ایمپلنت دندان جلو ایمپلنت دندان جلو کلینیک دندانپزشکی دکتر جوادیان

ایمپلنت دندان جلو چگونه انجام میشود؟ | مدت زمان، عوارض + تصاویر

یکشنبه, 08 اسفند 1400 ساعت 12:51
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

چکیده مطلب

آیا شما یا یکی از اطرافیانتان یک یا چند دندان جلوی خود را بر اثر حادثه و یا بیماری از دست داده اید؟ آیا مناسب ترین روش جایگزین کردن این دندان ها را می شناسید؟ آیا می دانید که با روشی مانند ایمپلنت دندان می توانید مجددا دندان دائمی داشته باشید؟
ایمپلنت دندان جلو می تواند بهترین و مناسب ترین روش برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته باشد که در این مطلب از دکتر لاله جوادیان به معرفی کامل آن و بررسی مزایا و عوارض آن پرداخته ایم.

ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلو

افراد ممکن است یک یا چند دندان جلوی خود را بر اثر عوامل متعددی از قبیل تصادف، وارد شدن ضربه به صورت هنگام انجام فعالیت های ورزشی و یا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان از دست بدهند. این اتفاق نه تنها تاثیر نامطلوبی بر زیبایی لبخند افراد می گذارد، بلکه سلامت استخوان فک، لثه و دندان های مجاور را نیز به خطر می اندازد.
اعتماد به نفس افرادی که دچار این عارضه می شوند، بسیار تحت تاثیر قرار می گیرد، به طوری که این افراد از صحبت کردن و لبخند زدن در حالتی که دندان های آن ها نمایان شود، خجالت می کشند. خوشبختانه دندان های از دست رفته را می توان با استفاده از روش ایمپلنت دندان که یکی از روش های موجود در دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی می باشد، جایگزین کرد و در واقع مجددا دندان جدید با ماندگاری دائمی به دست آورد.

کاندید مناسب برای ایمپلنت دندان جلو

افراد دارای شرایط زیر می توانند کاندیدای مناسبی برای بهره بردن از این روش باشند:

 1. افرادی که یک یا چند دندان جلوی خود را از دست داده اند.
 2. افرادی که یک یا چند دندان جلوی آن ها دچار شکستگی و یا پوسیدگی های شدید شده باشند.
 3. افرادی که تراکم استخوان کافی دارند. (لازم به ذکر است که در صورت نداشتن تراکم کافی استخوان، دندانپزشک با استفاده از عمل پیوند استخوان در ناحیه فک این مشکل را حل می کند.)
 4. افرادی که بهداشت دهان و دندان مناسب و کافی دارند.
 5. افرادی که بیماری لثه ندارند. (در صورت ابتلا به بیماری های لثه ابتدا بیماری ها و مشکلات موجود درمان شده، سپس عمل کاشت ایمپلنت انجام می شود.)
 6. افرادی که سیگار و الکل مصرف نمی کنند.
 7. افرادی که به برخی بیماری ها از قبیل دیابت مبتلا نیستند.

مزایای ایمپلنت دندان جلو

مزایای ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلو دارای مزایای بسیار زیادی است که در ادامه به برخی از آن ها اشاره کرده ایم:

 1. طبیعی به نظر رسیدن

  ایمپلنت های دندانی علاوه بر اینکه از نظر ظاهری مشابه با دندان های طبیعی هستند، از نظر عملکرد نیز به این دلیل که ریشه آن ها درون استخوان فک محکم می شود، امکان صحبت کردن و غذا خوردن راحت و بدون مشکل را فراهم می کنند و به طور کلی عملکردی مشابه با دندان های طبیعی دارند.
 2. دائمی بودن ایمپلنت

  ایمپلنت دندان در صورتی که بهداشت دهان و دندان به درستی رعایت شود، درمانی طولانی مدت به شمار می آید و حتی می توان گفت که دائمی می باشد و فرد می تواند برای سال های طولانی و در حدود 20 تا 25 سال بدون نیاز به تعویض، از آن استفاده کند.
 3. حفظ شکل طبیعی لب و فک

  با از دست دادن دندان به مرور زمان استخوان فک تحلیل می رود و لثه در آن ناحیه حالت فرو رفته پیدا می کند که در نتیجه آن حالت لب نیز ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد. بنابراین با ایمپلنت کردن می توان از بروز این عوارض پیشگیری کرد و حالت طبیعی لب و فک را حفظ کرد.
 4. محافظت از استخوان فک

  همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم، زمانی که دندانی از دست برود، استخوان فک در آن ناحیه رفته رفته شروع به تحلیل رفتن و ضعیف شدن می کند. با قرار دادن پایه ایمپلنت درون فک، بدن شروع به استخوان سازی در اطراف آن می کند و به این ترتیب ساختار فک حفظ می شود.
 5. حفظ سلامتی دندان های مجاور

  دندان ها به طور طبیعی تمایل به حرکت دارند به همین دلیل می باشد که ممکن در برخی افراد دندان های مرتب و منظمی داشته باشند، اما به مرور زمان و با افزایش سن دچار بهم ریختگی دندانی شوند.
  زمانی که فاصله و یا فضای خالی بین آن ها وجود داشته باشد، این اتفاق با سرعت بیشتری رخ می دهد، زیرا دندان ها فضای کافی برای حرکت و جابجایی های خود پیدا می کنند. بنابراین پر کردن این فضای خالی با استفاده از ایمپلنت می تواند از این اتفاق جلوگیری کند.
  علاوه بر این در روش هایی مانند استفاده از بریج دندانی، نیاز است تا دندان های مجاور مقداری تراشیده شوند تا بتوان از آن ها به عنوان پایه برای قرار دادن بریج استفاده شود. این در حالی است که نصب ایمپلنت نیاز به دستکاری دندان های مجاور ندارد و سلامت آن ها حفظ می شود.
 6. افزایش اعتماد به نفس

  از دست دادن دندان به ویژه اگر از دندان های جلویی باشد به این دلیل که کاملا در معرض دید قرار دارد، باعث کاهش اعتماد به نفس افراد شده و باعث می شود که در جمع و در حضور سایرین کمتر صحبت کنند و لبخند بزنند. با جایگزین کردن دندان از دست رفته، فرد مجددا اعتماد به نفس خود را باز می یابد.
 7. امکان خوردن هر نوع غذا

  پایه ایمپلنت های دندانی با استخوان فک جوش می خورد و تاج آن ها نیز از مواد با کیفیت و استحکام بالایی به نام سرامیک ساخته می شود. این مزیت باعث می شود تا فرد بتواند با خیال راحت و بدون نگرانی از شکستن و از دست دادن ایمپلنت خود، هر نوع غذایی را بخورد.
 8. امکان تمیز کردن راحت

  ایمپلنت ها همانند دندان های طبیعی می باشند و فرد می تواند به راحتی و بدون نگرانی از لغزش، حرکت و خارج شدن از دهان، آن ها را مسواک بزند و نخ دندان بکشد.
 9. پوسیده نشدن

  بر خلاف دندان های طبیعی، ایمپلنت ها دچار پوسیدگی نمی شوند و در مقابل حمله باکتری ها مقاوم هستند.
 10. موفقیت آمیز ترین روش جایگزینی دندان

  این درمان تا 95% موفقیت آمیز می باشد و موفق ترین و ماندگار ترین روش برای جایگزین کردن دندان از دست رفته می باشد.

قیمت ایمپلنت دندان جلو

فاکتور های متعددی می توانند در تعیین قیمت ایمپلنت دندان جلو نقش داشته باشند که از میان آن ها می توان به تعداد دندان هایی که نیاز به ایمپلنت دارند، نیاز به انجام پیوند استخوان، نیاز به انجام درمان های جانبی لثه و همچنین دستمزد دندانپزشک اشاره کرد. ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که آیا بیمه تعرفه ای برای ایمپلنت دندان در نظر می گیرد یا نه؟
کلینیک دندانپزشکی دکتر جوادیان با بیمه های متعددی قرارداد دارد که ایمپلنت دندانی را تحت پوشش قرار می دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با کلینیک تماس بگیرید.

شرایط لازم برای ایمپلنت دندان جلو

شرایط لازم برای ایمپلنت دندان جلو

در ادامه شرایط لازمی که افراد باید برای استفاده از این روش داشته باشند را معرفی کرده ایم:

 1. داشتن تراکم کافی استخوان فک

  داشتن تراکم کافی استخوان فک یکی از اصلی ترین و مهم ترین شرایط برای کاشت ایمپلنت می باشد. به همین دلیل پیش از انجام این روش آزمایش های لازم برای بررسی این موضوع انجام می شوند.
 2. داشتن بهداشت دهان و دندان مناسب

  داشتن بهداشت دهان و دندان کافی برای پیشگیری از ایجاد بیماری های دندان و لثه که می توانند به ایمپلنت آسیب برسانند، بسیار مهم و ضروری است. به همین دلیل افرادی که قصد استفاده از این روش را دارند، باید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشند.

