تفاوت ایمپلنت با بریج دندان تفاوت ایمپلنت با بریج دندان کلینیک دندانپزشکی دکتر جوادیان

تفاوت ایمپلنت با بریج دندان: راهنمای انتخاب بهترین روش + عکس

دوشنبه, 09 اسفند 1400 ساعت 13:09
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

چکیده مطلب

دندان از دست رفته ام را ایمپلنت کنم و یا با استفاده از بریج جای خالی آن را پر کنم؟
این سوال یکی از دغدغه های افرادی است که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند و به دنبال روش خوب و مناسب برای جایگزین کردن آن هستند.
به نظر شما کدام روش بهتر است؟ تفاوت های آن ها در چیست؟ آیا انتخاب هر کدام از این روش ها به میل و خواسته بیمار بستگی دارد یا عوامل دیگری نیز در این انتخاب دخیل هستند؟
با مطالعه این مطلب از دکتر لاله جوادیان، علاوه بر رسیدن به پاسخ سوالات فوق و شناخت تفاوت های ایمپلنت و بریج، قادر خواهید بود که روش مناسب برای جایگزین کردن دندان از دست رفته خود را پیدا کنید.

چرا ایمپلنت؟ چرا بریج؟

چرا ایمپلنت؟ چرا بریج؟

افراد ممکن است دندان های خود را بر اثر علل متعددی مانند حادثه و یا بیماری از دست بدهند که در هر صورت این اتفاق بسیار ناخوشایند است و نه تنها ار نظر روحی موجب ناراحتی آن ها می شود، بلکه سلامت دهان و دندانشان را تحت تاثیر قرار می دهد. علاوه بر این بسته به محل دندان، غذا خوردن و صحبت کردن فرد نیز ممکن است با مشکل و دشواری مواجه شود. تمام موارد ذکر شده باعث می شوند که بیمار نیاز به جایگزینی دندان از دست رفته خود پیدا کند.
خوشبختانه درمان های موجود در دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی که روز به روز پیشرفته تر می شوند، می توانند مجددا دندان های سالم و زیبایی را به این دسته از افراد هدیه بدهند. از جمله روش هایی که می توانند مورد استفاده قرار بگیرند، بریج و ایمپلنت دندان می باشند که در ادامه این مطلب تفاوت های آن ها را معرفی کرده ایم.

تفاوت ایمپلنت با بریج دندان

تفاوت ایمپلنت با بریج دندان

گرچه هر دوی این روش ها با هدف جایگزین کردن دندان های از دست رفته مورد استفاده قرار می گیرند، اما تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند که در ادامه با این تفاوت ها آشنا می شویم:

 1. مراقبت از سلامت دهان و دندان

  مراقبت های ایمپلنت های دندان در مقایسه با بریج دندان بسیار راحت تر است، زیرا ایمپلنت ها همانند دندان های طبیعی فرد می باشند و به راحتی می توان آن ها را مسواک زد و نخ دندان کشید.
  از آن جایی که بریج دندان به صورت تاج های دندانی متصل به هم می باشد، امکان نخ دندان کشیدن بین آن ها وجود ندارد. علاوه بر این چون برای نصب و ثابت کردن آن در دهان نیاز به تراشیدن دندان های مجاور برای قرار دادن و سیمان کردن بریج بر روی آن ها می باشد، امکان خارج کردن و تمیز کردن فضای زیر آن وجود نخواهد داشت که این امر به مرور زمان می تواند موجب پوسیدگی دندان های زیر بریج می شود.
  بنابراین حفظ و مراقبت از سلامت دهان و دندان در بریج دندان از ایمپلنت دشوار تر می باشد.
 2. ماندگاری

  این دو روش ماندگاری و طول عمر متفاوتی با یکدیگر دارند. ایمپلنت به دلیل ماندگاری بالای آن، روشی دائمی به شمار می آید و در مقایسه با بریج طول عمر بیشتری دارد. ایمپلنت روشی است که می تواند تا 25 سال دوام داشته باشد، این در حالی است که حداکثر طول عمر بریج 10 سال می باشد. لازم به ذکر است که نحوه مراقبت و دقت بیمار از هر یک از این روش ها در میزان ماندگاری و سلامت آن ها نقش بسیار مهمی دارد.
 3. زیبایی

