اصلاح طرح لبخندم چگونه خواهد بود؟

اصلاح طرح لبخند | انواع طرح لبخند همراه عکس + عوارض و قیمت 1400

آیا شما نیز قصد دارید تا لبخند خود را زیباتر کنید؟ آیا نام اصلاح طرح لبخند را شنیده اید؟
به نظر شما منظور از طرح لبخند دندان چیست و چه افرادی می‌توانند این کار را انجام دهند؟ چه مزیت‌هایی در رابطه با این کار برای شما ایجاد می‌شود؟
ایجاد طرح لبخندی زیبا می‌تواند با کمک روش‌های بسیار متنوعی صورت بگیرد. آیا شما این روش‌ها را می‌شناسید؟
هزینه اطلاح طرح لبخند بر اساس چه مواردی تعیین می‌گردد؟
شما با مطالعه این مقاله می توانید راحت‌تر در رابطه با اصلاح طرح لبخند خود با دندانپزشک متخصص مشورت داشته باشید.

اصلاح طرح لبخند چیست؟

با توجه به تمام بررسی‌ها و تحقیقات انجام شده، لبخند و زیبایی دندانها بعد از چشم از مهم‌ترین فاکتورهای زیبایی صورت در نظر گرفته می‌شوند. منظور از طراحی لبخند این است که دندانها و فکین دارای هماهنگی کافی و متناسبی با صورت باشند.
به نظر شما مهم‌ترین مسئله در این باره چیست؟
تشخیص و طرح درمان درست، مهم‌ترین موضوعی است که باید به آن توجه شود. تجربه، تخصص و مهارت یک متخصص ترمیمی و زیبایی می‌تواند با ارزیابی و آنالیز صورت و لبخند هر فرد و به دنبال آن، تشخیص هماهنگی اجزای صورت، به ارائه بهترین طرح درمان بپردازد.
امروزه پیشرفت علم و تکنولوژی به میزانی زیاد است که روش‌ها و درمان‌های بسیار متنوعی برای ایجاد یک طرح لبخند حرفه ای وجود دارند. در ادامه مقاله بیشتر با این روشها آشنا خواهید شد.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای اصلاح طرح لبخند هستند؟

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای اصلاح طرح لبخند هستند؟

به طور کلی اصلاح خط لبخند بیشتر در افرادی انجام می‌گردد که دچار ناهنجاریهای فکی و یا دندانی هستند، اما یک نکته در این جا وجود دارد و آن این است که اصلاح طرح لبخند عمومیت دارد. یعنی اینکه تمامی افراد شایسته داشتن لبخندی زیبا و دلنشین می‌باشند. به همین جهت افرادی که دارای دندانهای مرتبی هستند نیز، می‌توانند یکی از روشهای طرح لبخند را انتخاب و از آن بهره‌مند شوند. با کمک این روش، جذابیت بسیار فوق العاده در لبخند افراد ایجاد می‌شود. با این حال، افراد زیر بیش از دیگران برای اصلاح طرح لبخند خود به کلینیک دندانپزشکی مراجعه می‌کنند:

 1. افرادی که دندانهای فاصله‌دار دارند، به خصوص اینکه این فاصله در بین دو دندان جلویی آنها باشد.
 2. افرادی که به دلایل متعددی دچار از دست دادن یک و یا چند دندان خود شده اند.
 3. افرادی که به صورت مادرزادی دارای یک و یا چند دندان غائب هستند.
 4. افرادی که دندانهای لب پر شده ای دارند.
 5. افرادی که رنگ دندانهای آنها رو به زردی رفته است.
 6. افرادی که دندانهای کج و نامرتبی دارند که علاوه بر زیبایی، سلامت دهان و دندان آنها را نیز به خطر می‌اندازد.

