جراحی زیبایی لثه چیست؟ | مزایا و عوارض + دوره نقاهت و قیمت 1400

جراحی زیبایی لثه چیست؟ | مزایا و عوارض + دوره نقاهت و قیمت 1400

چکیده مطلب

آیا از لبخند خود ناراضی هستید؟ آیا خط لثه شما ناهموار است یا بیش از حد دندان‌هایتان توسط لثه پوشیده شده اند؟ آیا هنگام خندیدن لثه شما بیش از حد نمایان می‌شود؟ آیا از نامتناسب بودن سطح لثه و دندان خود ناراحت هستید؟
اگر نسبت به خط لثه خود حساس هستید، راه‌هایی برای تغییر آن وجود دارد. جراحی لیفت لثه (Gum lift) یک روش کم هزینه و کم خطر برای مراقبت از بافت آسیب دیده لثه یا تغییر ظاهر لبخند شما است. در برخی موارد نیز ممکن است دندانپزشک در صورت وجود مشکلات لثه که بر سلامت دهان و دندان شما تأثیر می‌گذارند، آن را پیشنهاد کند.
این مقاله اطلاعات مفیدی درباره عمل زیبایی لثه، چگونگی و شرایط انجام آن به شما می‌دهد.

جراحی زیبایی لثه چیست؟

جراحی زیبایی لثه یک روش برای درمان و رفع ناهنجاری‌های لثه و بافت‌های آن می‌باشد. این مشکلات ممکن است تا به دلیل ژنتیکی و یا به دیگر دلایل رخ داده باشند. به همین جهت این درمان با استفاده از روش‌های متنوعی برای افراد انجام می‌گیرد.

چه کسانی کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی لثه هستند؟

چه کسانی کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی لثه هستند؟

عمل زیبایی لثه کاملاً اختیاری انجام می‌شود. در مورد این روش ابتدا با دندانپزشک صحبت کنید تا از مزایا و معایب جراحی زیبایی لثه مطلع شوید. در ادامه به بررسی شرایط افرادی که می‌توانند کاندید مناسب این جراحی باشند می‌پردازیم:

 1. افرادی که دندان‌هایشان خیلی کوتاه به نظر می‌رسند.

  اگر لثه روی دندان‌های شما خیلی پایین یا خیلی بلند است و از لبخند خود ناراضی هستید، می‌توانید کاندید جراحی لیفت لثه باشید.
 2. افرادی که بافت لثه اضافی دارند.

  در صورتی که لبخند لثه ای داشته باشید، روش لیفت لثه یک گزینه زیبایی عالی برای بهبود ظاهر لبخند می‌باشد. لبخند لثه ای معمولاً در اثر رشد بیش از حد بافت لثه ایجاد می‌شود. همچنین می‌تواند ناشی از موقعیت طبیعی فک یا نتیجه عوارض جانبی دارو باشد، داروهایی که برای درمان فشار خون بالا و صرع استفاده می‌شوند، نمونه‌هایی از برخی از داروهایی هستند که می‌توانند باعث ایجاد لبخند لثه ای شوند. وقتی بافت اضافی لثه برداشته می‌شود و دندان بیشتری در معرض دید قرار می‌گیرد، لبخند شما زیباتر می‌شود.
 3. افرادی که ریشه دندان کافی داشته باشند.

  با برداشتن بافت اضافی لثه، ریشه دندان شما آشکار می‌شود به همین دلیل مهم است که مطمئن شوید دارای ریشه دندان کافی برای نمایان شدن بدون آسیب رساندن به ریشه هستید. این امر با بررسی دندانپزشک در مشاوره اولیه و با اشعه ایکس تعیین می‌شود. اگر بیش از حد بافت لثه را از بین ببریم و بیش از حد ریشه دندان در معرض دید قرار گیرد، می‌تواند منجر به عوارضی مانند حساسیت به سرما یا گرما، ایجاد عفونت یا شل شدن دندان شود.
 4. افرادی که دندانهای سالم دارند.

  شما باید دندانهای سالم داشته باشید. قبل از انجام هر نوع عمل، زیبایی یا غیره، باید تا حد امکان از سلامت دندانهای خود اطمینان حاصل کنید. برطرف کردن هرگونه مشکل مربوط به بهداشت دهان و دندان در اولویت است. زمانی که یک مشکل اساسی وجود دارد، رفع مشکل زیبایی منطقی نیست.
 5. افرادی که می‌توانند بی حسی موضعی دریافت کنند.