  این دو روش می توانند هم برای دندان های جلو و هم برای دندان های عقب مورد استفاده قرار بگیرند و زمانی که به عنوان جایگزینی برای دندان های از دست رفته جلویی به کار برده می شوند به این دلیل که بیشتر در معرض دید قرار می گیرند، موضوع زیبایی اهمیت بیشتری پیدا می کند. ایمپلنت ها در مقایسه با بریج ها ظاهری طبیعی تر و زیباتر دارند و برای دندان های جلویی مناسب تر هستند.
 4. هزینه

  ایمپلنت در مقایسه با بریج دندانی درمان گران تری می باشد. باید به این نکته توجه کرد که این روش گرچه نیاز به پرداخت هزینه های بالاتری دارد، اما به دلیل ماندگاری بالای آن، می توان گفت که نسبت به بریج دندانی مقرون به صرفه تر می باشد.
  زیرا بریج ماندگاری کمی دارد و هر مدت یک بار نیاز به تعویض و پرداخت مجدد هزینه دارد. علاوه بر این تکمیل درمان ایمپلنت چند ماه طول می کشد و این امر شرایطی را به وجود می آورد که بیمار بتواند هزینه ایمپلنت را به صورت اقساطی و در فواصل زمانی چند ماهه پرداخت نماید.
 5. دوره نقاهت و بهبودی

  مدت زمان بهبودی و نقاهت بریج در مقایسه با ایمپلنت ها کوتاه تر است و فرد در مدت زمان کمتری بهبودی خود را به دست می آورد. علت این امر این است که در روش ایمپلنت جوش خوردن پایه با استخوان فک زمان می برد. همچنین در برخی موارد ممکن است فرد تراکم کافی استخوان فک نداشته باشد و نیاز باشد که عمل پیوند استخوان انجام شود که این مورد نیز بر طول دوره بهبودی تاثیر می گذارد و موجب طولانی تر شدن آن می گردد. بیمارانی که از بریج دندانی استفاده می کنند، در 2 الی 3 هفته بهبودی خود را به دست می آورند، اما بهبودی پس از کاشت ایمپلنت در بهترین شرایط بین 2 تا 3 ماه طول می کشد.
 6. قدرت مکانیکی

  ایمپلنت دندان می تواند عملکردی مشابه با دندان های طبیعی داشته باشد و فرد قادر خواهد بود که همانند دندان های طبیعی از آن استفاده کند و قدرت کافی برای جویدن غذا را داشته باشد، در مقابل بریج ها از قدرت کمتری برای این انجام کار برخوردارند.
 7. آماده سازی دهان و دندان

  نصی بریج نیاز به آماده سازی دندان و در واقع تراشیدن دندان های مجاور دندان از دست رفته دارد تا بتوان از آن ها به عنوان پایه ای برای قرار دادن بریج استفاده کرد. در مقابل کاشت ایمپلنت نیاز به دستکاری ساختار دندان های مجاور ندارد و تنها لازم است که فضای خالی که قرار است در آن قرار داده شوند، آماده سازی شود.
 8. حفظ سلامت استخوان فک

  کشیدن و یا افتادن دندان به مرور زمان باعث تحلیل رفتن استخوان فک در آن ناحیه می شود. در حالت عادی جویدن غذا و وارد شدن فشار به استخوان فک باعث می شود تا بدن ساختار استخوان را در آن ناحیه قوی و سالم نگه دارد، اما با از دست رفتن دندان دیگر فشاری بر اثر جویدن غذا به آن وارد نمی شود و بدن به این دلیل که نیازی به حفظ آن پیدا نمی کند شروع به باز جذب استخوان فک در آن قسمت می کند.
  پایه ایمپلنت دندان همانند ریشه دندان عمل کردن و باعث می شود سلول های استخوانی در آن ناحیه حفظ شوند. اما بریج ها به این دلیل که درون فک قرار نمی گیرند نمی توانند از تحلیل رفتن استخوان فک پیشگیری کنند.

