ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چیست؟ | مدت زمان درمان، انواع | مزایا و عوارض

چکیده مطلب

در طول زندگی دلایل متعددی وجود دارند که می توانند سبب از دست رفتن یک و یا چند دندان شوند. از جمله این موارد مانند افزایش سن، تصادف، ضربه به صورت، بیماری های دهان و دندان و پوسیدگی های شدید دندان می باشند. اما وجود جای خالی دندان در دهان، علاوه بر اینکه زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار می دهد، می تواند برای سلامت فرد خطرات زیادی را به دنبال داشته باشد. یکی از بهترین روش هایی که امروزه برای پر کردن جای خالی دندان مورد استفاده قرار می گیرد، ایمپلنت دندان (Dental implant) است. قبل از وجود ایمپلنت دندان، بیمارانی که دندان خود را از دست می دادند، باید از پروتز های دندانی استفاده می کردند که این پروتز ها حتی در هنگام غذا خوردن نیز برای بیمار سختی هایی را ایجاد می کردند. اما ایمپلنت دندان به خوبی می تواند جایگزین ریشه دندان شود و همانند دندان طبیعی برای بیمار کاربرد داشته باشد و با وجود جنس تیتانیومی خود، به خوبی با بدن سازگاری دارد. پس از اینکه ایمپلنت درون استخوان فک کاشته شود، در صورت نگهداری و مراقبت درست می تواند ماندگاری و طول عمر بسیار بالایی داشته باشد و یا حتی به طور دائم باقی بماند. بیشترین دلیلی که سبب محبوبیت ایمپلنت شده شباهت ظاهری و عملکرد مشابه آن با دندان دائمی می باشد.
اگر شما هم دندان از دست رفته دارید، لازم است تا قطعا این روش درمانی را بشناسید و قبل از مراجعه به متخصص مربوطه برخی آگاهی های لازم را داشته باشید. با مطالعه این مقاله می توانید اطلاعاتی مفید درباره مزایا و معایب ایمپلنت، هزینه ی آن، مراحل، ماندگاری و طول عمر، مراقبت های بعد از آن و موارد دیگری که به شناخت بهتر شما درباره ایمپلنت کمک می کند، به دست آورید.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان یک پایه ی فلزی از جنس تیتانیوم می باشد که با قرار گرفتن درون استخوان فک، می تواند همانند ریشه دندان باشد. تاج دندانی که روی ایمپلنت قرار داده می شود نیز، ظاهری همانند دندان طبیعی ایجاد کرده و سبب می شود تا جای خالی دندان علاوه بر زیبایی با بهترین عملکرد درمان شود.

ایمپلنت فوری دندان

ایمپلنت فوری دندان

در مواقعی که میزان تراکم استخوان فک بسیار مناسب باشد، امکان قرار دادن تاج دندان بلافاصله بعد از کاشت پایه ایمپلنت وجود دارد، اما میزان شکست و عدم موفقیت ایمپلنت دندان تا حدود 20 درصد بیشتر خواهد شد. برای این کار، دندانپزشک متخصص به خوبی بررسی می کند که علاوه بر میزان مناسب تراکم استخوان، عرض و طول استخوان نیز مناسب و ایده آل باشد. بهتر است تا این نوع ایمپلنت، برای دندان های جلویی که جنبه زیبایی دارند، مورد استفاده قرار بگیرد و برای دندان های عقبی که میزان فشار بیشتری را تحمل می کنند، از ایمپلنت فوری استفاده نشود. حدود 5 یا 6 ماه بعد از کاشت ایمپلنت فوری، روکش اصلی جایگزین روکش موقت خواهد شد. به طور کلی شرایطی که برای کاشت ایمپلنت فوری مورد نیاز است را در زیر اشاره می کنیم:

 • حداقل وجود 13 میلیمتر طول استخوان
 • حداقل وجود 6 میلیمتر عرض استخوان
 • وجود تراکم استخوان کافی
 • رعایت بهداشت دهان و دندان
 • عدم وجود دندان قروچه (براکسیزم)

کاندیدای مناسب ایمپلنت دندان

به طور معمول حدود 96 درصد افرادی که دندان از دست رفته دارند، می توانند با کمک ایمپلنت دندان به درمان مشکل خود بپردازند و با درصد بالایی موفقیت درمان را به دست آورند. برای اینکه بدانید که آیا شما هم کاندیدای مناسبی برای کاشت ایمپلنت دندان هستید، بهتر است تا ادامه مقاله را دنبال کنید.

مزایای ایمپلنت دندان

مزایای ایمپلنت دندان

این روش که امروزه بهترین روش جایگزینی دندان از دست رفته می باشد، دارای مزیت ها و فواید بسیاری است که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. زیبایی دندان ها

  ایمپلنت می تواند دقیقا مشابه با دندان طبیعی باشد و به دلیل اینکه برای کاشت آن، دندان های کناری نیازی به تراشیده شدن ندارند، علاوه بر اینکه زیبایی دندان از دست رفته را بر می گرداند، باعث از دست رفتن زیبایی دندان های دیگر نمی گردد. در نتیجه بعد از کاشت ایمپلنت دندان، ظاهری منحصر به فرد برای دندان ها ایجاد می شود.
 2. افزایش اعتماد به نفس

  زمانی که یک و یا چند دندان خود را از دست داده باشید، جای خالی دندان به خصوص اینکه یکی از دندان های جلویی باشد، به شدت زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار خواهد داد و همین موضوع سبب کاهش اعتماد به نفس شما در زمان صحبت کردن و یا لبخند زدن می گردد. ایمپلنت با پر کردن جای خالی دندان، آن هم به صورت بسیار طبیعی باعث ایجاد طرح لبخندی بی نظیر و افزایش اعتماد به نفستان می گردد.
 3. درمان دائمی

  در صورتی که کاشت ایمپلنت دندان خود را به دست متخصص ایمپلنت بگذارید و همچنین دستورالعمل های مراقبتی دندانپزشک را به درستی رعایت کنید، ایمپلنت می تواند تا 25 سال و حتی پایان عمر باقی بماند. به همین دلیل این درمان را می توان درمانی دائمی در نظر گرفت.
 4. داشتن ظاهری طبیعی

  با وجود اینکه جای خالی دندان زیبایی چهره شما را تحت تاثیر قرار داده است، اما اگر با روشی نادرست این جای خالی را پر کنید، شاید ظاهر غیر طبیعی آن برای شما خوشایند و مورد پسند واقع نشود. اما ایمپلنت دندان با داشتن ظاهری بسیار مشابه با دندان طبیعی به خوبی این نگرانی را رفع کرده است.
 5. حفظ سلامت دهان و دندان

  وجود جای خالی دندان در دهان، سبب می شود تا در هنگام غذا خوردن ذرات غذا به قسمت دندان خالی برخورد کرده و عفونت ایجاد کند. کاشت ایمپلنت دندان این مشکل را رفع کرده و به سلامت دهان و دندان کمک می کند.
 6. بهبود عملکرد دهان و دندان

