آیا کاشت دندان با ایمپلنت روشی دائمی است؟ آیا کاشت دندان با ایمپلنت روشی دائمی است؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر جوادیان

آیا کاشت دندان با ایمپلنت روشی دائمی است؟ | علت محبوبیت ایمپلنت

یکشنبه, 22 اسفند 1400 ساعت 14:53
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

چکیده مطلب

آیا شما نیز دندان از دست رفته دارید و به دنبال جایگزینی دائمی برای آن هستید؟ آیا واقعا ایمپلنت دندان دائمی است؟ طول عمر آن چقدر است؟

یکی از دغدغه‌های افرادی که دندان خود را کشیده‌اند و یا بر اثر عوامل دیگری آن را از دست ‌داده‌اند، داین است که آیا واقعاً جایگزین دائمی برای آن وجود دارد و اینکه گفته می‌شود ایمپلنت می‌تواند دائمی باشد، صحت دارد؟
در این مقاله از دکتر لاله جوادیان قصد داریم تا اطلاعات کامل و مفیدی را در این باره در اختیارتان قرار دهیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

آیا ایمپلنت دندان درمانی دائمی است؟

ایمپلنت دندان در سال‌های اخیر پیشرفت چشم‌ گیری داشته، به طوری که در 95% درصد موارد، کاشت آن موفقیت آمیز بوده است. علاوه بر این دقت در انتخاب موادی که برای ساخت آن مورد استفاده قرار می‌گیرند که در استحکام و همچنین سازگاری آن با بدن انسان نقش بسیار مهمی دارند، باعث شده است که این روش طول عمر بالایی و در حدود 25 سال داشته باشد. به همین دلیل است که گفته می‌شود، ایمپلنت دندان دائمی می‌باشد و فرد می‌تواند برای همیشه از آن به جای دندان از دست رفته خود استفاده کند.

علل بالا بودن طول عمر ایمپلنت دندان

علل بالا بودن طول عمر ایمپلنت دندان

یکی از مزایای ایمپلنت دندان که باعث شده است مورد استقبال افراد بسیار زیادی قرار بگیرد، بالا بودن طول عمر و ماندگاری آن است، به طوری که گفته می‏شود این روش دائمی می‌باشد که این عامل به دلیل دارا بودن برخی ویژگی‌ها است. در ادامه به معرفی و توضیح این ویژگی‌ها که در واقع علل دائمی بودن ایمپلنت دندان هستند، می‌پردازیم:

 1. جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان فک

  پایه ایمپلنت در استخوان فک قرار داده شده و با آن جوش می‌خورد. ایجاد این پیوند باعث می‌شود که پایه در جایی که در آن قرار داده شده است، محکم شود و امکان لغزیدن و یا جابجا شدن آن بر اثر فشار‌هایی که به آن وارد می‌شود، وجود نداشته باشد. به همین دلیل است که این پایه می‌تواند برای همیشه در محل خود باقی بماند و همانند ریشه دندان عمل کند.
 2. سازگار بودن جنس پایه ایمپلنت با بدن

  پایه ایمپلنت از جنس فلز تیتانیوم که نوعی فلز سازگار با بدن می‌باشد، ساخته می‌شود. این ویژگی باعث شده است که افرادی که از این روش برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته خود استفاده می‌کنند، به آن واکنش و آلرژی نشان ندهند.
 3. پوسیده نشدن ایمپلنت‌های دندانی

  پایه و همچنین تاج ایمپلنت دچار پوسیدگی نمی‌شوند. جنس پایه ایمپلنت به گونه‌ای است که در برابر خوردگی مقاومت بسیار بالایی دارد. علاوه بر این تاج ایمپلنت از جنس سرامیک که مقاومت و استحکام بسیار خوبی دارد ساخته می‌شود. باکتری‌هایی که بر روی دندان‌ها باقی می‌مانند و در نتیجه فعالیت آن‌ها اسید‎‌هایی تولید می‌گردد که موجب پوسیدگی دندان‌ها می‌شود، نمی‌تواند بر جنس سرامیکی تاج ایمپلنت تاثیری داشته باشد. به همین دلیل است که گفته می‌شود، ایمپلنت دندان پوسیده نمی‌شود.
 4. مقاومت در برابر شکستگی