مزایای اصلاح طرح لبخند

مزایای اصلاح طرح لبخند

اصلاح خط لبخند می‌تواند مزیت‌های زیر را برای شما به همراه داشته باشد:

 1. دندان‌هایی زیبا، هماهنگ و درخشان سبب می‌شود تا اعتماد به نفس شما در هنگام لبخند زدن و صحبت کردن افزایش یابد.
 2. اصلاح طرح لبخند به بهبود بسیاری از مشکلات دهان و دندانی می‌پردازد و سبب افزایش سلامت دهان و دندانتان می‌گردد.
 3. طرح لبخند می‌تواند کمک موثری برای کاهش بیماری‌های لثه، عفونت‌های دهان و دندان و پوسیدگی‌های دندانی باشد.
 4. با کمک اصلاح طرح لبخند، خط لثه تنظیم می‌گردد.

هزینه طرح لبخند سال 1400

موارد بسیار متعددی هزینه اصلاح طرح لبخند را تحت تاثیر قرار می‌دهند. شما برای اطلاعات دقیق از هزینه درمان مورد نیاز خود، می‌توانید با کلینیک دندانپزشکی دکتر جوادیان تماس بگیرید و وقتی را برای مشاوره با دندانپزشک متخصص تنظیم نمایید. برای اینکه اطلاعات بیشتری در این باره به دست بیاورید، بهتر است تا موارد موثر بر هزینه اصلاح طرح لبخند را بشناسید که در ادامه آنها را برای شما بیان می‌کنیم.

موارد موثر بر قیمت طرح لبخند

این موارد عبارت‌اند از:

 1. نوع درمان مورد نیاز

  مهم‌ترین مورد، نوع درمانی است که شما برای اصلاح طرح لبخند خود به آن نیاز دارید. برای اینکه یک لبخند زیبا و دلنشین به دست آورید، روشهای بسیار گوناگونی وجود دارند که یک دندانپزشک متخصص، بهترین نوع آن را برای شما انتخاب می‌کند. اگر تمایل دارید تا این روشهای را به طور کامل بشناسید، عناوین بعدی را نیز مطالعه نمایید. ممکن است برخی از افراد به چند درمان نیاز داشته باشند که سبب تغییراتی در هزینه برآورد شده خواهد داشت.
 2. تجهیزات مورد استفاده

  در مورد قبلی بیان کردیم که روشهای متنوعی برای طرح لبخند وجود دارند، پس هر کدام از آنها با استفاده از مواد، تجهیزات و دستگاه‌های خاص خود مورد استفاده قرار می‌گیرند. متخصص دندانپزشکی برای درمان بیماران خود از دستگاه‌های پیشرفته و تجهیزات به روز دنیا استفاده می‌کند. پس می‌بینید که در این شرایط هزینه‌های گزافی برای کامل شدن امکانات یک کلینیک دندانپزشکی پرداخت می‌شود. در کلینیک دندانپزشکی دکتر جوادیان شما می‌توانید اطمینان داشته باشید که امکاناتی مجهز، پیشرفته و کامل در اختیار شما قرار خواهد داشت و هزینه نهایی درمان برای شما با استفاده از این امکانات و همچنین حضور پرسنل متخصص و با تجربه، بسیار مناسب و مقرون به صرفه خواهد بود. باید این نکته مهم را بدانید که اگر از دستگاه‌های پیشرفته استفاده نشوند، سطح کیفیت درمان بسیار پایین می‌آید.
 3. تخصص و مهارت دندانپزشک

  بسیار معقول است که بیشتر بودن تخصص و مهارت یک دندانپزشک سبب می‌شود تا هزینه درمانی تا حدودی افزایش یابد، اما مطمئنا نتیجه درمانی که به دست می آید، بسیار مطلوب و مورد پسند بیمار خواهد بود. به همین جهت، میزان مهارت و تخصص دندانپزشک، یکی از موارد بسیار مهمی است که قیمت نهایی درمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این تخصص در بازه زمان کوتاهی به دست نیامده است و طی تلاشی مداوم و طولانی مدت، موفق حاصل شده است. پس این را بدانید که پرداخت هزینه به متخصص ترمیمی و زیبایی، بسیار ارزشمند خواهد بود.