  قبل از عمل، از بی حسی موضعی استفاده می‌شود. اگر به دلیل حساسیت، شرایط پزشکی یا تغییرات آناتومیکی قادر به دریافت داروی بی حسی نیستید، ممکن است مانع از انجام لیفت لثه شوید. به طور معمول حساسیت به داروی بی حسی با علائم کلاسیک مانند کهیر، خارش و یا مشکل در تنفس ظاهر می‌شوند. برخی از داروها نیز می‌توانند تداخل ایجاد کنند.

مزایای جراحی زیبایی لثه

مزایای جراحی زیبایی لثه

از مزایای جراحی لثه برای زیبایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. زیباتر شدن دندانها

  برداشتن بافت اضافی لثه از روی دندانها باعث بلندتر به نظر رسیدن و زیباتر شدن دندانها می‌شود.
 2. لبخند زیبا

  با از بین بردن ناهمواری‌ها و یکدست شدن سطح لثه، لبخندتان زیباتر می‌شود.
 3. افزایش اعتماد به نفس

  مسلما داشتن دندان و لبخند زیبا بر افزایش اعتماد به نفس تاثیر زیادی دارد.
 4. دائمی بودن لیفت لثه

  اصلاح لبخند زیبایی اگر به درستی انجام شود و مراقبت‌های لازم پس از آن رعایت شود، می‌تواند دائمی و ماندگار باشد.
 5. درمان بیماری‌های مربوط به لثه

  برخی از بیماری‌های مربوط به لثه مانند تحلیل رفتن آن می‌توانند با این عمل بهبود یابد.

هزینه جراحی لیفت لثه سال 1400

هزینه جراحی لبخند لثه ای به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. این فاکتورها شامل موارد زیر هستند:

 1. میزان مهارت دندانپزشک

  با توجه به تجربه و میزان مهارت دندانپزشک، هزینه جراحی متفاوت است. مسلما هرچه دندانپزشک ماهرتر باشد، دستمزد بیشتری دریافت می‌کند.
 2. میزان برداشتن یا ترمیم بافت لثه

  بسته به نوع جراحی و میزان لثه ای که تحت عمل قرار می‌گیرد، هزینه جراحی متغیر است.
 3. جراحی لثه با بیمه

  لیفت لثه اغلب به دلایل زیبایی انجام می‌شود که از نظر پزشکی لازم نیست، به همین دلیل، بیمه معمولاً هزینه آن را پوشش نمی‌دهد. ولی در صورتی که این عمل به دلیل مشکلات دهان و دندان و بیماری لثه انجام شود، بسته به نوع بیمه ممکن است بخشی از هزینه یا کل آن توسط بیمه پرداخت شود.
 4. استفاده از لیزر یا تیغ جراحی

  هزینه لیفت لثه با لیزر در مقایسه با لیفت لثه به روش سنتی و استفاده از تیغ جراحی بیشتر است.

انواع جراحی زیبایی لثه

با توجه به نوع مشکلات لثه درمان‌های متفاوتی برای برطرف کردن آنها وجود دارد. این درمان‌ها نه تنها به بهبود لبخند افراد کمک می‌کند، بلکه برای محافظت از نواحی حساس و جلوگیری از عوارض بعدی نیز لازم هستند. در ادامه مطلب به بررسی آنها می‌پردازیم:

 1. افزایش طول تاج دندان

  لبخند لثه ای را می‌توان با روش جراحی افزایش طول تاج دندان برطرف کرد. در این روش بافت اضافی لثه برداشته می‌شود و شکل کلی بافت لثه به منظور نمایان شدن بیشتر ساختار دندان تغییر می‌کند. گاهی با این جراحی نه تنها ظاهر لثه بهبود پیدا می‌کند، بلکه احتمال ابتلا به بیماری‌های پریودنتال نیز کاهش می‌یابد. علاوه بر این، فرد نسبت به لبخند خود احساس رضایت بیشتری می‌کند و صحبت کردن، جویدن و غذا خوردن برای او آسان‌تر می‌شود.
 2. پیوند لثه

  در این روش جراحی، لایه ای از بافت سالم از مکان دیگری برداشته شده و در محل تحلیل لثه قرار می‌گیرد. گاهی بر اثر بیماری‌های پریودنتال مانند تحلیل لثه، لثه عقب نشینی می‌کند و باعث بلندتر شدن سطح دندان و نا مرتب شدن سطح آن و لثه می‌شود. با عمل پیوند لثه می‌توان از دندان و ریشه در برابر قرار گرفتن در معرض پوسیدگی جلوگیری کرد و این نقص را برطرف کرد و زیبایی را به دندانها و لبخند بیمار بازگرداند.
 3. افزایش طول لثه