دندان از دست رفته ام را با ایمپلنت جایگزین کنم با بریج؟

در صورتی که در دسته افرادی هستید که ظاهر، زیبایی و طبیعی به نظر رسیدن دندان ها برایشان اهمیت دارد، افرادی که دوست ندارند از دندان مصنوعی استفاده کنند، نمی خواهند ساختار دندان های اطراف فضای خالی دستکاری شود و همچنین حفظ ساختار فک و سلامت دهان و دندان برای آن ها در اولویت است، به شما پیشنهاد می شود تا از ایمپلنت استفاده کنید. اما اگر مواردی از قبیل پرداخت هزینه کمتر برایتان مهم است، شرایط دهان و دندان مناسب کاشت ایمپلنت را نداشته باشید و یا از نظر سلامت عمومی امکان استفاده از این روش را نداشته باشید، جایگزینی دندان با استفاده از بریج دندانی به شما توصیه می شود. لازم به ذکر است که تصمیم گیری در این باره نیاز به مشورت با دندانپزشک و انجام معاینات لازم را دارد.

سوالات متداول

 1. ایمپلنت بهتر است یا بریج؟

  گرچه ایمپلنت دارای مزایای بسیار زیادی در مقایسه با بریج دندانی می باشد، اما ممکن است برای تمام افراد مناسب نباشد و بیمار ناچار به استفاده از بریج دندانی شود. بنابراین به طور قطع نمی توان گفت که کدام روش بهتر است و تشخیص این موضوع نیاز به انجام معاینات لازم توسط دندانپزشک دارد.
 2. بریج درد کمتری دارد یا ایمپلنت؟

  در روش بریج دندانی به این دلیل که نیاز به جراحی و در واقع دستکاری ساختار لثه و استخوان فک نیست، بیمار حین انجام آن درد کمتری را احساس خواهد کرد.
 3. بریج سریع تر انجام می شود یا ایمپلنت؟

  ایمپلنت درمانی است که به این دلیل که جوش خوردن پایه آن با استخوان فک نیاز زمان می برد، در مقایسه با بریج مدت زمان طولانی تری نیاز دارد و بهبودی آن دیرتر حاصل می شود.
 4. کیفیت جویدن غذا و صحبت کردن با ایمپلنت بهتر است یا بریج؟

  گرچه کیفیت و امکان جویدن غذا و راحت صحبت کردن با استفاده از بریج خوب و مناسب است، اما ایمپلنت ها همانند دندان های طبیعی عمل کرده و از این لحاظ بهتر از بریج عمل می کنند.
خواندن 388 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 06 فروردين 1401 ساعت 08:29

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

تماس سریع

02122976274
02122963447
09380132273

پاسداران-بالاتر از میدان هروی-خیابان وفامنش نبش مکران شمالی-پلاک 32، طبقه 2

سوالات متداول

 1. آیا ایمپلنت دندان قدیمی باید حتما جایگزین شود؟

  تا زمانی که با مراقبت ها و نگهداری های لازم، ایمپلنت دچار آسیب و عفونت نشود، شاید هرگز نیاز به تعویض ایمپلنت دندان به وجود نیاید. برای مراقبت درست و اطمینان از سلامت دهان و دندان و ایمپلنت خود، لازم است تا هر چند وقت یک بار (حدود 6 ماه یک بار) برای چکاپ به مطب دندانپزشکی بروید. همچنین عامل اصلی در موفق بودن ایمپلنت دندان، تخصص و تبحر دندانپزشک می باشد. متخصص ایمپلنت دندان علاوه بر اینکه دارای مهارت کافی در زمینه کاشت ایمپلنت می باشد، توانایی و تبحر لازم را برای درمان بیماری های لثه، پیوند استخوان و لیفت سینوس دارد.
 2. آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