  وجود دندان های سالم برای گوارش صحیح لازم است. زمانی که جای خالی دندان در دهان وجود دارد، عملکرد جویدن غذا به درستی صورت نگرفته و مشکلاتی را برای فرد ایجاد می کند. یکی دیگر از مزیت های ایمپلنت دندان این است که سبب بهبود عملکرد دهان و دندان می گردد.
 7. ایجاد دندان های مرتب

  یکی دیگر از مزیت های ایمپلنت دندان این است که سبب نظم و پایداری دندان ها می شود. وجود جای خالی دندان، سبب می شود تا دندان های کناری به سمت جای حرکت کنند که این موضوع باعث بر هم خوردگی نظم دندان ها می گردد.
 8. مقاومت بالا

  ایمپلنت دندان معمولا از زیرکونیا و یا تیتانیوم ساخته شده است که از مقاوم ترین فلزات روی کره ی زمین محسوب می شوند. باید بدانید که تیتانیوم از پوسیدگی ایمپلنت جلوگیری می کند. در واقع باکتری ها می توانند سبب پوسیدگی دندان، تاج دندان و یا روکش های دندانی شوند، اما نمی توانند هیچگونه اثری بر ایمپلنت داشته باشند. همچنین این فلزات پرقدرت، شکسته نمی شوند. آلیاژ تیتانیوم به خوبی با استخوان فک جوش می خورد و سازگاری بسیار خوبی با بدن انسان دارد. اما باید این را بدانید که این مزیت ها در رابطه با پایه ایمپلنت دندان می باشد و اگر از تاج دندانی که روی ایمپلنت قرار می گیرد، به درستی مراقبت نشود، احتمال آسیب و پوسیدگی آن وجود دارد.
 9. جلوگیری از تحلیل استخوان

  کاشت ایمپلنت دندان می تواند مانع از تحلیل استخوان فک شود. با قرار گرفتن ایمپلنت درون استخوان فک و جوش خوردن با آن، استخوان فک استحکام بالایی پیدا می کند.
 10. بهبود قدرت تکلم

  وجود یک و یا چند جای خالی دندان در دهان می تواند فرد را در ادای برخی از کلمات با مشکلاتی رو به رو کند که کاشت ایمپلنت دندان این مشکل را رفع می کند.

مزایای ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری نیز به نوبه ی خود دارای مزیت ها و فوایدی می باشد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. کوتاه شدن دوره درمان

  درمان ایمپلنت درمانی طولانی مدت بوده و روند درمانی آن، شاید تا چندین ماه طول بکشد، اما ایمپلنت فوری در یک و یا دو جلسه به اتمام می رسد.
 2. تعداد جراحی کمتر

  روند درمانی در ایمپلنت فوری به این صورت است که با یک جراحی، پایه ایمپلنت، اباتمنت و پروتز موقت، درون استخوان فک قرار داده می شوند و تمامی این مراحل با یک جراحی در این روش انجام می شود.
 3. ایجاد هماهنگی بین بافت لثه و تاج

  پس از قرار گرفتن پروتز موقت روی بافت لثه، به خوبی و به شکل دلخواه قابل شکل دهی می باشد. بدین ترتیب بین بافت لثه و روکش، هماهنگی خوبی بر قرار می شود.
 4. کاهش بار روانی بیمار

  کشیدن دندان برای درمان ایمپلنت، به ویژه دندان های جلویی که قرار است تا چند ماه دوره بهبود خود را سپری کنند، می تواند بار روانی برای بیمار به دنبال داشته باشد که در این روش به دلیل اینکه درمان در جلسات کوتاه تری صورت می گیرد، این بار روانی کاهش می یابد.

هزینه ایمپلنت دندان

قیمت ایمپلنت دندان به موارد متعددی بستگی دارد که همین موضوع سبب می شود تا قیمت دقیقی برای کاشت ایمپلنت دندان وجود نداشته باشد. عوامل مختلفی مانند بیمه، دستمزد دندانپزشک و غیره در قیمت کاشت ایمپلنت موثر هستند. عفونت لثه می توانند به درمان جانبی نیاز داشته و سبب افزایش هزینه درمان شوند. در صورتی که بیمار تراکم کافی استخوان فک را نداشته باشد، لازم است تا پیوند استخوان انجام دهد که هزینه جداگانه ای به همراه دارد. به طور کلی دیگر موارد متعددی که در هزینه ایمپلنت دندان تاثیر دارند، عبارتند از:

 1. تعداد دندان های مورد درمان

  تعداد دندان مورد درمان یکی از فاکتور های مهمی است که هزینه ایمپلنت دندان را تحت تاثیر قرار می دهد. هر چه تعداد ایمپلنتی که در فک کاشته می شود، بیشتر گردد، قیمت نهایی نیز بالاتر می رود.
 2. نوع ایمپلنت

  ایمپلنت دندان انواع بسیار متفاوتی دارد که با توجه به شرایط بیمار مناسب ترین آن انتخاب می گردد.
 3. درمان های جانبی

  برخی از درمان های جانبی از جمله کشیدن دندان، پیوند استخوان، پیوند لثه و یا بلیچینگ در کنار کاشت ایمپلنت وجود دارند که هزینه های خاص خود را به همراه دارند.
 4. نحوه کاشت ایمپلنت

  با توجه به پیشرفت تکنولوژی، امروزه 3 روش متفاوت برای کاشت ایمپلنت دندان وجود دارد که با توجه به شرایط و نیاز بیمار انتخاب می شود که هر کدام از آن ها هزینه های خود را دارند.
 5. تاج دندان

  تاج دندان در نوع چسبی و پیچی می باشد که جنس هایی از سرامیک و یا زیرکونیا دارند که هزینه نهایی را تحت تاثیر قرار می دهند.

نحوه پرداخت هزینه ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان نسبت به دیگر روش های جایگزینی دندان از دست رفته، قیمت بالاتری دارد، زیرا یک درمان کاملا تخصصی بوده که به مهارت بسیار بالایی نیاز دارد. این روش درمانی عملکردی بسیار مشابه با دندان طبیعی دارد و در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند دوام و ماندگاری بالای 15 سال داشته باشد. این فرایند به عکس های رادیولوژی خاصی نیاز دارد و تحت بیهوشی انجام می گیرد. به جهت گران بودن هزینه این روش درمانی، معمولا افراد سعی دارند تا راهی برای کاهش قیمت آن پیدا کنند. توجه کنید که به فکر کلینیک های ارزان قیمت نباشید، زیرا استفاده از مواد نامرغوب و تخصص و مهارت نداشتن دندانپزشک می تواند عوارض بسیار زیادی را برای شما به وجود بیاورد. برخی از کلینیک های دندانپزشکی شرایط اقساطی را برای دریافت هزینه ایجاد کرده اند که شما می توانید از آن ها کمک بگیرید.