  از روش جراحی زیبایی افزایش طول لثه برای اصلاح لبه‌های ناهموار لثه به دلیل از دست دادن دندان استفاده می‌شود. به طور معمول وقتی دندان برداشته می‌شود، لثه اطراف استخوان فرو می‌ریزد و فرورفتگی ایجاد می‌کند که بر لبخند بیمار تأثیر می‌گذارد. این روش را می‌توان برعکس افزایش طول تاج دندان دانست، زیرا در چنین درمانی بافت لثه افزایش یافته تا دندان جدید جذاب‌تر و طبیعی‌تر به نظر برسد. توصیه می‌شود قبل از انجام ايمپلنت دندان، این جراحی را در صورت نیاز انجام دهید. همچنین با کشیدن یا از دست دادن دندان با استفاده از برخی درمان‌های دیگر مانند پیوند استخوان می‌توان از، از بین رفتن استخوان جلوگیری کرد.

علل ناهمواری لثه

تعدادی از موارد می‌توانند باعث شوند که لثه‌های شما بسیار پایین یا خیلی بلند شوند. این موارد عبارت‌اند از:

 1. لثه بلند

  لثه‌هایی که قسمت بزرگی از دندان‌های شما را می‌پوشانند، می‌توانند دندان‌های شما را کوچک نشان دهند. این ممکن است نتیجه ژنتیک، یک مشکل خاص سلامتی یا مصرف برخی داروها باشد.
 2. لثه کوتاه

  لثه‌هایی که بیش از حد کوتاه هستند و دندان‌های شما را بلند نشان می‌دهند، اغلب در اثر عقب نشینی لثه ایجاد می‌شود، وضعیتی که در آن بافت لثه از دندان به عقب کشیده می‌شود و ریشه دندان را نمایان می‌کند .
 3. تحلیل لثه

  تحلیل لثه نه تنها می‌تواند دندان‌های شما را بلند نشان دهد، بلکه می‌تواند منجر به مشکلات جدی دندان مانند پوسیدگی و از دست دادن دندان شود. تحلیل لثه همچنین ممکن است نشانه بیماری پریودنتال باشد.

عوارض جراحی لبخند لثه ای

هیچ جراحی بدون خطر نیست. خطرات و عوارض مربوط به این عمل عبارت‌اند از:

 1. حساسیت دندانها

  برداشتن بافت لثه از روی دندانها به منظور بیشتر نمایان شدن آن، می‌تواند باعث بروز حساسیت در دندانها شود که خوشبختانه با مرور زمان و دقت در انجام مراقبتهای لازم این حساسیت‌ها بهبود می‌یابند.
 2. نمایان شدن ریشه دندان

  اگر ریشه دندانها نمایان شود، دیگر لایه متراکم مینای دندان کل دندان را نمی‌پوشاند. در عوض لایه بعدی دندان یعنی عاج در معرض دید قرار می‌گیرد. عاج بسیار حساس‌تر از مینای دندان است و این اتفاق باعث ایجاد خطر بیشتری برای ایجاد پوسیدگی دندان خواهد بود پس بهتر است عاج دندان به طور کامل توسط بافت‌های لثه پوشانده شود و یا ریشه‌های در معرض دید باید با پیوند لثه یا نوعی پر کننده پوشانده شوند.
 3. عقب نشینی بافت لثه

  عارضه احتمالی دیگر عقب نشینی لثه است. این عارضه به طور معمول به خودی خود پس از لیفت لثه اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه ناحیه از نظر فیزیکی آسیب ببیند. به عنوان مثال اگر مسواک را بیش از حد تهاجمی می‌زنید یا از مسواک با موی زبر استفاده می‌کنید، ممکن است لثه‌ها به جای حفظ سطح به دست آمده از طریق لیفت لثه، به سمت بالاتر از سطح ایجاد شده روی دندان عقب نشینی کنند.
 4. عفونت لثه

  در صورتی که نکات بهداشتی و مراقبتی پس از جراحی لیفت لثه به درستی رعایت نشوند احتمال عفونت لثه بالا می‌رود.
 5. درد و خونریزی

  بعد از جراحی لیفت لثه امکان درد و خونریزی وجود دارد که می‌توان با مصرف داروهای مسکن و استفاده کمپرس آب سرد به بهبود آن کمک کرد. در صورتی که درد و خونریزی زیاد باشد با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