آیا پرداخت هزینه برای اصلاح طرح لبخند مقرون به صرفه می‌باشد؟

برای پاسخ به این سوال شما باید به دو مورد توجه داشته باشید:

 1. میزان ناهنجاری و مشکل دندانها

  به هر میزان که شدت مشکل بیمار زیاد باشد، به همان میزان نیز هزینه درمان بیشتر خواهد شد. به طور مثال اگر شما تنها یک دندان کج دارید، می‌توانید با ارتودنسی دندان و یا کامپوزیت طرح لبخند مورد نظر خود را به دست بیاورید و قطعا هزینه آن کمتر از زمانی خواهد بود که یک فک شما دارای دندان‌های کج و نامرتبی می‌باشد. یا اگر شما یک دندان از دست رفته دارید، هزینه ترمیم آن کمتر از زمانی است که شما چند دندان کنده شده و یا افتاده در دهان خود دارید.
 2. نتیجه نهایی درمان

  چرا می‌گوییم این هزینه ارزشش را دارد؟ زیرا شما بعد از اتمام درمان طرح لبخند خود علاوه بر اینکه دارای دندان‌هایی زیبا و لبخندی دلنشین و درخشان می‌شوید، سلامت دهان و دندان خود را نیز افزایش داده اید. باید بدانید که دهان تاثیر مستقیمی بر سلامت برخی دیگر از عضوهای بدن دارد، پس اگر شما دارای دهانی سلامت باشید، تاثیر آن را بر سلامت عمومی جسم خود خواهید دید.

آیا بیمه هزینه ای بابت روشهای طرح لبخند پرداخت می‌کند؟

برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید نوع درمان مورد نیاز شما مشخص شود. در صورتی که دچار ناهنجاری دهان و دندان باشید، برخی از بیمه‌ها تعرفه‌هایی را به بیمه شدگان خود ارائه می‌دهند. معمولا از بین روش‌های اصلاح طرح لبخند، ارتودنسی دندان تحت پوشش اکثر بیمه‌های تکمیلی قرار می‌گیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر لازم است تا در ابتدا با مشورت دندانپزشک متخصص، نوع درمان مورد نیاز خود را مشخص کنید و بعد از آن هماهنگی‌های لازم را با بیمه درمانی و تکمیلی خود انجام دهید.

موارد موثر بر یک لبخند زیبا

موارد موثر بر یک لبخند زیبا

موارد متعددی در کنار یکدیگر سبب می‌شوند تا یک لبخند بی نقص و زیبا داشته باشید که عبارت‌اند از:

 1. اندازه و فرم دندانها

  یکی از موارد مهم این است که دندانها دارای هماهنگی با هم باشند و اندازه ای متناسب با یکدیگر داشته باشند. همچنین شکل دندان نیز تاثیر بسزایی در این زیبایی دارد.
 2. هماهنگی لبه دندانها

  برخی از عادت‌های رفتاری اشتباه مانند جویدن یخ، گاز زدن مواد غذایی سفت و دندان قروچه می‌توانند سبب لب پر شدن دندانها و ایجاد ناهماهنگی لبه‌های دندانها شوند. یک لبخند زیبا نیاز دارد تا دندان‌هایی با لبه‌های هماهنگ و صاف داشته باشد.
 3. عدم فاصله بین دندانها

  موارد مختلفی مانند ژنتیک، فرنوم، وجود دندان اضافی در دهان، وجود بیماری‌های لثه، کوچک بودن دندان و غیره می‌توانند سبب فاصله افتادن بین دندانها شوند. در موارد شدید این فاصله‌ها تاثیر زیادی روی زیبایی دندانها خواهند گذاشت.
 4. مرتب بودن دندانها

  وجود دندانهای کج و نامرتب می‌توانند بیش از هر عامل دیگری سبب از بین رفتن زیبایی دهان و دندان شوند.
 5. هماهنگی خطوط لثه

