بر ایجاد بوی بد دهان توسط ایمپلنت دندان باشند:
  • به وجود آمدن پلاک روی ایمپلنت: ایجاد پلاک دندانی، علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن بوی دهان، می تواند بیماری های لثه را به دنبال داشته باشد که در این شرایط احتمال از بین رفتن ایمپلنت دندان وجود دارد.
  • گیر کردن مواد غذایی در ایمپلنت: همانطور که غذا در بین دندان های طبیعی گیر می کند، این اتفاق برای ایمپلنت دندان نیز رخ می دهد. باقی ماندن تکه های غذا در ایمپلنت می توانند سبب ایجاد بوی بد دهان شوند. بنابراین باید روزانه مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده داشته باشید.
  • عفونت ایمپلنت: در صورت عفونت ایمپلنت دندان، بوی تندی ایجاد می شود. عفونت ایمپلنت نیز می تواند به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان رخ دهد، اما در صورت بروز آن حتما باید به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 13. بین ایمپلنت تیتانیوم یا ایمپلنت زیرکونیا، کدام یک بهتر اند؟

  بسیاری از بیمارانی که برای ایمپلنت دندان مراجعه می کنند، نگرانی هایی درباره ایمپلنت تیتانیوم و یا زیرکونیا دارند. در واقع این افراد نمی دانند که کدام یک از این دو ایمپلنت برایشان مناسب تر است. دندانپزشک متخصص ایمپلنت با داشتن مهارت و تجربه و با در نظر گرفتن شرایط و خواسته های بیمار، نوع خاص ایمپلنت مناسب برای بیمار را انتخاب می کند. در ادامه به بررسی این دو نوع ایمپلنت می پردازیم:
  1. ایمپلنت تیتانیومی هزینه ای بالاتر از ایمپلنت زیرکونیا دارد.
  2. هر دو نوع سازگاری بسیار خوبی با بدن انسان دارند.
  3. زیبایی ظاهری ایمپلنت زیرکونیا بیشتر می باشد.
  4. با وجود خاصیت ارتجاعی کمتر ایمپلنت زیرکونیا، اما هر دو نوع دارای مقاومت و استحکام بسیار بالایی هستند.