  پایه و تاج ایمپلنت دندان در برابر شکستگی مقاومت بالایی دارند. فلز تیتانیوم پایه در برابر ضربه مقاوم می‌باشد و دچار شکستگی نمی‏شود. تاج سرامیکی ایمپلنت نیز دارای استحکام و مقاومت بالایی در برابر شکستگی می‎باشد. لازم به ذکر است که تاج ایمپلنت نیز همانند دندان طبیعی نیاز به مراقبت دارد و در صورتی که به درستی از آن مراقبت نشود، ممکن است بشکند. این که گفته می شود که ایمپلنت استحکام بالایی دارد، نباید سبب شود که از آن برای باز کردن درب بطری‌ها و یا شکستن پوست آجیل استفاده کرد.

ماندگاری ایمپلنت دندان به چه مواردی بستگی دارد؟

این روش ماندگاری بالایی در حدود 25 سال دارد که عوامل متعددی می‌توانند در افزایش و یا کاهش آن نقش داشته باشند. در ادامه این موارد را معرفی کرده و آن ها را توضیح داده‌ایم:

 1. رعایت بهداشت دهان و دندان

  مراقبت از ایمپلنت همانند مراقبت از دندان‌های طبیعی می‌باشد. رعایت نکات ساده مربوط به بهداشت دهان و دندان که شامل مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه مناسب می‌باشد، از مهم ترین و موثر ترین موارد بر ماندگاری و حفظ سلامت ایمپلنت است. عدم انجام این نکات ساده باعث ایجاد بیماری‌‌های دهان و دندان از جمله پوسیدگی دندان و همچنین عفونت لثه می‌گردد که در صورت پیشرفت این بیماری‌ها، سلامت ایمپلنت به خطر می‌افتد و درمان با شکست مواجه می‌شود. بنابراین در صورتی که این روش را برای جایگزین کردن دندان از دست رفته خود را انتخاب کرده‌اید، باید در مراقبت از ایمپلنت خود دقت کافی داشته باشید.
 2. وارد نکردن فشارهای اضافی به ایمپلنت

  وارد نکردن فشار زیاد به ایمپلنت که می‌تواند سبب شکسته شدن تاج آن گردد، بسیار مهم است. انجام برخی کارها مانند گاز زدن اشیاء سفت و یا باز کردن درب بطری‌ها با ایمپلنت دندان و همچنین ابتلا به دندان قروچه می‌تواند موجب شکسته شدن تاج آن شود. پس استحکام بالای ایمپلنت‌ها دلیل نمی‏شود که از آنها به عنوان ابزاری برای انجام مواردی که ذکر شد، استفاده شود.
 3. تخصص دندانپزشک

  کاشت ایمپلنت باید حتما نزد ایمپلنتوژیست انجام شود. پس هنگامی که به کلینیک دندانپزشکی مراجعه می‌کنید، حتما درمورد تخصص دندانپزشک سوال کنید و از این موضوع اطمینان حاصل کنید. ایمپلنتوژیست‌ها آموزش‌های لازم را در این زمینه دیده‌اند و به راحتی می‌توانند میزان رشد استخوان فک، میزان تراکم آن و دارا بودن سایر شرایط دهان و دندان مرتبط و لازم برای استفاده از این روش را تشخیص می‌دهند.
  علاوه بر این نحوه انجام کاشت ایمپلنت و تعیین مدت زمان بین دو مرحله آن نیاز به دانش و تخصص کافی دارد. مراجعه به دندانپزشک عمومی علاوه بر شکست این درمان ممکن است سلامت دهان و دندان را به خطر بیندازد و باعث ایجاد مشکلاتی برای بیمار شود.
 4. سلامت عمومی بیمار