  یکی دیگر از موارد تاثیر گذار در زیبایی لبخند، هماهنگ بودن خط لثه و قرینه بودن آنها می‌باشد. در یک لبخند زیبا به طور معمول نباید میزان زیادی از لثه دیده شود و باید اندازه ای متناسب در دور دندانها داشته باشد.
 6. هماهنگی فکین

  هماهنگ بودن فکین با هم نیز از موارد بسیار مهمی است که زیبایی لبخند و به طور کلی صورت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

روشهای اصلاح طرح لبخند

ایجاد طرح لبخند برای هر فردی با توجه به نوع نیاز درمانی آن انتخاب و انجام می‌شود. به طور کلی شما باید برای این انتخاب با یک دندانپزشک متخصص مشورت داشته باشید. در ادامه برای آشنایی بیشتر شما انواع طرح لبخند، آنها را برای شما به صورت مختصر شرح می‌دهیم:

 1. طرح لبخند کامپوزیت

  کامپوزیت همان ماده ای است که برای ترمیم و پر کردن دندانها مورد استفاده قرار می‌گیرد. دندانپزشک این ترکیب خمیری شکل را روی دندانها به صورت لایه لایه شکل و فرم می‌دهد و در نهایت به کمک نور مخصوصی آن را روی دندان سفت و محکم می‌کند.
  کامپوزیت دندان می‌تواند در موارد بسیاری مانند سفیدتر و روشن‌تر کردن دندانها، پر کردن دندان‌های جلویی، رفع ناهماهنگی در اندازه دندانها، اصلاح برخی از بدفرمی‌ها و بد شکلی‌های دندانها، درمان و اصلاح دندان شکسته و یا لب پر شده، بستن فاصله بین دندانها و رفع ترک خوردگی دندانها کارایی داشته و مورد استفاده قرار بگیرد. کامپوزیت به نوبه خود دارای برندها و مارک‌های مختلفی است و انواع گوناگونی نیز دارد. یک دندانپزشک متخصص از برندهای خوب و مرغوب برای بیمار استفاده کرده و نوع مناسب آن را برای بیمار انتخاب می‌کند.
  به نظر شما عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟ باید گفت که اگر توصیه‌ها و نکات بیان شده توسط دندانپزشک خود را به درستی رعایت کنید، دوام و ماندگاری حدود 10 الی 15 سال را میتوانید از کامپوزیت خود انتظار داشته باشید.
  اگر قصد انجام کامپوزیت کردن دندانهای خود را دارید، بهتر است تا مقاله کامپوزیت دندان را مطالعه نمایید تا اطلاعات بیشتری در این باره به دست بیاورید.
 2. لمینت دندان

  یکی دیگر از روشهایی که برای اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار می‌گیرد، لمینت سرامیکی دندان است. برای نصب لمینت روی دندانها، لازم است تا بخش مختصری از مینای دندان تراشیده شود که همین موضوع سبب حساس‌تر شدن دندانها در چند روز می‌شود. پس از آن دندانپزشک قالبی از دندان‌هایتان تهیه کرده و آن را برای ساخت لمینت مورد نظر شما که با مشورت دندانپزشک رنگ آن را انتخاب نموده اید، به لابراتوار ارسال می‌کند. به همین دلیل نصب لمینت در دو و یا سه جلسه صورت می‌گیرد.
  لمینت دندان به دلیل اینکه در لابراتوار و پیشرفته‌تر از کامپوزیت ساخته می‌شود، می‌تواند طول عمر و ماندگاری بالاتری داشته باشد. در صورتی که توصیه‌های دندانپزشک خود را به خوبی رعایت نمایید، لمینت سرامیکی دندان می‌تواند تا 20 سال نیز دوام و ماندگاری داشته باشد.
  اگر می‌خواهید بدانید که آیا این روش برای شما مناسب است و یا خیر، اگر می‌خواهید تا اطلاعات بیشتر و کامل تری به دست آورید، می‌توانید مقاله لمینت سرامیکی دندان را مطالعه نمایید.
 3. بلیچینگ