مراحل ایمپلنت دندان جلو

کاشت دندان جلو مطابق مراحل زیر انجام می‌شود:

 1. معاینه

  اولین مرحله در کاشت ایمپلنت دندان جلو مراجعه به کلینیک دندانپزشکی و انجام معاینات لازم توسط ایمپلنتوژیست برای بررسی مناسب بودن شرایط دهان و دندان بیمار برای استفاده از این روش می‎باشد. پس از تایید ایمپلنتولوژیست انجام سایر مراحل که در ادامه تک تک آنها را توضیح خواهیم داد، صورت می‎گیرد.
 2. تهیه تصاویر رادیوگرافی

  برای کاشت ایمپلنت نیاز است تا برخی شرایط مانند موقعیت قرارگیری ریشه‌های دندان‌های مجاور، میزان تحلیل رفتگی و شرایط استخوان فک و همچنین وضعیت سینوس‌ها مورد بررسی قرار بگیرد. انجام این بررسی‌ها نیازمند تهیه تصاویر O.P.G و C.B.C.T تجویز می‌شود. علاوه بر این با استفاده از این تصاویر طول و قطر ایمپلنت دندان مورد نیاز مشخص می‌گردد.
 3. انجام آزمایش سنجش تراکم استخوان

  برای این که فیکسچر و استخوان فک به یکدیگر جوش بخورند و پیوند محکم بین آنها ایجاد شود، لازم است که بیمار از تراکم استخوان کافی برخوردار باشد. برای تشخیص این امر انجام آزمایش سنجش تراکم استخوان تجویز می‎گردد که بر اساس جواب آن، ایمپلنتوژیست تشخیص می‌دهد که آیا بیمار به عمل پیوند استخوان نیاز دارد یا خیر.
 4. کشیدن دندان آسیب دیده یا خارج کردن ریشه باقی مانده

  گاهی ممکن است بیمار بر اثر ضربه مقدار زیادی از دندان خود را از دست بدهد و ریشه آن در محل خود باقی بماند و یا مقدار آسیب دیدگی و پوسیدگی آن به قدری باشد که نیاز به کشیدن دندان پیدا کند. در این صورت ایمپلنتوژیست با استفاده از روش آتروماتیک دندان و یا ریشه آن را از محل خود خارج می‌کند. آتروماتیک روشی است که در آن تنها نیروی عمودی بر دندان وارد می‎شود و از محل خود خارج می‎گردد تا استخوان و همچنین لثه دچار آسیب دیدگی نشوند. پس از آن برای بررسی وجود آسیب‌های احتمالی استخوان فک، با استفاده از یک پروب بسیار کوچکی جای خالی دندان مورد بررسی قرار می‌گیرد که در صورت سالم بودن استخوان و لثه سایر مراحل کاشت ایمپلنت انجام می‎شوند. در غیر این صورت تا زمانی که بهبودی کامل آنها حاصل شود، انجام سایر مراحل به تعویق می‌افتد.
 5. انجام پیوند استخوان

  پیوند استخوان برای تمام بیماران انجام نمی‌شود و تنها برای بیمارانی که پس از انجام آزمایش تراکم استخوان و تهیه تصاویر رادیوگرافی مشخص شود که تراکم کافی استخوان فک ندارند، انجام می‌شود.
  این فرایند با استفاده از پودر استخوان مصنوعی و یا برداشتن بافت استخوانی از جای دیگری از بدن خود بیمار صورت می‌گیرد. فراهم شدن شرایط استخوانی مورد نیاز برای قرار دادن پایه ایمپلنت ممکن است چند ماه طول بکشد.
 6. سینوس لیفت