چگونه می توان هزینه ایمپلنت دندان را کاهش داد؟

اگر می خواهید تا قیمت کاشت ایمپلنت خود را کاهش دهید، باید درمان خود را به دست یک متخصص ایمپلنت بگذارید. همچنین برای اینکه فشار مالی زیادی به شما وارد نشود، می توانید درخواست پرداخت اقساطی هرینه درمان را داشته باشید. همانطور که دندان های طبیعی شما به مراقبت نیاز دارند، بعد از کاشت ایمپلنت دندان نیز باید بهداشت دهان و دندان خود را به درستی رعایت کنید.

سن مناسب ایمپلنت دندان

سن مناسب ایمپلنت دندان

به طور معمول کاشت ایمپلنت دندان برای کسانی که زیر 18 سال دارند، انجام نمی گیرد. در این شرایط دندانپزشک توصیه می کند تا بیمار تا اتمام رشد استخوان فک صبر کند. برای بالای 18 این درمان محدودیت سنی ندارد و افراد سالمند نیز می توانند به راحتی و با موفقیتی بالای 95 درصد، از این روش درمانی بهره مند شده و دندان مصنوعی پردردسر خود را کنار بگذارند.

مدت زمان درمان ایمپلنت دندان

مدت زمانی که درمان ایمپلنت دندان به طول می انجامد، یکی از سوالات مهمی است که برای همه بیمارانی که قصد انجام ایمپلنت را دارند، ایجاد می شود. در این مدت زمان موارد متعددی تاثیر دارند، اما قبل از آن باید این را بدانید که پر کردن جای خالی دندان با روش هایی که سریع انجام می شوند، می توانند ماندگاری پایینی داشته باشند. کاشت ایمپلنت دندان به طور کلی در یک فرآیند سه فازی انجام می گیرد که این روند برای بیماران یکسان نمی باشد. به طور معمول می توان گفت که بین 3 الی 8 ماه این درمان زمان می برد و بیمارانی که کل دهان آن ها به ایمپلنت نیاز دارد، به زمان بیشتری نیاز دارند. افرادی که تنها قصد ایمپلنت یک دندان خود را دارند، این روند را در مدت زمان کوتاه تری طی می کنند. برای درک بیشتر، مدت زمان درمان را در هر فاز درمانی مورد بررسی قرار می دهیم:

 1. فاز اول و ارزیابی

  در این مرحله دندانپزشک متخصص با بررسی سی تی اسکن گرفته شده، ساختار استخوان در قسمت مورد نظر برای کاشت ایمپلنت را مورد ارزیابی قرار می دهد. در این شرایط اگر به پیوند استخوان نیازی نباشد، بی وقفه به مرحله بعدی خواهیم رفت. اما در صورتی که پیوند استخوان لازم باشد، بین 3 الی 6 ماه مدت زمان این مرحله خواهد بود.
 2. فاز دوم و قرار دادن ایمپلنت

  قرار دادن پایه ایمپلنت درون استخوان فک، حدود 2 ساعت زمان می برد و بین 3 الی 6 ماه برای بهبودی وقت لازم است. در این مدت زمان، پایه ایمپلنت با استخوان فک جوش می خورد.
 3. فاز سوم و قرار دادن تاج دندان

  در این مرحله تاج دندان بر روی ایمپلنت قرار داده می شود. مدت زمان این فاز نیز دو هفته می باشد.

ماندگاری ایمپلنت دندان

شاید شما نیز شنیده باشید که ایمپلنت دندان یک درمان دائمی می باشد. نمی توان گفت این جمله اشتباه است، اما باید بدانید که مواردی بر ماندگاری این روش تاثیر گذار هستند. تا زمانی که از ایمپلنت دندان خود به خوبی مراقبت و نگهداری کنید، ایمپلنت دندان شما تا حدود 25 سال و یا حتی پایان عمر باقی خواهد ماند. بنابراین باید توجه کافی به عادات زندگی خود، رعایت بهداشت دهان و دندان خود، تغذیه و تمام مراقبت های لازم داشته باشید. همچنین یکی دیگر از موارد بسیار مهمی که سبب ماندگاری بالای ایمپلنت دندان می شود، این است که کاشت آن را به دست متخصص مربوطه و دندانپزشک دارای مهارت و با تجربه بگذارید.

به چه دلایلی ایمپلنت دندان ماندگاری بالایی دارد؟

پایه ایمپلنت دندان در استخوان فک کاشته می شود و بعد از جوش خوردن با استخوان فک، می توان گفت که همانند ریشه دندان می گردد. جنس پایه ایمپلنت از تیتانیوم بوده که از مقاوم ترین فلزات روی کره زمین می باشد، به همین جهت به سادگی آسیب نمی بیند و هیچگاه نمی شکند. همچنین تیتانیوم دچار پوسیدگی نمی گردد، زیرا مقاومت بالایی نسبت به اسید دارد. البته باید توجه داشته باشید که این شرایط برای تاج دندانی که روی ایمپلنت دندان است، نمی باشد.

انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان در اندازه ها و انوع متفاوتی قابل استفاده می باشد. با توجه به موقعیت دندان و شرایط بیمار، دندانپزشک بهترین و مناسب ترین نوع آن را انتخاب می کند. در ادامه به شرح انواع ایمپلنت دندان می پردازیم:

انواع ایمپلنت دندان بر اساس تکنیک

متخصص ایمپلنت، پیچ مخصوص را در لثه بیمار قرار داده و تاج دندان را روی آن قرار می دهد. انواع ایمپلنت بر اساس تکنیک عبارتند از:

 1. ایمپلنت های اندواستیل

  این نوع ایمپلنت ها که از رایج ترین انواع ایمپلنت دندان هستند، برای جراحی های دو مرحله ای کاربرد دارند. ایمپلنت های اندواستیل پیچ های کوچکی هستند که بعد از قرار گرفتن درون استخوان فک، تاج دندان روی آن ها قرار داده می شود.
 2. ایمپلنت های ساب پریو استیل

  این نوع ایمپلنت ها به جای قرار گرفتن درون استخوان فک، روی آن و زیر لثه قرار گرفته و برای نگه داشتن دندان، بخشی از آن از بافت لثه بیرون باقی می ماند و طور معمول در جراحی های یک مرحله ای کاربرد دارند. این روش برای افرادی مناسب است که فک سالم و مقاوم نداشته و قادر به انجام پیوند استخوان جدید نمی باشند. همچنین برای افرادی که باید از دست دندان مصنوعی استفاده کنند، این روش بسیار مناسب تر از دیگر روش های کاشت ایمپلنت دندان می باشد.
 3. ایمپلنت یک مرحله ای

  در این روش، بعد از اینکه ایمپلنت درون استخوان فک قرار داده شد، بخشی از آن بیرون از بافت لثه باقی خواهد ماند. بعد از اینکه بهبودی، جراحی مجددی برای نصب تاج دندان لازم نیست. یعنی نصب ایمپلنت و اباتمنت در یک مرحله می باشد. این نوع روش درمانی باید با دقت و احتیاط بسیار بالایی انجام گیرد تا مشکلی برای بیمار ایجاد نکند.
 4. ایمپلنت دو مرحله ای

  رایج ترین روش ایمپلنت دندان، ایمپلنت دو مرحله ای بوده که ایمپلنت زیر بافت لثه و دورن استخوان فک قرار داده می شود. بعد از دوره بهبودی جراحی اول، برای نصب تاج دندان، جراحی دیگری صورت می گیرد.