  ایمپلنت همانند یک جراحی معمولی می باشد، بنابراین بروز درد و ناراحتی بعد از آن کاملا طبیعی بوده و به کمک دارو های مسکن به مرور زمان رفع می گردد. این امکان نیز وجود دارد تا میزان درد در برخی از افراد به قدری کم باشد که نیازی به استفاده از دارو های مسکن نداشته باشند. حدود 3 الی 4 ساعت بعد از کاشت ایمپلنت دندان بی حسی از بین رفته و درد آغاز می گردد که این درد تا حدود 10 روز ادامه خواهد داشت. بهتر است تا در این دوران غذا های نرم و دارو های مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک متخصص را مصرف کنید.
 3. چه زمانی بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت کاشته می شود؟

  برای کاشت ایمپلنت دندان دو روش کلی وجود دارد. یکی از آن ها ایمپلنت فوری بوده که در این روش، بلافاصله بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت کاشته می شود. این روش تنها در مواقعی انجام می گیرد که برای تثبیت دندان، تراکم استخوان به قدر کافی وجود داشته باشد. مزیت این روش درمانی، صرفه جویی در وقت و کاهش تعداد جراحی های مورد نیاز برای کاشت است، اما احتمال ناموفق بودن درمان در این روش بیشتر می باشد. روش بعدی به این صورت است که بعد از کشیده شدن دندان، پیوند استحوان انجام شده و به حدود 3 ماه دوره بهبودی نیاز دارد. این روش نتیجه موفقیت آمیز بیشتری را به همراه دارد.
 4. آیا ظاهر ایمپلنت دندان طبیعی است؟

  بسیاری از افرادی که قصد انجام ایمپلنت دندان را دارند، نگران این هستند که مبادا ظاهر بدی روی دندان هایشان داشته باشد. اما باید گفت که پاسخ این سوال را می توان یک بله ی محکم و قطعی گفت، زیرا ایمپلنت دندان به دندان طبیعی شباهت بسیار زیادی دارد.
 5. آیا امکان سفید کردن ایمپلنت دندان وجود دارد؟

  ایمپلنت دندان را همانند دیگر روش های زیبایی دندان، نمی توان سفید تر کرد و بلیچینگ دندان اثر مثبتی روی ایمپلنت ندارد. اگر قصد انجام بلیچینگ دندان را دارید، بهتر است تا در ابتدا این کار را انجام دهید و بعد از آن اقدام به کاشت ایمپلنت دندان نمایید تا بتوانید رنگ ایمپلنت خود را مشابه با دندان های کناری پیدا کنید.
 6. آیا عدم موفقیت درمان ایمپلنت ممکن است؟

  احتمال شکست و عدم موفقیت هر درمان پزشکی وجود دارد و ایمپلنت دندان نیز مانند هر روش درمانی دیگری ممکن است تا با شکست رو به رو شود. اما با این وجود می توان به قطع گفت که اگر دندانپزشک متخصص را برای درمان خود انتخاب نمایید، این درمان با احتمال موفقیت بالای 98 درصد به اتمام خواهد رسید.
 7. آیا امکان خرابی و پوسیدگی ایمپلنت دندان وجود دارد؟

  ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم بوده که این فلز به هیچ عنوان دچار پوسیدگی نمی شود. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند به راحتی تاج دندان و اطراف ایمپلنت دندان را دچار عفونت کرده که در این شرایط، احتمال لق شدن ایمپلنت دندان نیز وجود دارد.
 8. چه تعداد ایمپلنت دندان مورد نیاز من می باشد؟

  در صورتی که یک دندان از دست رفته داشته باشید، به یک ایمپلنت نیاز دارید، اما اگر بیش از یک دندان خود را از دست داده باشید، این احتمال وجود دارد که برای هر دندان به ایمپلنت نیازمند نباشید. فک بالا و پایین با هم تفاوت هایی دارند، در واقع فک پایین از تراکم استخوان بیشتری نسبت به فک بالا برخوردار است. برای متوجه شدن تعداد دقیق ایمپلنت مورد نیاز خود، باید با دندانپزشک مشورت نمایید.
 9. کدام دندان ها می توانند ایمپلنت شوند؟

  کاشت ایمپلنت دندان محدودیت عددی ندارد و یک یا مجموعه ی کامل دندان را می توان ایمپلنت کرد که این موضوع کاملا به شرایط بیمار بستگی دارد.
 10. آیا امکان کاشت ایمپلنت دندان برای خانم باردار وجود دارد؟