  در برخی موارد که قرار است ایمپلنت دندان در فک بالا قرار داده شود، ممکن است نیاز باشد که جراحی لیفت سینوس با هدف ایجاد تراکم استخوانی کافی در حفره سینوسی برای پیشگیری از وارد شدن پایه ایمپلنت به درون آن انجام شود. برای انجام این روش بیمار بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی دریافت می‎کند، سپس دندانپزشک لثه را برش می‌دهد تا به بخش سینوسی دسترسی پیدا کند و مواد استخوانی را درون آن قرار ‎دهد. پس از آن لثه بخیه زده شده و پس از گذشت تقریبا 3 ماه مواد به طور کامل با حفره سینوسی جوش می‌خورند.
 7. قرار دادن فیکسچر ایمپلنت در استخوان فک

  انجام این مرحله نیاز به جراحی لثه دارد. ایمپلنتوژیست لثه را تا مقداری که استخوان فک قابل مشاهده باشد، برش می‎دهد و سوراخی را درون استخوان فک ایجاد می‏کند تا پایه ایمپلنت را درون آن قرار دهد. پس از قرار گیری پایه در محل صحیح خود، بافت لثه بخیه زده می‎شود.
 8. ریکاوری

  پس از قرار دادن فیکسچر یا همان پایه در فک و تکمیل فرایند استخوان سازی، استخوان و پایه به یکدیگر جوش می‌خورند. نمی‌توان مدت زمان مشخصی را برای ریکاوری اعلام کرد، زیرا مدت زمان بهبودی از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است. اما به طور کلی می‎توان گفت که این فرایند در حدود 6 تا 12 هفته طول می‌کشد.
 9. نصب اباتمنت

  پس از انجام بررسی‌های لازم و اطمینان از به وجود آمن پیوند لازم بین استخوان و پایه ایمپلنت، اباتمنت بر روی آن قرار داده می‎شود. برای نصب اباتمنت مجددا جراحی جزئی لثه انجام می‌شود تا در جای خود قرار داده شود. تقریبا دو هفته طول می‌کشد تا لثه بهبود پیدا کند.
 10. اتصال هیلینگ کپ (healing cap)

  از هیلینگ کپ برای کمک به بهبود لثه‎ها در موقعیت مطلوب و همچنین دور نگه داشتن آن از پایه ایمپلنت استفاده می‌شود. پس از گذشت 10 تا 14 روز این قطعه فلزی برداشته شده و مراحل بعدی درمان انجام می‌شوند.
 11. قالب گرفتن از دندان‌ها

  برای انجام قالب گیری ابتدا هیلینگ کپ برداشته شده و سپس ایمپرشن کوپینگ بر روی پایه ایمپلنت گذاشته می‌شود و با استفاده از مواد سیلیکونی فرایند قالب گیری صورت می‌گیرد. پس از تهیه قالب، آن را به لابراتوار می‌فرستند تا بر اساس آن پروتز یا تاج دندان ساخته شود.
 12. اتصال تاج موقت

  گاهی ممکن است تا زمانی که تاج اصلی ساخته شود، تاج موقتی بر روی فیکسچر قرار داده شود تا علاوه بر کمک به بهبود لثه‎ها در موقعیت مناسب، ظرفیت بار ایمپلنت نیز مورد بررسی قرار بگیرد.
 13. اتصال تاج دائمی

  مدت زمان بهبودی کامل لثه و همچنین ایجاد پیوند محکم بین استخوان و ایمپلنت در حدود 3 تا 9 ماه می‎باشد. پس از گذشت این مدت زمان تاج دندان که می‌تواند متحرک و یا ثابت باشد، نصب می‌گردد.

عوارض عدم ایمپلنت دندان جلو

عوارض عدم ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت نکردن جای خالی دندان با عوارض بسیار نامطلوبی همراه می باشد که در ادامه این عوارض را معرفی کرده ایم:

 1. تحلیل رفتن استخوان فک

  هنگام انجام عمل جویدن غذا فشار هایی از طریق ریشه دندان ها به استخوان فک وارد می شود که این امر باعث می شود تا استخوان فک به رشد خود ادامه دهد و تراکم خود را حفظ کند. زمانی که فرد یک یا چند دندان خود را از دست بدهد و فورا اقدام به جایگزین کردن آن ها با استفاده از ایمپلنت نکند، دیگر این فشار ها به آن ناحیه از فک وارد نمی شوند، در نتیجه استخوان دیگر در آن ناحیه رشد نمی کند و بدن شروع به بازجذب آن می کند و رفته رفته تحلیل می رود.
  با کاشت ایمپلنت، ریشه آن مانند ریشه دندان عمل می کند و هنگام غذا خوردن فشار هایی به استخوان فک وارد می شود و سلول های استخوانی به این دلیل که باید از این ریشه ها پشتیبانی کنند، شروع به رشد کردن و بازسازی استخوان می کنند و به این ترتیب از تحلیل رفتن آن پیشگیری می شود.
 2. تحلیل لثه