  بلچینگ دندان می‌تواند کاملا متمایز از دیگر روشهای زیبایی دندانها به شمار بیاید. این روش در واقع تنها به منظور سفید کردن دندانها مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاربرد دیگری ندارد.
  البته اگر شما هم قصد انجام بلیچینگ را دارید، نباید انتظار معجزه از آن داشته باشید، زیرا این روش تنها چند درجه به روشن‌تر کردن دندانهای طبیعی شما می‌پردازد.
  بلچینگ به دو صورت آفیس بلیچینگ (سفید کردن دندان در مطب دندانپزشکی) و هوم بلیچینگ (سفید کردن دندان در منزل) قابل انجام است که شما می‌توانید با مشورت دندانپرشک گزینه مناسب را انتخاب کنید. اما معمولا برای دوام و ماندگاری بیشتر نتیجه درمان، اکثر دندانپزشکان توصیه می‌کنند تا این دو روش با هم انجام شوند.
  مطالعه مقاله بلیچینگ دندان، می‌تواند به شما در پیدا کردن پاسخ تمام سوالات خود درباره این روش درمانی و زیبایی موثر و کاربردی کمک کند.
 4. روکش دندان

  روکش دندان یکی از روش‌های رایجی است که افراد زیادی برای رفع برخی از مشکلات دندانی خود از آن استفاده می‌کنند. منظور از روکش دندان، نوعی کلاهک است که شبیه با تاج دندان ساخته شده است و با قرار گرفتن روی دندان، به طور کامل سبب پوشیده شدن آن می‌شود. برای ساخت آن در ابتدا قالبی از دندانها تهیه شده و به لابراتوار فرستاده می‌شود. یک فریم موقت روی دندانهای شما گذاشته شده و بعد از ساخته شدن روکش نهایی، شما برای تحویل روکش‌های دندانی خود به مطب مراجعه می‌کنید.
  در رابطه با ماندگاری و دوام روکش‌های دندانی باید گفت که آنها همانند دندانهای طبیعی قادر به پوسیده شدن می‌باشند، اما می‌توانید با مراقبت از دهان و دندان خود سبب افزایش طول عمر آنها شوید.
  روکش دندان دارای انواع مختلفی است که دندانپزشک متخصص با توجه به شرایط بیمار بهترین نوع آن را انتخاب می‌کند. انوع روکش‌های دندانی عبارت‌اند از:
  • روکش فلزی

   این نوع روکش از آلیاژهای فلزی ساخته شده و می‌تواند بهترین نوع روکش دندانی باشد، اما به هیچ عنوان ظاهر زیبایی برای دندانها ندارد.

  • روکش سرامیکی

    این نوع روکش از پرسلن ساخته شده و دارای ساختار ضعیفی می‌باشد. برای مواردی که زیبایی دندانها در اولویت قرار دارد، روکش‌های سرامیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  • روکش زیرکونیم

   این نوع روکش، نوعی از روکش‌های سرامیکی بوده که استحکامی بالاتر از آنها دارد.

  • روکش FPM

   این نوع روکش از ترکیب فلز و سرامیک ساخته شده است، اما همچنان استحکامی کمتر از روکش‌های فلزی دارد، اما از روکش‌های سرامیکی محکم‌تر است.