انواع ایمپلنت بر اساس روش کاشت

ایمپلنت ها بر مبنای روش کاشت نیز به سه دسته ی زیر تقسیم می شوند:

 1. ایمپلنت درون کاشتی

  در این نوع روش، نوعی قالب فلزی زیر بافت لثه و به استخوان فک متصل می شود تا دندان روی آن قرار داده شود. برای افرادی که قادر به استفاده از دندان مصنوعی نمی باشند و همچنین افرادی که استخوان فک بسیار کوتاهی دارند، این روش بسیار مناسب است.
 2. ایمپلنت فرورونده

  معمولی ترین روش ایمپلنت دندان، ایمپلنت فرورونده می باشد که به صورت پیچی درون استخوان فک قرار می گیرد. روی هر کدام از این نوع ایمپلنت ها می توان یک و یا چند دندان گذاشت.
 3. ایمپلنت چهارچرب راموس

  این نوع روش برای افرادی که استخوان فک پایین آن ها ضعیف است و نمی توانند ایمپلنت ریشه ای انجام دهند، بسیار مناسب است. ایمپلنت راموس گوشه عقب استخوان فک قرار داده می شود و پس از اینکه ترمیم شد، دندان مصنوعی مناسب با میله ی بالای لثه ساخته می شود و روی آن قرار می گیرد. روش ایمپلنت چهارچوب راموس می تواند سبب تقویت استخوان فک شده و مانع از شکستگی آن شود.
 4. All-On-4

  یک روش دیگری وجود دارد که برای پر کردن جای خالی دندان مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش، با تشخیص متخصص ایمپلنت، 4 ایمپلنت در استخوان فک قرار داده می شود و در ادامه تاج دندانی روی آن ها گذاشته می شود. این روش می تواند گزینه بسیار مناسبی برای افرادی باشد که تعداد زیادی از دندان های خود را از دست داده اند.

جنس ایمپلنت دندان

جنس ایمپلنت دندان از آلیاژ تیتانیوم بوده که مقاوم ترین فلزها می باشد. این ماده کاملا سبک بوده و سازگاری خوبی با بدن انسان دارد. همچنین با هیچ موادی واکنش نشان نمی دهد. تاکنون عده ی بسیار کمی به این ماده حساسیت نشان داده اند. ماده ی دیگری که می تواند جایگزین مناسبی برای تیتانیوم باشد، زیرکونیا بوده که برای افرادی که به ایمپلنت دندان حساسیت نشان دادند، انتخاب بسیار مناسبی می باشد.

ساختار ایمپلنت دندان

ساختار ایمپلنت دندان

سه ساختار کلی ایمپلنت دندان عبارتند از:

 1. پایه ایمپلنت

  این پایه جایگزینی برای ریشه دندان می باشد.

 2. اباتمنت

   این قسمت پایه ایمپلنت دندان را به تاج متصل می کند.

 3. تاج

   این بخش از جنس سرامیک و شبیه به دندان طبیعی می باشد.

اقدامات قبل از کاشت ایمپلنت دندان

دندانپزشک متخصص در اولین اقدام، توصیه های قبل از شروع درمان را به بیمار می کند تا بیمار برای کاشت ایمپلنت دندان آمادگی لازم را پیدا کند. در ادامه، پرسشنامه پزشکی در اختیار بیمار قرار می گیرد تا دندانپزشک از سوابق پزشکی بیمار اطلاعات لازم را به دست آورید. پس از آن، متخصص ایمپلنت به بررسی کامل وضعیت دهان و دندان بیمار و عکس های رادیولوژی مربوطه می پردازد. در صورت وجود هرگونه مشکل در دهان و دندان و بیماری های لثه، باید قبل از کاشت ایمپلنت دندان، برای درمان آن ها اقدام شود. پس از اینکه از سلامت دهان و دندان اطمینان حاصل شد، دندانپزشک به بررسی اسکن مخصوص ایمپلنت دندان پرداخته و با کمک آن، محل دقیق کاشت ایمپلنت را تعیین می کند.

مراحل کاشت ایمپلنت دندان

مراحل کاشت ایمپلنت دندان

برای آشنایی بیشتر شما با کاشت ایمپلنت دندان، در ادامه مراحل آن را برایتان شرح می دهیم:

 1. مشاوره اولیه

  مشاوره اولیه اهمیت بسیار زیادی دارد. در این مشاوره دندانپزشک متخصص شرایط آماده سازی کاشت ایمپلنت دندان را برای بیمار شرح می دهد. همچنین با بررسی وضعیت دهان و دندان بیمار، اگر بیمار دچار بیماری های لثه بود، در ابتدا به درمان آن ها می پردازد. در ادامه با بررسی عکس های رادیولوژی و اسکن های مربوطه، محل موقعیت دقیق ایمپلنت دندان مشخص می گردد.
 2. بی حسی

  برای اینکه بیمار در حین درمان هیچگونه دردی را احساس نکند، لازم است تا دهان فرد بی حس شود.
 3. کشیدن دندان و پیوند استخوان

  در صورتی که پیوند استخوان فک وجود داشته باشد، این مرحله طولانی خواهد بود. لازم است تا ایمپلنت با استخوان فک جوش بخورد. برای کاشت ایمپلنت دندان داشتن تراکم کافی استخوان ضروری است، پس اگر این تراکم وجود نداشته باشد، انجام پیوند استخوان باید انجام شود.
 4. قرار دادن تاج موقت

  پس از قرار گرفتن ایمپلنت درون استخوان فک و بهبود آن، تاج موقت و یا هیلینگ کپ بر روی ایمپلنت قرار داده می شود. این قطعه تا حدود 14 روز باقی مانده و سبب دور ماندن ایمپلنت از بافت لثه می شود. در این زمان بافت لثه در حال بهبود می باشد تا تاج دندان دائمی ساخته شود.
 5. قرار دادن اباتمنت

  اباتمنت برای پشتیبانی از تاج به ایمپلنت پیچ می شود.
 6. قرار دادن تاج دائمی

  در این مرحله تاج دندان دائمی ساخته شده و در اباتمنت پیچ می شود و یا چسبیده می گردد.