  یکی از فاکتور‌های مهم برای استفاده از این روش، داشتن سلامت عمومی کافی می‌باشد. به همین دلیل ایمپلنتوژیست پیش از تایید انجام این روش برای بیمار سوالاتی را درباره سابقه پزشکی و همچنین دارو‌هایی که مصرف می‌کند را از او می‌پرسد و یا انجام آزمایش‌هایی را تجویز می‌نماید. بنابراین افرادی که از سلامت عمومی خوبی برخوردارند و یا بیماری کنترل شده‌ای دارند، می‌توانند از این روش استفاده کنند و برای مدت زمان طولانی از این درمان بهره ببرند.

در نهایت، طول عمر ایمپلنت چقدر است؟

در نهایت، طول عمر ایمپلنت چقدر است؟

طول عمر و ماندگاری ایمپلنت دندان به شرایط بیمار بستگی دارد. رعایت بهداشت دهان و دندان که عدم توجه به آن می‌تواند فرد را به مشکلاتی از قبیل بیماری‌های دندان و لثه دچار کند که در نتیجه آن سلامت ایمپلنت به خطر می‌افتد و همچنین برخورداری از سلامت عمومی از شرایط بسیار مهمی می‌باشند که بر ماندگاری این روش تاثیر گذار هستند. ایمپلنت دندان در افراد دارای این شرایط می‌تواند تا 25 سال نیز دوام داشته باشد.

سوالات متداول

 1. ترمیم دندان طبیعی راحت تر است یا تاج ایمپلنت دندان؟

  ترمیم تاج دندان آسیب دیده از ترمیم دندان طبیعی آسان تر می‌باشد. زمانی که تاج ایمپلنت ترک بخورد و یا بشکند، به آسانی می‌توان آن را تعویض کرد.
 2. چه عواملی در کاهش طول عمر ایمپلنت دندان نقش دارند؟

  از جمله عواملی که در کاهش طول عمر این درمان نقش دارند، می‌توان به عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، ابتلا به بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان و دیابت کنترل نشده، عدم مراجعه به دندانپزشک متخصص ایمپلنت و همچنین مراقبت نکردن صحیح از ایمپلنت و وارد کردن فشار‌های بیش از حد به آن اشاره کرد.
خواندن 333 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 08 فروردين 1401 ساعت 06:35

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

تماس سریع

02122976274
02122963447
09380132273

پاسداران-بالاتر از میدان هروی-خیابان وفامنش نبش مکران شمالی-پلاک 32، طبقه 2

سوالات متداول

 1. آیا ایمپلنت دندان قدیمی باید حتما جایگزین شود؟

  تا زمانی که با مراقبت ها و نگهداری های لازم، ایمپلنت دچار آسیب و عفونت نشود، شاید هرگز نیاز به تعویض ایمپلنت دندان به وجود نیاید. برای مراقبت درست و اطمینان از سلامت دهان و دندان و ایمپلنت خود، لازم است تا هر چند وقت یک بار (حدود 6 ماه یک بار) برای چکاپ به مطب دندانپزشکی بروید. همچنین عامل اصلی در موفق بودن ایمپلنت دندان، تخصص و تبحر دندانپزشک می باشد. متخصص ایمپلنت دندان علاوه بر اینکه دارای مهارت کافی در زمینه کاشت ایمپلنت می باشد، توانایی و تبحر لازم را برای درمان بیماری های لثه، پیوند استخوان و لیفت سینوس دارد.
 2. آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

  ایمپلنت همانند یک جراحی معمولی می باشد، بنابراین بروز درد و ناراحتی بعد از آن کاملا طبیعی بوده و به کمک دارو های مسکن به مرور زمان رفع می گردد. این امکان نیز وجود دارد تا میزان درد در برخی از افراد به قدری کم باشد که نیازی به استفاده از دارو های مسکن نداشته باشند. حدود 3 الی 4 ساعت بعد از کاشت ایمپلنت دندان بی حسی از بین رفته و درد آغاز می گردد که این درد تا حدود 10 روز ادامه خواهد داشت. بهتر است تا در این دوران غذا های نرم و دارو های مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک متخصص را مصرف کنید.
 3. چه زمانی بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت کاشته می شود؟