مراقبتهای بعد از عمل جراحی لثه

دوره نقاهت جراحی لثه، ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد. دندانپزشک راهنمایی‌های خاصی در مورد آنچه باید برای کمک به روند بهبود انجام دهید، به شما می‌دهد. در اینجا به چند نکته درباره مراقبت‌های پس از لیفت لثه می‌پردازیم:

 1. مصرف مسکن را طبق دستور دندانپزشک خود، برای تسکین درد را به طور مرتب انجام دهید.
 2. در روزهای اول پس از عمل از غذاهای نرم و خنک مانند تخم مرغ، ماکارونی، سوپ، ماست، پنیر، سبزیجات نرم و بستنی استفاده کنید. تا زمانی که لثه‌های شما به طور کامل بهبود نیافته است، از غذاهای تند پرهیز کنید.
 3. دستورالعمل‌های دندانپزشک خود را در مورد زمان و نحوه مسواک زدن در طول روند بهبودی دنبال کنید.
 4. تا چند هفته پس از جراحی مهم است که به آرامی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
 5. می‌توانید از دهانشویه بدون الکل استفاده کنید، اما یک محلول ساده آب نمک هم می‌تواند بسیار مفید باشد و به تمیز کردن ناحیه کمک کند. شستشو با آب نمک، بعد از غذا یک راه ایده آل برای از بین بردن ذرات باقی مانده غذا و بقایای آن است.
 6. در صورت مشاهده تورم یا خونریزی بیش از حد، یا در صورت مشاهده هرگونه علائم نگران کننده، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
 7. هرچه بیشتر فعالیت‌های خود را محدود کنید و به بدن خود اجازه استراحت دهید سریع‌تر بهبود می‌یابید.
 8. پس از جراحی تا حدود 2 روز می‌توانید از کمپرس یخ جهت جلوگیری از ورم لثه استفاده کنید.

پیشنهاد میکنیم حتما بخوانید

سوالات متداول

 1. آیا لیفت لثه درد دارد؟

  قبل از شروع عمل بی حسی موضعی دریافت می‌کنید. این کار لثه‌های شما را بی حس می‌کند تا در حین عمل احساس درد نکنید. اما بعد از آن میزان ناراحتی بستگی به میزان تغییر شکل یا برداشتن لثه‌های شما دارد .پس از جراحی، اثر مواد بی حسی شروع به از بین رفتن می‌کنند و ممکن است احساس درد و ناراحتی کنید. در این صورت با مصرف داروهای مسکنی که دندانپزشک توصیه کرده است، می‌توانید درد را تسکین دهید این داروها می‌توانند شامل استامینوفن یا ایبوپروفن باشند. از آنجا که آسپرین می‌تواند باعث خونریزی شود، دندانپزشک ممکن است مصرف این دارو را منع کند. همچنین می‌توانید با استفاده از کیسه یخ یا کمپرس سرد به مدت چند روز پس از عمل، درد و تورم را کاهش دهید، بهتر است از کمپرس به مدت 15 تا 20 دقیقه استفاده کنید.
 2. تفاوت روش‌های عمل لبخند لثه ای با تیغ جراحی و لیزر چیست؟

  به دلیل پیشرفت تکنولوژی لیزر انجام کارهای جراحی آسان‌تر و راحت‌تر شده است. لیزرها نسبت به روش‌های سنتی نه تنها درد کمتر، بلکه دقت بیشتری نیز دارند. به دلیل حرارت لیزر بهبود زخم سریع‌تر انجام می‌شود و همچنین میزان خونریزی و دوره نقاهت نسبت به روش سنتی کمتر خواهد بود. لیزر خطر ابتلا به عفونت‌های ناشی از آلودگی ابزار فلزی را کاهش می‌دهد. اما این نکته را باید در نظر گرفت که روش لیزری گرانتر از روش جراحی با تیغ هستند.
 3. آیا بعد از جراحی زیبایی لثه حتما باید به مطب دندانپزشکی مراجعه کرد؟

  با توجه به زمان تعیین شده توسط دندانپزشک چند روز تا یک هفته پس از انجام جراحی لیفت لثه، جهت بررسی وضعیت بهبودی و سلامت لثه باید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

آیا شما هم نیاز به جراحی لثه دارید؟ آیا می دانید که چه اقداماتی را باید قبل از این درمان انجام دهید؟ در این مقاله بسیار مفید با ما باشید تا اطلاعات بسیار خوبی را به دست آورید.

تماس سریع

02122976274
02122963447
09380132273

پاسداران-بالاتر از میدان هروی-خیابان وفامنش نبش مکران شمالی-پلاک 32، طبقه 2