مراحل ایمپلنت فوری

اگر بیمار تمام شرایط لازم را برای کاشت ایمپلنت دندان داشته و استخوان فک او تراکم کافی داشته باشد، می تواند از ایمپلنت فوری دندان استفاده نماید. در این روش کاشت ایمپلنت در یک جلسه صورت گرفته و روکش و پروتز در روز بعد به طور موقت در دهان قرار داده می شوند. البته بسیاری از افراد رضایت کافی از ایمپلنت فوری ندارند. در ادامه بعد از جوش خوردن ایمپلنت و استخوان، دندانپزشک روکش نهایی را روی آن قرار می دهد.

چه کسانی نمی توانند ایمپلنت دندان انجام دهند؟

افراد زیر کاندیدای مناسبی برای کاشت ایمپلنت دندان نمی باشند و در واقع اگر این درمان را انجام دهند، درصد موفقیت درمان بسیار پایین خواهد بود:

 1. بیمارانی که سابقه شیمی درمانی و رادیو تراپی داشته اند.
 2. افرادی که دچار پوکی استخوان هستند.
 3. افرادی که سلامت دهان و دندان را دارا نمی باشند. سلامت لثه برای کاشت ایمپلنت دندان بسیار لازم و مهم می باشد.
 4. افرادی که دخانیات مصرف می کنند، زیرا این مواد به راحتی درصد موفقیت درمان ایمپلنت را کاهش می دهند.
 5. افرادی که برخی از دارو های خاص را مصرف می کنند. بهتر است تا بیمار در صورت مصرف هرگونه داروی خاص، آن را به اطلاع دندانپزشک خود برسانند.
 6. افرادی که دچار بیماری های عفونی می باشند.
 7. افرادی که به دیابت کنترل نشده مبتلا هستند.

تاریخچه ایمپلنت دندان

در حدود 2000 سال قبل از میلاد، در تمدن چین باستان نسخه های اولیه از ایمپلنت دندان به وجود آمدند و مورد استفاده قرار می گرفتند. در آن زمان برای جایگزینی دندان از دست رفته، میخچه هایی که از بامبو درست شده بودند را استفاده می کردند. در تمدن مایا ها، ایمپلنت دندان حدود سال 600 میلادی آغاز شد. در آثار مصری های باستان، دیده شده است که از عاج، فلزات گرانبها و یا حتی دندان دیگر انسان ها برای پر کردن جای خالی دندان استفاده می کردند. در قرن 18 میلادی، پژوهشگران با انجام آزمایشات بسیاری تلاش کردند تا با استفاده از طلا و آلیاژ به ساخت ایمپلنت دندان بپردازند، اما در این کار موفق نشدند. در سال 1886، پزشکی تاج چینی را که روی دیسک پلاتینی قرار داده شده بود، برای ایمپلنت دندان مورد آزمایش قرار داد که نتیجه موفقیت آمیزی به دنبال نداشت. در سال 1952، جراح ارتوپدی سوئدی توانست تا مواردی که برای جوش خوردن ایمپلنت به استخوان فک نیاز است را تشخیص دهد. در سال 1965، اولین ایمپلنت تیتانیومی روی بیمار داوطلبی امتحان شد و در سال 1981، پس از تحقیقات و مطالعات فراوان، یافته های مهمی از ایمپلنت دندان منتشر شد که امروزه به ساخت ایمپلنت های جدید و حرفه ای منجر شده است.

معایب ایمپلنت دندان

معایب ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان نیز مانند هر روش درمانی دیگری با وجود تمام مزیت ها و فوایدی که به همراه دارد، اما می تواند معایب نیز داشته باشد که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. بروز آلرژی

  ممکن است تا برخی از افراد بعد از کاشت ایمپلنت دندان، دچار حساسیت و آلرژی نسبت به تیتانیوم شوند که این اتفاق بسیار نادر است. اما در صورت بروز حساسیت نسبت به تیتانیوم، دندانپزشک از جنس زیرکونیا ایمپلنت استفاده می کند.
 2. دوره نقاهت طولانی

  جوش خوردن استخوان فک به ایمپلنت دندان به چند ماه زمان نیاز دارد.
 3. احتمال آسیب به بافت لثه

  آسیب رساندن ایمپلنت دندان به بافت لثه می تواند به دلایل متعددی ایجاد شود، اما مهمترین آن عدم تبحر و تخصص دندانپزشک می باشد. به همین دلیل توصیه می شود تا برای کاشت ایمپلمت دندان حتما به سراغ متخصص ایمپلنت دندان بروید.
 4. بروز آسیب های سینوسی

  استخوان فک و حفره سینوسی با هم در ارتباط می باشند. اگر به دلیل کاشت نادرست ایمپلنت دندان، ایمپلنت به حفره ی سینوسی وارد گردد، می توانند سبب التهاب و عفونت شود. البته اگر درمان در دست متخصص ایمپلنت انجام گیرد، این عارضه رخ نخواهد داد.
 5. پس زدن ایمپلنت دندان

  با وجود سازگاری بالای ایمپلنت با بدن انسان، اما به هر حال یک ماده خارجی است که در بدن قرار می گیرد و ممکن است تا بدن به آن واکنش نشان دهد. البته متخصص ایمپلنت دندان در این شرایط راه کار هایی حرفه ای بیان خواهد کرد.

شکست ایمپلنت دندان

به دلایل متعددی ممکن است تا ایمپلنت دندان شکست بخورد که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. آبسه دندان

  درد و ناراحتی در مجاور ایمپلنت دندان و متورم شدن چانه می توانند نشانه ای از شکست ایمپلنت دندان باشند. در این شرایط باید در اسرع وقت به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید.

 2. پس زدن پایه ایمپلنت

   اگر درد بعد از کاشت ایمپلنت دندان بیش از یک هفته ادامه پیدا کرد، احتمال پس زدن ایمپلنت دندان وجود دارد که البته این یک مورد نادر است، زیرا همواره تیتانیوم سازگاری خوبی با بدن دارد.

 3. جا به جایی میکرو در پایه ایمپلنت دندان

  زمانی که پایه ایمپلنت دندان در جایگاه صحیح و مناسبی قرار داده نشده باشد، این امکان وجود دارد که کاشت ایمپلنت دندان با شکست مواجه شود. به طور معمول این نوع شکست، در ایمپلنت فوری دندان ایجاد می شود، زیرا تاج دندان بلافاصله روی پایه ایمپلنت قرار گرفته است.

 4. عدم وجود تراکم استخوان کافی

  یک دندانپزشک متخصص، میزان تراکم استخوان برای کاشت ایمپلنت دندان ار بررسی می کند و اگر این مقدار ناکافی باشد، پیوند استخوان را انجام می دهد. اگر دندانپزشک مهارت کافی در این زمینه نداشته باشد، پایه ایمپلنت به استخوان فک جوش نخورده و این درمان با شکست رو به رو خواهد شد.

 5. واکنش های آلرژیک

  با وجود سازگاری بالای تیتانیوم با بدن انسان، این امکان وجود دارد که برخی از افراد به آن واکنش نشان دهند که در این شرایط، دندانپزشک باید پایه تیتانیومی را از دهان بیمار خارج کرده و از جنس دیگری استفاده نماید.