 5. ارتودنسی

  ارتودنسی دندان بهترین روش درمان ناهنجاری‌های دندانها و فکین می‌باشد و در واقع شاخه ای تخصصی در علم دندانپزشکی است که تمرکز بر ایجاد جایگاهی مناسب برای دندانها و فکین دارد. نامرتب بودن دندانها و ناهماهنگی فک‌ها نه تنها زیبایی لبخند و چهره را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بلکه سلامت دهان و دندان را تا حد زیادی به خطر می‌اندازد. ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک، دو دسته بندی کلی در انواع ارتودنسی محسوب می‌شوند که هر کدام نیز دارای انواع خاص خود هستند.
  باید این را بدانید که ارتودنسی، یک درمان بلند مدت می‌باشد و تنها در یک جلسه درمان به اتمام نمی‌رسد. با توجه به نوع و میزان ناهنجاری دهان و دندان شما، این مدت زمان بین 6 ماه تا 3 سال متغیر است.
  نکته مهم دیگری که باید در رابطه با ارتودنسی بدانید، این است که هر چه آن را به تعویق بیندازید، میزان ناهنجاری و مشکل شما بیشتر شده و هر چه سن بالاتر رود، احتمال دارد تا دستگاه‌های ارتودنسی به تنهایی نتوانند به درمان و اصلاح مشکل شما بپردازند و به ناچار مجبور شوید تا از جراحی فک کمک بگیرید. جراحی فک علاوه بر اینکه درمانی تهاجمی‌تر، سخت‌تر و دشوارتر است، هزینه بالاتری نیز نسبت به ارتودنسی خواهد داشت.
  بنابراین برای حفظ سلامت دهان و دندان خود و زیبایی صورت خود باید توجه مهمی به این رمان داشته باشید.
 6. کاشت دندان

  به دلایل مختلفی مانند تصادف، ضربه و آسیب دیدن صورت، پوسیدگی‌های شدید دندان و غیره، ممکن است تا یک و یا چند دندان خود را از دست بدهید. وجود جای خالی دندان در دهان، نه تنها سبب نازیبا شدن لبخند و صورت می‌گردد، بلکه سلامت دهان و دندان را نیز تا حد بالایی به خطر می‌اندازد.
  کاشت دندان از دست رفته به 3 طریق ممکن است که البته ایمپلنت دندان بهترین روش بوده و کاملا بی رقیب است. ایمپلنت دندان، کاشت دندان مصنوعی و بریج دندانی هر سه برای پر کردن جای خالی دندان استفاده می‌شوند، اما تفاوت‌های بسیاری با هم دارند.
  در ادامه به شرح مختصری از روش‌های کاشت دندان می‌پردازیم:
  1. ایمپلنت دندان

   بهترین و کاربردی‌ترین روش جایگزینی دندان از دست رفته، ایمپلنت می‌باشد. ایمپلنت پایه ای تیتانیوم دارد و تاج دندان روی آن قرار می‌گیرد. دندانپزشک متخصص این پایه تیتانیومی را درون استخوان فک قرار می‌دهد و مدت زمانی طول می‌کشد تا این پایه با استخوان فک جوش بخورد و نقش ریشه دندان را بر عهده بگیرد. تاج دندان نیز کاملا شبیه به دندان طبیعی ساخته می‌شود تا زیبایی کارآمدی داشته باشد.
   از مرحله اولیه کاشت ایمپلنت تا انتهای دوران درمان، چند ماه زمان نیاز است که معمولا 4 ماه می‌باشد، اما با توجه به شرایط بیمار و میزان جوش خوردگی استخوان فک با پایه ایمپلنت، ممکن است تا این مدت زمان بیشتر شود.
   اگر شما نیز به فکر ایمپلنت دندان خود افتاده اید، حتما سوالات بسیاری مانند هزینه ایمپلنت، مراحل انجام آن، ماندگاری ایمپلنت و طول درمان آن، مزایا و معایب آن، میزان درد ایمپلنت و غیره، ذهن شما را به خود مشغول کرده است. نگران نباشید با مطالعه مقاله ایمپلنت دندان می‌توانید پاسخ تمامی این سوالات را به دست آورید و با آگاهی بیشتری با دندانپزشک خود مشورت داشته باشید.
  2. بریج دندان