  برای کاشت ایمپلنت دندان دو روش کلی وجود دارد. یکی از آن ها ایمپلنت فوری بوده که در این روش، بلافاصله بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت کاشته می شود. این روش تنها در مواقعی انجام می گیرد که برای تثبیت دندان، تراکم استخوان به قدر کافی وجود داشته باشد. مزیت این روش درمانی، صرفه جویی در وقت و کاهش تعداد جراحی های مورد نیاز برای کاشت است، اما احتمال ناموفق بودن درمان در این روش بیشتر می باشد. روش بعدی به این صورت است که بعد از کشیده شدن دندان، پیوند استحوان انجام شده و به حدود 3 ماه دوره بهبودی نیاز دارد. این روش نتیجه موفقیت آمیز بیشتری را به همراه دارد.
 4. آیا ظاهر ایمپلنت دندان طبیعی است؟

  بسیاری از افرادی که قصد انجام ایمپلنت دندان را دارند، نگران این هستند که مبادا ظاهر بدی روی دندان هایشان داشته باشد. اما باید گفت که پاسخ این سوال را می توان یک بله ی محکم و قطعی گفت، زیرا ایمپلنت دندان به دندان طبیعی شباهت بسیار زیادی دارد.
 5. آیا امکان سفید کردن ایمپلنت دندان وجود دارد؟

  ایمپلنت دندان را همانند دیگر روش های زیبایی دندان، نمی توان سفید تر کرد و بلیچینگ دندان اثر مثبتی روی ایمپلنت ندارد. اگر قصد انجام بلیچینگ دندان را دارید، بهتر است تا در ابتدا این کار را انجام دهید و بعد از آن اقدام به کاشت ایمپلنت دندان نمایید تا بتوانید رنگ ایمپلنت خود را مشابه با دندان های کناری پیدا کنید.
 6. آیا عدم موفقیت درمان ایمپلنت ممکن است؟

  احتمال شکست و عدم موفقیت هر درمان پزشکی وجود دارد و ایمپلنت دندان نیز مانند هر روش درمانی دیگری ممکن است تا با شکست رو به رو شود. اما با این وجود می توان به قطع گفت که اگر دندانپزشک متخصص را برای درمان خود انتخاب نمایید، این درمان با احتمال موفقیت بالای 98 درصد به اتمام خواهد رسید.
 7. آیا امکان خرابی و پوسیدگی ایمپلنت دندان وجود دارد؟

  ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم بوده که این فلز به هیچ عنوان دچار پوسیدگی نمی شود. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند به راحتی تاج دندان و اطراف ایمپلنت دندان را دچار عفونت کرده که در این شرایط، احتمال لق شدن ایمپلنت دندان نیز وجود دارد.
 8. چه تعداد ایمپلنت دندان مورد نیاز من می باشد؟

  در صورتی که یک دندان از دست رفته داشته باشید، به یک ایمپلنت نیاز دارید، اما اگر بیش از یک دندان خود را از دست داده باشید، این احتمال وجود دارد که برای هر دندان به ایمپلنت نیازمند نباشید. فک بالا و پایین با هم تفاوت هایی دارند، در واقع فک پایین از تراکم استخوان بیشتری نسبت به فک بالا برخوردار است. برای متوجه شدن تعداد دقیق ایمپلنت مورد نیاز خود، باید با دندانپزشک مشورت نمایید.
 9. کدام دندان ها می توانند ایمپلنت شوند؟

  کاشت ایمپلنت دندان محدودیت عددی ندارد و یک یا مجموعه ی کامل دندان را می توان ایمپلنت کرد که این موضوع کاملا به شرایط بیمار بستگی دارد.
 10. آیا امکان کاشت ایمپلنت دندان برای خانم باردار وجود دارد؟