 6. عفونت ایمپلنت

   عفونت می تواند در حین جراحی و یا به دلایل دیگری مانند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و یا مصرف سیگار و دخانیات ایجاد شود که در این صورت پایه ایمپلنت با استخوان فک جوش نمی خورد.

پس زدن کاشت ایمپلنت دندان با چه علائمی همراه است؟

شکست ایمپلنت دندان با علائمی مانند درد و نارحتی و تورم و یا مشکلاتی در حین غذا خوردن همراه است.

مراقبت های ایمپلنت دندان

مراقبت های ایمپلنت دندان

بعد از کاشت ایمپلنت دندان باید مراقبت ها و نکاتی رعایت شوند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

 1. رفع بی حسی بعد از کاشت ایمپلنت دندان تا چند ساعت زمان می برد و بعد از آن تا حدود 10 روز، درد و ناراحتی ایجاد می شود که طبیعی است و با مصرف دارو های مسکن به مرور زمان بر طرف می گردد.
 2. وجود تورم بعد از کاشت ایمپلنت دندان نیز طبیعی بوده و بعد از چند روز از بین می رود. اگر برای کاهش تورم قصد استفاده از کمپرس را داشتید، از کمپرس یخ استفاده کنید.
 3. تا رفع نشدن بی حسی از مصرف نوشیدنی ها و غذا های داغ اجتناب نمایید.
 4. تا 24 ساعت با استفاده از نی چیزی ننوشید.
 5. تا حدود 48 ساعت استراحت نمایید و تمام کار های سنگین خود را به بعد موکول کنید.
 6. تا چند روز بعد از کاشت ایمپلنت دندان از مصرف غذا های سفت و سخت پرهیز کرده و غذا های نرم را مصرف نمایید.
 7. برای جوش خوردن استخوان، از مواد غذایی کلسیم دار استفاده کنید.
 8. اگر دندانپزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کرده است، مطابق برنامه آن را مصرف کنید.
 9. تا دو روز بعد از جراحی از مسواک و نخ دندان استفاده نکنید و برای تمیز کردن دهان خود از آب نمک کمک بگیرید.
 10. پس از گذشت دو روز، باید بهداشت دهان و دندان خود را جدی تر از قبل دنبال کنید، اما دندان ایمپلنت شده را تا حدود یک هفته مسواک نزنید. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند سبب شکست درمان ایمپلنت گردد. باید حداقل روزی دو بار و به طور درست و صحیح، مسواک بزنید و حتما روزانه از نخ دندان استفاده داشته باشید.
 11. برای اطمینان از سلامت دهان و دندان، باید هر چند وقت یک بار برای چکاپ به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.

رژیم غذایی بعد از کاشت ایمپلنت دندان

رژیم غذایی بعد از کاشت ایمپلنت دندان

تا حدود 24 ساعت بعد از کاشت ایمپلنت دندان، باید غذاهای بسیار نرم مصرف شود. مثال هایی از این نوع غذا ها مانند، تخم مرغ، سوپ های سرد، سیب زمینی، محصولات لبنی و غیره می باشند. از مصرف غذاهای داغ، اسیدی، تند و چسبنده باید اجتناب شود. همچنین تا حدود 24 ساعت نباید با استفاده از نی نوشیدنی مصرف شود. در ادامه نمونه ای از غذا هایی که بعد از کاشت ایمپلنت دندان می توانید مصرف کنید، عبارتند از:

 • آبمیوه های طبیعی بدون شکر
 • شیر
 • ژله
 • سوپ
 • چای و قهوه
 • بستنی میوه ای
 • ماهی آب پز
 • نان نرم
 • اسپاگتی
 • غلات پخته شده
 • سیب
 • تخم مرغ
 • پنیر
 • پوره سیب زمینی
 • ماست
 • پودینگ

مواد غذایی ممنوعه بعد از کاشت ایمپلنت دندان

بعد از کاشت ایمپلنت دندان تا پایان دوران نقاهت خود باید از مصرف مواد غذایی زیر پرهیز کنید:

 • نوشابه های گازدار و شیرین
 • مرکبات
 • قند
 • آب نبات
 • چیپس
 • کلوچه
 • مواد غذایی تند
 • نوشیدنی های الکلی
 • کراکر
 • گوجه فرنگی

آیا می ‌دانید ایمپلنت دندان چگونه انجام می ‎شود؟ آیا درمورد مراحل ایمپلنت و نحوه انجام آن چیزی می ‌دانید؟ آیا انجام این روش درمانی خیلی طول می ‌کشد؟ مطالعه این مطلب پاسخ به این سوالات و سایر سوالات احتمالی را در اختیارتان قرار خواهد داد.

جراحی سینوس لیفت چیست؟ انجام آن به چه کسانی پیشنهاد می‎ شود؟ آیا این جراحی عوارض دارد؟ هزینه انجام این جراحی چقدر است؟ در این مقاله با دکتر جوادیان همراه باشید تا اطلاعات لازم در این باره را به دست آورید.

آیا ایمپلنت دندان دائمی است؟ طول عمر ایمپلنت دندان چقدر می‌باشد؟ چه عواملی در افزیش و یا کاهش ماندگاری آن نقش دارند؟ با مطالعه این مطلب به پاسخ این سوالات و همچنین سایر اطلاعات لازم در این باره دست خواهید یافت.

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است؟ انواع ایمپلنت دندان چه هزینه ای دارند؟آیا ایمپلنت دندان درمانی گران قیمت است؟چه مواردی بر این هزینه تاثیر دارند؟ نحوه پرداخت هزینه آن چقدر است؟ایمپلنت دندان ارزان قیمت خوب است؟ چه هزینه های جانبی برای این درمان وجود دارند؟ در این مقاله با دکتر لاله جوادیان همراه باشید تا اطلاعات دقیق تری در این باره به دست آورید.

عوارض ایمپلنت دندان چیست؟ آیا شما نیز نگران عوارض ایمپلنت دندان خود هستید؟ آیا ممکن است شما نیز دچار این عوارض شوید؟ در این مقاله قصد داریم اطلاعات بیشتری درباره این موضوع در اختیارتان قرار دهیم.

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟ آیا همه افراد می توانند از این روش استفاده کنند؟ آیا با وجود گذشت چند سال از افتادن و یا کشیدن دندان می‎توان آن را ایمپلنت کرد؟ سن چه نقشی در ایمپلنت دندان دارد؟ مطالعه این مطلب علاوه بر پاسخ به این سوالات، سایر اطلاعات لازم را در این باره در اختیارتان قرار خواهد داد.

آیا تفاوت ایمپلنت و دندان طبیعی را می‌دانید؟ آیا شباهت این دو روش را می‌شناسید؟ به نطر شما این روش می‌تواند جایگزین مناسبی برای دندان‌های از دست رفته باشد؟ مطالعه این مطلب اطلاعات کامل و مفیدی را در این باره در اختیارتان قرار خواهد داد.