   بریج یا پل دندانپزشکی شامل یک و یا چند دندان بوده که در مجاورت با دیگر دندانها قرار داده می‌شود و می‌تواند جنسی از طلا و یا پرسلن داشته باشد. بدین ترتیب علاوه بر زیبا ساختن لبخند، مشکلاتی که در غذا خوردن ایجاد شده بود را رفع می‌کند.
   بریج در 4 نوع وجود دارد که دندانپزشک متخصص بهترین و مناسب‌ترین آن را برای بیمار انتخاب می‌کند. مقاله بریج دندان را مطالعه نمایید تا اطلاعات کامل‌تری در این باره به دست بیاورید.
  3. دندان مصنوعی

   با وجود اینکه ایمپلنت دندان به خوبی جای دندان مصنوعی را گرفته است، اما برخی از افراد به دلایلی از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند. دندان مصنوعی شاید مشکلات زیادی را به دنبال خود داشته باشد و استفاده از آن تا حدودی برای بیمار دشوار و سخت باشد. جالب است بدانید که دندان مصنوعی به صورت کامل و تکه ای یا جزئی وجود دارد که می‌توانند جایگزینی برای دندان های از دست رفته باشند.
   نصب دندان مصنوعی در روزهای اول می‌تواند سبب وارد شدن فشار به دندانها شده و تا زمان عادت کردن فرد به آن، زخم‌هایی را روی لثه‌ها وارد نماید.
   معمولا پس از گذشت چند روز فرد مجددا به مطب مراجعه می‌کند تا دندانپزشک به بررسی دندان مصنوعی بپردازد و اگر نیازی به تغییر و تنظیم مجدد بود، این شرایط را روی آن اعمال نماید.
   جالب است بدانید که مغز در روزهای اول استفاده از دندان مصنوعی، آن را غذا تلقی کرده و به همین دلیل دستور ترشح بزاق را می‌دهد. این ترشح بزاق سبب ناراحتی‌هایی در فرد می‌شود که البته نوشیدن آب فراوان و قورت دادن آب دهان می‌تواند تاثیر بسزایی در کاهش آن داشته باشد.
 7. جراحی لثه

  گاهی اوقات در زمان رشد دندانهای دائمی، لثه دچار عقب نشینی می‌شود و این جریان سبب ایجاد لبخند لثه ای برای فرد می‌گردد. لبخند لثه ای در اکثر موارد مورد رضایت افراد نبوده و ترجیح می‌دهند تا آن را اصلاح نمایند. جراحی لثه و یا لیفت لثه می‌تواند سبب ایجاد تناسب در خط لثه شده و لبخند زیبایی را برای فرد ایجاد نماید. لیفت لثه می‌تواند به دو روش استفاده از لیزر و یا استفاده از تیغ و برش جراحی باشد. برای این کار متخصص بخشی از بافت لثه را برداشته و سبب بلندتر نشان داده شدن دندانها می‌گردد.

ماندگاری روشهای اصلاح طرح لبخند

باید توصیه‌ها و نکات بیان شده توسط دندانپزشک متخصص به خوبی رعایت شود و مراقبت‌های لازم را از دهان و دندان خود داشته باشید تا بتوانید این مدت زمان را افزایش دهید. در ادامه ماندگاری هر کدام از این روشها را برای شما بیان می‌کنیم:

 1. کامپوزیت دندان: حدود 10 سال
 2. لمینت دندان: بین 10 الی 20 سال
 3. بلیچینگ: بین 6 ماه تا 1 سال
 4. روکش دندان: حدود 10 سال
 5. ارتودنسی: تقریبا دائمی
 6. ایمپلنت: در اکثر موارد دائمی
 7. بریج دندان: بین 10 الی 15 سال
 8. دندان مصنوعی: بین 5 تا 10 سال

عوارض اصلاح طرح لبخند

هر کدام از روشهای اصلاح طرح لبخند دارای عوارض و معایب خاص خود می‌باشند. اگر تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با این عوارض به دست بیاورید، می‌توانید مقاله عوارض اصلاح طرح لبخند را مطالعه نمایید.