  با وجود اینکه ایمپلنت دندان روشی کاملا بی خطر می باشد، اما همواره به خانم های باردار توصیه می شود تا این درمان را به بعد از زایمان خود موکول کنند. قبل از شروع به درمان، برای بررسی و ارزیابی های لازم، بیمار باید عکس های رادیولوژی و اسکن تهیه کند که قرار گرفتن مادر باردار در معرض اشعه می تواند به جنین آسیب وارد کند. همچنین بعد از کاشت ایمپلنت دندان برای کاهش درد و احتمال بروز عفونت، لازم است تا دارو های مسکن مصرف شود که برخی از این دارو ها می تواند برای جنین مضر باشد.
 11. کاشت ایمپلنت دندان با لیزر چگونه است؟

  کاشت ایمپلنت دندان با لیزر یک روش کم تهاجمی و راحت تر می باشد و در این روش بیمار درد کمتری را تجربه خواهد کرد. بیو لیزر، سیستم فیبری نوری دارد که با برخورد به بافت هدف، می تواند برش را راحت تر و دور از صدای ناخوشایند دریل جراحی، ایجاد کند. با کمک لیزر که روشی مطمئن می باشد، دندانپزشک می تواند درمان های پیچیده تر را راحت تر انجام دهد. همپنین درد کمتری برای بیمار ایجاد شده و دوره نقاهت را سریع تر می گذراند.
 12. آیا ایمپلنت دندان بوی بدی در دهان ایجاد می کند؟

  با وجود اینکه ایمپلنت دندان عملکردی مشابه با دندان طبیعی دارد، اما در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند مشکلات کوچک و بزرگی به همراه داشته باشد. یکی از این مشکلات بوی بد دهان است که تعیین علت دقیق آن کار راحتی آسانی نیست. با این حال موارد زیر می توانند دلیلی بر ایجاد بوی بد دهان توسط ایمپلنت دندان باشند:
  • به وجود آمدن پلاک روی ایمپلنت: ایجاد پلاک دندانی، علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن بوی دهان، می تواند بیماری های لثه را به دنبال داشته باشد که در این شرایط احتمال از بین رفتن ایمپلنت دندان وجود دارد.
  • گیر کردن مواد غذایی در ایمپلنت: همانطور که غذا در بین دندان های طبیعی گیر می کند، این اتفاق برای ایمپلنت دندان نیز رخ می دهد. باقی ماندن تکه های غذا در ایمپلنت می توانند سبب ایجاد بوی بد دهان شوند. بنابراین باید روزانه مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده داشته باشید.
  • عفونت ایمپلنت: در صورت عفونت ایمپلنت دندان، بوی تندی ایجاد می شود. عفونت ایمپلنت نیز می تواند به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان رخ دهد، اما در صورت بروز آن حتما باید به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 13. بین ایمپلنت تیتانیوم یا ایمپلنت زیرکونیا، کدام یک بهتر اند؟

  بسیاری از بیمارانی که برای ایمپلنت دندان مراجعه می کنند، نگرانی هایی درباره ایمپلنت تیتانیوم و یا زیرکونیا دارند. در واقع این افراد نمی دانند که کدام یک از این دو ایمپلنت برایشان مناسب تر است. دندانپزشک متخصص ایمپلنت با داشتن مهارت و تجربه و با در نظر گرفتن شرایط و خواسته های بیمار، نوع خاص ایمپلنت مناسب برای بیمار را انتخاب می کند. در ادامه به بررسی این دو نوع ایمپلنت می پردازیم:
  1. ایمپلنت تیتانیومی هزینه ای بالاتر از ایمپلنت زیرکونیا دارد.
  2. هر دو نوع سازگاری بسیار خوبی با بدن انسان دارند.
  3. زیبایی ظاهری ایمپلنت زیرکونیا بیشتر می باشد.
  4. با وجود خاصیت ارتجاعی کمتر ایمپلنت زیرکونیا، اما هر دو نوع دارای مقاومت و استحکام بسیار بالایی هستند.