  تحلیل رفتن استخوان فک و همچنین برخورد مواد غذایی به طور مستقیم با لثه می تواند منجر به ایجاد مشکلاتی از قبیل تحلیل رفتن لثه شود.
 3. تغییر شکل لب

  با تحلیل رفتن استخوان فک، لثه نیز در آن ناحیه دچار تحلیل رفتگی شده و جمع می شود. این اتفاق بر ظاهر لب تاثیر گذاشته و ایجاد حالت فرو رفتگی در آن می گردد.
 4. نامنظم شدن دندان ها

  همانطور که پیش تر در بخش مزایای ایمپلنت دندان جلو نیز اشاره کردیم، وجود فضای خالی بین دندان ها باعث حرکت کردن آن ها به سمت این فضای خالی می شود که در نتیجه آن نظم دندان ها بهم می ریزد و کج می شوند.

نحوه مراقبت از ایمپلنت دندان جلو

شیوه مراقبت از ایمپلنت دندان جلو همانند مراقبت از دندان های طبیعی می باشد. لازم است که به طور مرتب مسواک بزنید و نخ دندان کشیدن را فراموش نکنید. گرفتن مسواک با زاویه 45 درجه هنگام مسواک زدن به تمیز شدن بهتر و خارج شدن پلاک ها از بین دندان ها کمک می کند.

سوالات متداول

 1. آیا انجام ایمپلنت دندان جلو عوارضی دارد؟

  ایمپلنت دندان گرچه جراحی کوچکی می باشد، اما همانند سایر جراحی ها ممکن است با عوارضی از قبیل خونریزی، احساس درد و تورم همراه باشد. این عوارض در صورتی که شدید ظاهر نشوند، جای نگرانی ندارند. اما اگر شدید باشند باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید و موضوع را با ایشان در میان بگذارید.
 2. ایمپلنت دندان جلو چقدر طول می کشد؟

  به طور کلی مدت زمان ایمپلنت دندان جلو 3 تا 6 ماه طول می کشد. این در صورتی است که بیمار از تراکم استخوان کافی و همچنین سلامت لثه برخوردار باشد. در غیر این صورت انجام درمان های جانبی می تواند در طولانی تر شدن این درمان نقش داشته باشد.
 3. تا چه مدت پس از افتادن و یا کشیدن دندان جلو می توان ایمپلنت کرد؟

  به طور معمول توصیه می شود که حداکثر تا 6 ماه پس از افتادن و یا کشیدن دندان جلو اقدام به ایمپلنت کردن نمایید. زیرا پس از این مدت استخوان فک تحلیل رفته و تراکم مناسب خود را از دست می دهد و این امر روند ایمپلنت کردن را پیچیده تر می کند.
 4. آیا می توان دندان جلو را ایمپلنت کرد؟

  بله. دندان های جلو را نیز می توان همانند سایر دندان ها ایمپلنت کرد و از مزایای آن بهره برد.
خواندن 343 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 06 فروردين 1401 ساعت 06:41

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

تماس سریع

02122976274
02122963447
09380132273

پاسداران-بالاتر از میدان هروی-خیابان وفامنش نبش مکران شمالی-پلاک 32، طبقه 2

سوالات متداول

 1. آیا ایمپلنت دندان قدیمی باید حتما جایگزین شود؟

  تا زمانی که با مراقبت ها و نگهداری های لازم، ایمپلنت دچار آسیب و عفونت نشود، شاید هرگز نیاز به تعویض ایمپلنت دندان به وجود نیاید. برای مراقبت درست و اطمینان از سلامت دهان و دندان و ایمپلنت خود، لازم است تا هر چند وقت یک بار (حدود 6 ماه یک بار) برای چکاپ به مطب دندانپزشکی بروید. همچنین عامل اصلی در موفق بودن ایمپلنت دندان، تخصص و تبحر دندانپزشک می باشد. متخصص ایمپلنت دندان علاوه بر اینکه دارای مهارت کافی در زمینه کاشت ایمپلنت می باشد، توانایی و تبحر لازم را برای درمان بیماری های لثه، پیوند استخوان و لیفت سینوس دارد.
 2. آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