مراقبتهای بعد از اصلاح طرح لبخند

بعد از اینکه روند درمانی طرح لبخند شما به اتمام رسید، برای اینکه ماندگاری و دوام آن را افزایش دهید تا بتوانید مدت زمان بیشتری از لبخند بی نظیر خود لذت ببرید، لازم است تا برخی از نکات و توصیه‌ها را رعایت کنید. این موارد عبارت‌اند از:

 1. باید حداقل روزی دو بار مسواک بزنید و هرگز در مسواک زدن سهل انگاری نکنید.
 2. حتما از نخ دندان استفاده داشته باشید و تمام ذرات غذایی و پلاک‌های باقی مانده در بین دندانهای خود را به کمک نخ دندان از بین ببرید.
 3. تاثیر دهانشویه در سلامت دهان و دندان خود را دست کم نگیرید و با دندانپزشک خود برای استفاده از یک دهانشویه موثر و مفید مشورت کنید.
 4. مصرف نوشیدنی‌های رنگی مانند چای و قهوه را تا حد زیادی کاهش دهید و سعی کنید که همواره بعد از نوشیدن آنها با آب دهانتان را بشویید.
 5. هر چند وقت یک بار برای بررسی و چکاپ دندان‌هایتان به کلینیک دندانپزشکی مراجعه داشته باشید.
 6. در صورتی که دارای فعالیت‌های ورزشی شدید و رزمی هستید، بهتر است توجه کنید که اگر احتمال ضربه به دندان شما وجود دارد، با مشورت دندانپزشک خود از نایت گارد استفاده داشته باشید.
 7. اگر دچار دندان قروچه هستید، حتما دندانپزشک خود را قبل از هر درمانی مطلع کنید.

سوالات متداول

 1. آیا حتما باید برای اصلاح طرح لبخند، دندانها را ارتودنسی نمود؟

  باید این را بدانید که تمام متخصصین در ابتدا سلامت دهان و دندان شما را بررسی و مورد ارزیابی قرار می‌دهند. در صورتی که شما دارای دندان‌هایی نامرتب و بر هم ریخته باشید، قطعا به ارتودنسی نیازمند خواهید بود. در واقع بهترین روش درمانی و زیبایی برای اصلاح ناهنجاری‌های فکی و دندانی، ارتودنسی دندان می‌باشد. اگر به مشکلات و ناهنجاری‌های فکی دچار نباشید و دندان‌های شما به طور شدید نامرتب نباشند، می‌توانید بدون این روش از دیگر درمان‌های طرح لبخند بهره مند شوید.
 2. آیا اصلاح طرح لبخند با درد زیادی همراه است؟

  امروزه علم دندانپزشکی به قدری پیشرفت کرده است و از دستگاه‌ها و تجهیزات مدرنی استفاده می‌شود که می‌توان بیان کرد، اکثر روشهای طرح لبخند بدون درد انجام می‌شوند. البته نوع درمان در میزان درد تاثیر بسزایی دارد. به طور مثال کامپوزیت دندان بدون کوچک‌ترین دردی انجام می‌شود، لمینت دندان سبب حساسیت چند روزه دندانها می‌گردد، اما موارد دیگری مانند ایمپلنت و یا کانتورینگ لثه می‌توانند تا حدودی درد و ناراحتی برای بیمار به همراه داشته باشند. البته در حین درمان با استفاده از بی حسی و یا بیهوشی، دردی احساس نخواهد شد و پس از آن نیز با کمک داروهای تجویز شده توسط دندانپزشک بعد از چند روز این درد و ناراحتی از بین خواهد رفت.
 3. منظور از طراحی لبخند دیجیتال چیست؟

  طراحی لبخند به صورت دیجیتال با استفاده از فناوری‌ها و تکنولوژی پیشرفته انجام می‌شود. فناوری دیجیتال می‌تواند کیفیت و دقت درمان را بسیار افزایش داده و نتیجه مطلوب‌تری را برای بیمار ایجاد کند.

تماس سریع

02122976274
02122963447
09380132273

پاسداران-بالاتر از میدان هروی-خیابان وفامنش نبش مکران شمالی-پلاک 32، طبقه 2