  با وجود اینکه ایمپلنت دندان روشی کاملا بی خطر می باشد، اما همواره به خانم های باردار توصیه می شود تا این درمان را به بعد از زایمان خود موکول کنند. قبل از شروع به درمان، برای بررسی و ارزیابی های لازم، بیمار باید عکس های رادیولوژی و اسکن تهیه کند که قرار گرفتن مادر باردار در معرض اشعه می تواند به جنین آسیب وارد کند. همچنین بعد از کاشت ایمپلنت دندان برای کاهش درد و احتمال بروز عفونت، لازم است تا دارو های مسکن مصرف شود که برخی از این دارو ها می تواند برای جنین مضر باشد.
 11. کاشت ایمپلنت دندان با لیزر چگونه است؟

  کاشت ایمپلنت دندان با لیزر یک روش کم تهاجمی و راحت تر می باشد و در این روش بیمار درد کمتری را تجربه خواهد کرد. بیو لیزر، سیستم فیبری نوری دارد که با برخورد به بافت هدف، می تواند برش را راحت تر و دور از صدای ناخوشایند دریل جراحی، ایجاد کند. با کمک لیزر که روشی مطمئن می باشد، دندانپزشک می تواند درمان های پیچیده تر را راحت تر انجام دهد. همپنین درد کمتری برای بیمار ایجاد شده و دوره نقاهت را سریع تر می گذراند.
 12. آیا ایمپلنت دندان بوی بدی در دهان ایجاد می کند؟

  با وجود اینکه ایمپلنت دندان عملکردی مشابه با دندان طبیعی دارد، اما در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند مشکلات کوچک و بزرگی به همراه داشته باشد. یکی از این مشکلات بوی بد دهان است که تعیین علت دقیق آن کار راحتی آسانی نیست. با این حال موارد زیر می توانند دلیلی بر ایجاد بوی بد دهان توسط ایمپلنت دندان باشند:
  • به وجود آمدن پلاک روی ایمپلنت: ایجاد پلاک دندانی، علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن بوی دهان، می تواند بیماری های لثه را به دنبال داشته باشد که در این شرایط احتمال از بین رفتن ایمپلنت دندان وجود دارد.
  • گیر کردن مواد غذایی در ایمپلنت: همانطور که غذا در بین دندان های طبیعی گیر می کند، این اتفاق برای ایمپلنت دندان نیز رخ می دهد. باقی ماندن تکه های غذا در ایمپلنت می توانند سبب ایجاد بوی بد دهان شوند. بنابراین باید روزانه مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده داشته باشید.
  • عفونت ایمپلنت: در صورت عفونت ایمپلنت دندان، بوی تندی ایجاد می شود. عفونت ایمپلنت نیز می تواند به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان رخ دهد، اما در صورت بروز آن حتما باید به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 13. بین ایمپلنت تیتانیوم یا ایمپلنت زیرکونیا، کدام یک بهتر اند؟

  بسیاری از بیمارانی که برای ایمپلنت دندان مراجعه می کنند، نگرانی هایی درباره ایمپلنت تیتانیوم و یا زیرکونیا دارند. در واقع این افراد نمی دانند که کدام یک از این دو ایمپلنت برایشان مناسب تر است. دندانپزشک متخصص ایمپلنت با داشتن مهارت و تجربه و با در نظر گرفتن شرایط و خواسته های بیمار، نوع خاص ایمپلنت مناسب برای بیمار را انتخاب می کند. در ادامه به بررسی این دو نوع ایمپلنت می پردازیم:
  1. ایمپلنت تیتانیومی هزینه ای بالاتر از ایمپلنت زیرکونیا دارد.
  2. هر دو نوع سازگاری بسیار خوبی با بدن انسان دارند.
  3. زیبایی ظاهری ایمپلنت زیرکونیا بیشتر می باشد.
  4. با وجود خاصیت ارتجاعی کمتر ایمپلنت زیرکونیا، اما هر دو نوع دارای مقاومت و استحکام بسیار بالایی هستند.