  ایمپلنت همانند یک جراحی معمولی می باشد، بنابراین بروز درد و ناراحتی بعد از آن کاملا طبیعی بوده و به کمک دارو های مسکن به مرور زمان رفع می گردد. این امکان نیز وجود دارد تا میزان درد در برخی از افراد به قدری کم باشد که نیازی به استفاده از دارو های مسکن نداشته باشند. حدود 3 الی 4 ساعت بعد از کاشت ایمپلنت دندان بی حسی از بین رفته و درد آغاز می گردد که این درد تا حدود 10 روز ادامه خواهد داشت. بهتر است تا در این دوران غذا های نرم و دارو های مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک متخصص را مصرف کنید.
 3. چه زمانی بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت کاشته می شود؟

  برای کاشت ایمپلنت دندان دو روش کلی وجود دارد. یکی از آن ها ایمپلنت فوری بوده که در این روش، بلافاصله بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت کاشته می شود. این روش تنها در مواقعی انجام می گیرد که برای تثبیت دندان، تراکم استخوان به قدر کافی وجود داشته باشد. مزیت این روش درمانی، صرفه جویی در وقت و کاهش تعداد جراحی های مورد نیاز برای کاشت است، اما احتمال ناموفق بودن درمان در این روش بیشتر می باشد. روش بعدی به این صورت است که بعد از کشیده شدن دندان، پیوند استحوان انجام شده و به حدود 3 ماه دوره بهبودی نیاز دارد. این روش نتیجه موفقیت آمیز بیشتری را به همراه دارد.
 4. آیا ظاهر ایمپلنت دندان طبیعی است؟

  بسیاری از افرادی که قصد انجام ایمپلنت دندان را دارند، نگران این هستند که مبادا ظاهر بدی روی دندان هایشان داشته باشد. اما باید گفت که پاسخ این سوال را می توان یک بله ی محکم و قطعی گفت، زیرا ایمپلنت دندان به دندان طبیعی شباهت بسیار زیادی دارد.
 5. آیا امکان سفید کردن ایمپلنت دندان وجود دارد؟

  ایمپلنت دندان را همانند دیگر روش های زیبایی دندان، نمی توان سفید تر کرد و بلیچینگ دندان اثر مثبتی روی ایمپلنت ندارد. اگر قصد انجام بلیچینگ دندان را دارید، بهتر است تا در ابتدا این کار را انجام دهید و بعد از آن اقدام به کاشت ایمپلنت دندان نمایید تا بتوانید رنگ ایمپلنت خود را مشابه با دندان های کناری پیدا کنید.
 6. آیا عدم موفقیت درمان ایمپلنت ممکن است؟

  احتمال شکست و عدم موفقیت هر درمان پزشکی وجود دارد و ایمپلنت دندان نیز مانند هر روش درمانی دیگری ممکن است تا با شکست رو به رو شود. اما با این وجود می توان به قطع گفت که اگر دندانپزشک متخصص را برای درمان خود انتخاب نمایید، این درمان با احتمال موفقیت بالای 98 درصد به اتمام خواهد رسید.
 7. آیا امکان خرابی و پوسیدگی ایمپلنت دندان وجود دارد؟

  ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم بوده که این فلز به هیچ عنوان دچار پوسیدگی نمی شود. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند به راحتی تاج دندان و اطراف ایمپلنت دندان را دچار عفونت کرده که در این شرایط، احتمال لق شدن ایمپلنت دندان نیز وجود دارد.
 8. چه تعداد ایمپلنت دندان مورد نیاز من می باشد؟

  در صورتی که یک دندان از دست رفته داشته باشید، به یک ایمپلنت نیاز دارید، اما اگر بیش از یک دندان خود را از دست داده باشید، این احتمال وجود دارد که برای هر دندان به ایمپلنت نیازمند نباشید. فک بالا و پایین با هم تفاوت هایی دارند، در واقع فک پایین از تراکم استخوان بیشتری نسبت به فک بالا برخوردار است. برای متوجه شدن تعداد دقیق ایمپلنت مورد نیاز خود، باید با دندانپزشک مشورت نمایید.
 9. کدام دندان ها می توانند ایمپلنت شوند؟