ایمپلنت چه نقشی در درمان ارتودنسی دارد؟ اولویت با ایمپلنت دندان است یا ارتودنسی؟ آیا شما هم شک دارید که کدام درمان را باید در ابتدا انتخاب کنید؟ در این مقاله با دکتر لاله جوادیان همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید.

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟ چگونه‌ می توانید بفهمید انجام این روش برایتان مناسب است؟ در صورت نداشتن شرایط کافی برای ایمپلنت کردن آیا می‌توان با انجام درمان‌های جانبی شرایط لازم را فراهم کرد؟ آیا سن تاثیری در استفاده از این روش درمانی دارد؟ مطالعه این مطلب تمام اطلاعات کافی و مفید در این خصوص را در اختیارتان قرار می‌دهد.

آیا برای جایگزینی دندان از دست رفته خود به دنبال روش و راه حل مناسبی می باشید؟ شاید در رابطه با بریج دندان و ایمپلنت دندان شنیده باشید، آیا تفاوت های این دو را می دانید؟ ایمپلنت بهتر است یا بریج دندان؟ کدام گزینه برای شما مناسب تر است؟ در این مقاله با دکتر لاله جوادیان همراه باشید تا اطلاعات موثری در این باره به دست آورید.

کاشت ایمپلنت دندان به چه مدت زمانی نیاز دارد؟ چه مواردی در این زمان تاثیرگذار هستند؟پیوند استخوان تا چه حد سبب طولانی تر شدن روند درمانی می گردد؟ آیا ممکن است تا بلافاصله بعد از کشیدن دندان، کاشت ایمپلنت انجام شود؟ در این مقاله همراه با دکتر لاله جوادیان باشید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با مدت زمان و تعداد جلسات این درمان به دست آورید.

آیا ممکن است تا درمان ایمپلنت دندان با شکست روبرو شود؟ چه مواردی سبب شکست درمان ایمپلنت می شوند و چگونه باید برای رفع این مشکلات اقدام کرد؟ آیا می تواند مانع از شکست این درمان به صورت صددر صد شد؟چه عللی باعث بروز این اتفاق می شوند؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات موثری در این باره به دست آورید.

آیا دندان جلویی خود را از دست داده اید؟ آیا به این نیاز دارید تا برای جایگزینی آن از از روش ایمپلنت دندان استفاده داشته باشید؟ این روش چگونه برای دندان جلویی انجام می شود؟ مزیت ها و معایب آن کدام اند؟چه افرادی می توانند کاندیدای استفاده از این روش درمانی باشند؟ در این مقاله با دکتر لاله جوادیان همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در خصوص این درمان به دست آورید.

چرا نیاز به انجام ایمپلنت دندان وجود دارد؟ آیا مزیت های کاشت ایمپلنت دندان را می دانید؟ این روش درمانی چه مزیت هایی نسبت به دندان مصنوعی دارد؟ در این مقاله مختصر و مفید با دکتر لاله جوادیان همراه باشید تا مزیت های این روش درمانی را بشناسید.

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟ میزان این درد چقدر است؟چه روش هایی برای کاهش آن وجود دارند؟ آیا می توان از بروز درد ایمپلنت دندان جلوگیری نمود؟ در این مقاله مختصرو مفید با دکتر لاله جوادیان همراه باشید تا اطلاعات موثری در خصوص درد ایمپلنت دندان و راهکارهایی برای کاهش درد آن به دست آورید.

طول عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟ چه مواردی در این ماندگاری تاثیر دارند؟ آیا می توانید تا طول عمر و ماندگاری ایمپلنت دندان خود را افزایش دهید؟ آیا موارد کاهش دهنده این ماندگاری را می شناسید؟آیا ماندگاری این روش درمانی برای تمام افراد یکسان می باشد؟ در این مقاله با دکتر لاله جوادیان همراه باشید تا اطلاعات موثری در این باره به دست آورید.

آیا می دانید که بعد از کاشت ایمپلنت دندان باید چه مواردی را رعایت کنید؟ در رابطه با درد و تورم بعد از جراحی می دانید؟ چگونه باید آن ها را کاهش داد؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا تمام نکات مراقبتی بعد از کاشت ایمپلنت دندان را مطالعه کنید.

تماس سریع

02122976274
02122963447
09380132273

پاسداران-بالاتر از میدان هروی-خیابان وفامنش نبش مکران شمالی-پلاک 32، طبقه 2

سوالات متداول

 1. آیا ایمپلنت دندان قدیمی باید حتما جایگزین شود؟

  تا زمانی که با مراقبت ها و نگهداری های لازم، ایمپلنت دچار آسیب و عفونت نشود، شاید هرگز نیاز به تعویض ایمپلنت دندان به وجود نیاید. برای مراقبت درست و اطمینان از سلامت دهان و دندان و ایمپلنت خود، لازم است تا هر چند وقت یک بار (حدود 6 ماه یک بار) برای چکاپ به مطب دندانپزشکی بروید. همچنین عامل اصلی در موفق بودن ایمپلنت دندان، تخصص و تبحر دندانپزشک می باشد. متخصص ایمپلنت دندان علاوه بر اینکه دارای مهارت کافی در زمینه کاشت ایمپلنت می باشد، توانایی و تبحر لازم را برای درمان بیماری های لثه، پیوند استخوان و لیفت سینوس دارد.
 2. آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

  ایمپلنت همانند یک جراحی معمولی می باشد، بنابراین بروز درد و ناراحتی بعد از آن کاملا طبیعی بوده و به کمک دارو های مسکن به مرور زمان رفع می گردد. این امکان نیز وجود دارد تا میزان درد در برخی از افراد به قدری کم باشد که نیازی به استفاده از دارو های مسکن نداشته باشند. حدود 3 الی 4 ساعت بعد از کاشت ایمپلنت دندان بی حسی از بین رفته و درد آغاز می گردد که این درد تا حدود 10 روز ادامه خواهد داشت. بهتر است تا در این دوران غذا های نرم و دارو های مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک متخصص را مصرف کنید.
 3. چه زمانی بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت کاشته می شود؟

  برای کاشت ایمپلنت دندان دو روش کلی وجود دارد. یکی از آن ها ایمپلنت فوری بوده که در این روش، بلافاصله بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت کاشته می شود. این روش تنها در مواقعی انجام می گیرد که برای تثبیت دندان، تراکم استخوان به قدر کافی وجود داشته باشد. مزیت این روش درمانی، صرفه جویی در وقت و کاهش تعداد جراحی های مورد نیاز برای کاشت است، اما احتمال ناموفق بودن درمان در این روش بیشتر می باشد. روش بعدی به این صورت است که بعد از کشیده شدن دندان، پیوند استحوان انجام شده و به حدود 3 ماه دوره بهبودی نیاز دارد. این روش نتیجه موفقیت آمیز بیشتری را به همراه دارد.
 4. آیا ظاهر ایمپلنت دندان طبیعی است؟