  کاشت ایمپلنت دندان محدودیت عددی ندارد و یک یا مجموعه ی کامل دندان را می توان ایمپلنت کرد که این موضوع کاملا به شرایط بیمار بستگی دارد.
 10. آیا امکان کاشت ایمپلنت دندان برای خانم باردار وجود دارد؟

  با وجود اینکه ایمپلنت دندان روشی کاملا بی خطر می باشد، اما همواره به خانم های باردار توصیه می شود تا این درمان را به بعد از زایمان خود موکول کنند. قبل از شروع به درمان، برای بررسی و ارزیابی های لازم، بیمار باید عکس های رادیولوژی و اسکن تهیه کند که قرار گرفتن مادر باردار در معرض اشعه می تواند به جنین آسیب وارد کند. همچنین بعد از کاشت ایمپلنت دندان برای کاهش درد و احتمال بروز عفونت، لازم است تا دارو های مسکن مصرف شود که برخی از این دارو ها می تواند برای جنین مضر باشد.
 11. کاشت ایمپلنت دندان با لیزر چگونه است؟

  کاشت ایمپلنت دندان با لیزر یک روش کم تهاجمی و راحت تر می باشد و در این روش بیمار درد کمتری را تجربه خواهد کرد. بیو لیزر، سیستم فیبری نوری دارد که با برخورد به بافت هدف، می تواند برش را راحت تر و دور از صدای ناخوشایند دریل جراحی، ایجاد کند. با کمک لیزر که روشی مطمئن می باشد، دندانپزشک می تواند درمان های پیچیده تر را راحت تر انجام دهد. همپنین درد کمتری برای بیمار ایجاد شده و دوره نقاهت را سریع تر می گذراند.
 12. آیا ایمپلنت دندان بوی بدی در دهان ایجاد می کند؟

  با وجود اینکه ایمپلنت دندان عملکردی مشابه با دندان طبیعی دارد، اما در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند مشکلات کوچک و بزرگی به همراه داشته باشد. یکی از این مشکلات بوی بد دهان است که تعیین علت دقیق آن کار راحتی آسانی نیست. با این حال موارد زیر می توانند دلیلی بر ایجاد بوی بد دهان توسط ایمپلنت دندان باشند:
  • به وجود آمدن پلاک روی ایمپلنت: ایجاد پلاک دندانی، علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن بوی دهان، می تواند بیماری های لثه را به دنبال داشته باشد که در این شرایط احتمال از بین رفتن ایمپلنت دندان وجود دارد.
  • گیر کردن مواد غذایی در ایمپلنت: همانطور که غذا در بین دندان های طبیعی گیر می کند، این اتفاق برای ایمپلنت دندان نیز رخ می دهد. باقی ماندن تکه های غذا در ایمپلنت می توانند سبب ایجاد بوی بد دهان شوند. بنابراین باید روزانه مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده داشته باشید.
  • عفونت ایمپلنت: در صورت عفونت ایمپلنت دندان، بوی تندی ایجاد می شود. عفونت ایمپلنت نیز می تواند به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان رخ دهد، اما در صورت بروز آن حتما باید به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 13. بین ایمپلنت تیتانیوم یا ایمپلنت زیرکونیا، کدام یک بهتر اند؟

  بسیاری از بیمارانی که برای ایمپلنت دندان مراجعه می کنند، نگرانی هایی درباره ایمپلنت تیتانیوم و یا زیرکونیا دارند. در واقع این افراد نمی دانند که کدام یک از این دو ایمپلنت برایشان مناسب تر است. دندانپزشک متخصص ایمپلنت با داشتن مهارت و تجربه و با در نظر گرفتن شرایط و خواسته های بیمار، نوع خاص ایمپلنت مناسب برای بیمار را انتخاب می کند. در ادامه به بررسی این دو نوع ایمپلنت می پردازیم:
  1. ایمپلنت تیتانیومی هزینه ای بالاتر از ایمپلنت زیرکونیا دارد.
  2. هر دو نوع سازگاری بسیار خوبی با بدن انسان دارند.
  3. زیبایی ظاهری ایمپلنت زیرکونیا بیشتر می باشد.
  4. با وجود خاصیت ارتجاعی کمتر ایمپلنت زیرکونیا، اما هر دو نوع دارای مقاومت و استحکام بسیار بالایی هستند.