  بسیاری از افرادی که قصد انجام ایمپلنت دندان را دارند، نگران این هستند که مبادا ظاهر بدی روی دندان هایشان داشته باشد. اما باید گفت که پاسخ این سوال را می توان یک بله ی محکم و قطعی گفت، زیرا ایمپلنت دندان به دندان طبیعی شباهت بسیار زیادی دارد.
 5. آیا امکان سفید کردن ایمپلنت دندان وجود دارد؟

  ایمپلنت دندان را همانند دیگر روش های زیبایی دندان، نمی توان سفید تر کرد و بلیچینگ دندان اثر مثبتی روی ایمپلنت ندارد. اگر قصد انجام بلیچینگ دندان را دارید، بهتر است تا در ابتدا این کار را انجام دهید و بعد از آن اقدام به کاشت ایمپلنت دندان نمایید تا بتوانید رنگ ایمپلنت خود را مشابه با دندان های کناری پیدا کنید.
 6. آیا عدم موفقیت درمان ایمپلنت ممکن است؟

  احتمال شکست و عدم موفقیت هر درمان پزشکی وجود دارد و ایمپلنت دندان نیز مانند هر روش درمانی دیگری ممکن است تا با شکست رو به رو شود. اما با این وجود می توان به قطع گفت که اگر دندانپزشک متخصص را برای درمان خود انتخاب نمایید، این درمان با احتمال موفقیت بالای 98 درصد به اتمام خواهد رسید.
 7. آیا امکان خرابی و پوسیدگی ایمپلنت دندان وجود دارد؟

  ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم بوده که این فلز به هیچ عنوان دچار پوسیدگی نمی شود. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند به راحتی تاج دندان و اطراف ایمپلنت دندان را دچار عفونت کرده که در این شرایط، احتمال لق شدن ایمپلنت دندان نیز وجود دارد.
 8. چه تعداد ایمپلنت دندان مورد نیاز من می باشد؟

  در صورتی که یک دندان از دست رفته داشته باشید، به یک ایمپلنت نیاز دارید، اما اگر بیش از یک دندان خود را از دست داده باشید، این احتمال وجود دارد که برای هر دندان به ایمپلنت نیازمند نباشید. فک بالا و پایین با هم تفاوت هایی دارند، در واقع فک پایین از تراکم استخوان بیشتری نسبت به فک بالا برخوردار است. برای متوجه شدن تعداد دقیق ایمپلنت مورد نیاز خود، باید با دندانپزشک مشورت نمایید.
 9. کدام دندان ها می توانند ایمپلنت شوند؟

  کاشت ایمپلنت دندان محدودیت عددی ندارد و یک یا مجموعه ی کامل دندان را می توان ایمپلنت کرد که این موضوع کاملا به شرایط بیمار بستگی دارد.
 10. آیا امکان کاشت ایمپلنت دندان برای خانم باردار وجود دارد؟

  با وجود اینکه ایمپلنت دندان روشی کاملا بی خطر می باشد، اما همواره به خانم های باردار توصیه می شود تا این درمان را به بعد از زایمان خود موکول کنند. قبل از شروع به درمان، برای بررسی و ارزیابی های لازم، بیمار باید عکس های رادیولوژی و اسکن تهیه کند که قرار گرفتن مادر باردار در معرض اشعه می تواند به جنین آسیب وارد کند. همچنین بعد از کاشت ایمپلنت دندان برای کاهش درد و احتمال بروز عفونت، لازم است تا دارو های مسکن مصرف شود که برخی از این دارو ها می تواند برای جنین مضر باشد.
 11. کاشت ایمپلنت دندان با لیزر چگونه است؟

  کاشت ایمپلنت دندان با لیزر یک روش کم تهاجمی و راحت تر می باشد و در این روش بیمار درد کمتری را تجربه خواهد کرد. بیو لیزر، سیستم فیبری نوری دارد که با برخورد به بافت هدف، می تواند برش را راحت تر و دور از صدای ناخوشایند دریل جراحی، ایجاد کند. با کمک لیزر که روشی مطمئن می باشد، دندانپزشک می تواند درمان های پیچیده تر را راحت تر انجام دهد. همپنین درد کمتری برای بیمار ایجاد شده و دوره نقاهت را سریع تر می گذراند.
 12. آیا ایمپلنت دندان بوی بدی در دهان ایجاد می کند؟

  با وجود اینکه ایمپلنت دندان عملکردی مشابه با دندان طبیعی دارد، اما در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند مشکلات کوچک و بزرگی به همراه داشته باشد. یکی از این مشکلات بوی بد دهان است که تعیین علت دقیق آن کار راحتی آسانی نیست. با این حال موارد زیر می توانند دلیلی بر ایجاد بوی بد دهان توسط ایمپلنت دندان باشند:
  • به وجود آمدن پلاک روی ایمپلنت: ایجاد پلاک دندانی، علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن بوی دهان، می تواند بیماری های لثه را به دنبال داشته باشد که در این شرایط احتمال از بین رفتن ایمپلنت دندان وجود دارد.
  • گیر کردن مواد غذایی در ایمپلنت: همانطور که غذا در بین دندان های طبیعی گیر می کند، این اتفاق برای ایمپلنت دندان نیز رخ می دهد. باقی ماندن تکه های غذا در ایمپلنت می توانند سبب ایجاد بوی بد دهان شوند. بنابراین باید روزانه مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده داشته باشید.
  • عفونت ایمپلنت: در صورت عفونت ایمپلنت دندان، بوی تندی ایجاد می شود. عفونت ایمپلنت نیز می تواند به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان رخ دهد، اما در صورت بروز آن حتما باید به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 13. بین ایمپلنت تیتانیوم یا ایمپلنت زیرکونیا، کدام یک بهتر اند؟

  بسیاری از بیمارانی که برای ایمپلنت دندان مراجعه می کنند، نگرانی هایی درباره ایمپلنت تیتانیوم و یا زیرکونیا دارند. در واقع این افراد نمی دانند که کدام یک از این دو ایمپلنت برایشان مناسب تر است. دندانپزشک متخصص ایمپلنت با داشتن مهارت و تجربه و با در نظر گرفتن شرایط و خواسته های بیمار، نوع خاص ایمپلنت مناسب برای بیمار را انتخاب می کند. در ادامه به بررسی این دو نوع ایمپلنت می پردازیم:
  1. ایمپلنت تیتانیومی هزینه ای بالاتر از ایمپلنت زیرکونیا دارد.
  2. هر دو نوع سازگاری بسیار خوبی با بدن انسان دارند.
  3. زیبایی ظاهری ایمپلنت زیرکونیا بیشتر می باشد.
  4. با وجود خاصیت ارتجاعی کمتر ایمپلنت زیرکونیا، اما هر دو نوع دارای مقاومت و استحکام بسیار بالایی هستند.