تفاوت هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ

دوشنبه, 01 اسفند 1401 ساعت 11:54
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آیا این مطلب برایتان مفید است؟

افرادی که معمولا به دنبال سفید کردن دندان‌های خود هستند، ممکن است بین دو راهی گیر کنند. خیلی از آن‌ها نمی‌دانند که هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ چه تفاوت‌هایی با هم دارند.
آیا شما می‌دانید که ماندگاری کدام یک بیشتر است؟ آیا می‌دانید مزایای هر یک نسبت به دیگری کدام است؟
ما در این مقاله، اطلاعات کافی در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد تا بتوانید تفاوت بین این دو روش را به خوبی متوجه شوید. با مطالعه این مقاله، به این موضوع پی خواهید برد که کدام روش در چه شرایطی به کار گرفته می‌شود. پس در ادامه همراه ما باشید.

هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ چه تفاوت‌هایی دارند؟

این دو روش سفید کردن دندان، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. در ادامه هر یک تفاوت‌های هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ را ذکر کرده‌ایم:

 1. پروسه انجام درمان برای انجام هر یک این دو روش، نیاز به طی کردن پروسه متفاوتی است. اگر قصد استفاده از هوم بلیچینگ را داشته باشید، باز هم باید به دندانپزشک مراجعه کنید. معمولا در همان جلسه، دندانپزشک کار قالب‌گیری از دندان‌های شما را انجام خواهد داد. سپس، این قالب را برای ساخت تری بلیچینگ، به یکی از لابراتوار‌ها ارسال می‌کند. معمولا این مرحله کمی زمان می‌برد و پس از آماده شدن، بیمار باید به مطب مراجعه کند. پس از آن، نحوه استفاده از این تری را به بیمار آموزش می‌دهد تا بتواند با قرار دادن مواد بلیچینگ روی این تری، دندان‌های خود را سفیدتر کند.
  اما پروسه انجام آفیس بلیچینگ توسط خود دندانپزشک و با غلظت بیشتری از مواد بلیچینگ انجام خواهد شد. دقت داشته باشید که این پروسه با استفاده از دستگاه‌های مخصوص انجام می‌شود.
 2. مدت زمان درمان معمولا مدت زمان مورد نیاز برای سفید شدن دندان‌ها در روش هوم بلیچینگ نسبت به آفیس بلیچینگ بیشتر است. البته این زمان تفاوت چشمگیری ندارد و تنها ممکن است چند هفته با هم متفاوت باشند. هوم بلیچینگ نیاز به استفاده دو هفته‌ای از مواد بلیچینگ دارد، اما آفیس بلیچینگ صرفا در طی یک یا دو جلسه به اتمام می‌رسد.
 3. هزینه درمان هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ با توجه به ابزارهای متفاوتی که از آن‌ها بهره گرفته می‌شود، هزینه متفاوتی هم دارند. معمولا قیمت آفیس بلیچینگ بیشتر است؛ البته این موضوع طبیعی است، چرا که از تکنولوژی پیشرفته‌تری در این روش استفاده می‌شود.
 4. نوع تجهیزات تجهیزات به کار رفته در دو روش هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ تفاوت چشمگیری با هم دارند. در آفیس بلیچینگ از دستگاه‌های مخصوص و در هوم بلیچینگ از تری بلیچینگ استفاده می‌شود.
 5. غلظت مواد بلیچینگ غلظت مواد بلیچینگ نیز به دلیل تفاوت مدت زمان درمان دو روش هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ متفاوت است. معمولا با توجه به زمان کمتر درمان آفیس بلیچینگ، از غلظت بیشتری برای سفید کردن دندان استفاده می‌کنند.

کدام یک ماندگاری بیشتری دارد؟ هوم بلیچینگ یا آفیس بلیچینگ؟

این موضوع را در نظر داشته باشید که ماندگاری این دو روش تفاوت چندانی با هم ندارند. ماندگاری هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ بیشتر به رعایت بهداشت دهان و دندان توسط خود بیمار بستگی دارد. اینکه بیمار بتواند مصرف مواد غذایی رنگی را بعد از استفاده از مواد بلیچینگ کمتر کند، تاثیر خیلی زیادی در ماندگاری این درمان خواهد داشت. طبق تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است، حدود 30 درصد موارد درمان شده با آفیس بلیچینگ، پس از مدتی سفیدی حاصل از درمان را از دست داده‌اند. اما باز هم نمی‌توان مقایسه درستی درباره ماندگاری این دو روش انجام داد.

آفیس بلیچینگ چه مزایایی نسبت به هوم بلیچینگ دارد؟

هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ هر یک مزایای خاص خود را دارند؛ اما مزایای آفیس بلیچینگ نسبت به هوم بلیچینگ به شرح زیر است:

 1. اثرگذاری بهتر آفیس بلیچینگ با توجه به استفاده از مواد بلیچینگ با غلظت بالاتر، می‌تواند تاثیر بیشتری در سفید کردن دندان داشته باشد.
 2. مدت زمان کوتاه‌تر با توجه به اینکه آفیس بلیچینگ در یک یا نهایتا دو جلسه به اتمام می‌رسد، از نظر مدت زمان درمان نسبت به هوم بلیچینگ برتری دارد.
 3. حساسیت تحت نظر توسط دندانپزشک دقت داشته باشید که در هر دو روش ممکن است با حساسیت‌ نسبت به مواد گرم یا سرد مواجه شوید. اما با توجه به اینکه روش آفیس بلیچینگ زیر نظر خود متخصص انجام می‌شود، معمولا این حساسیت کنترل شده خواهد بود.

هوم بلیچینگ چه مزایایی نسبت به آفیس بلیچینگ دارد؟

مزایای استفاده از هوم بلیچینگ نسبت به آفیس بلیچینگ، به شرح زیر است:

 1. هزینه پایین‌تر هزینه درمان‌ هوم بلیچینگ خیلی مناسب‌تر از آفیس بلیچینگ است. این هزینه کمتر، به دلیل عدم استفاده از تکنولوژی خاصی در این روش است.
 2. قابلیت استفاده مجدد از مواد بلیچینگ یکی دیگر از مزایای این روش این است که شما می‌توانید پس از بازگشت درمان، دوباره از این مواد استفاده کنید. البته بهتر است این موضوع را با دندانپزشک خود در میان بگذارید. با این حال، دیگر نیازی به ساخت مجدد تری نخواهید داشت و صرفا مواد هوم بلیچینگ را تهیه خواهید کرد. این در حالی است که در روش آفیس بلیچینگ، باید دوباره هزینه لازم برای سفید کردن مجدد دندان پرداخت کنید.

هوم بلیچینگ یا آفیس بلیچینگ؟ کدام یک را انتخاب کنم؟

خیلی از افراد در انتخاب بین هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ به چالش کشیده می‌شوند. اگر به دنبال هزینه کمتر، استفاده از غلظت کمتر هستید، پیشنهاد ما استفاده از روش هوم بلیچینگ است. به علاوه در این روش می‌توانید هر زمان که خواستید، دوباره از مواد بلیچینگ استفاده کنید.
اما اگر فرصت کافی در اختیار ندارید و برای سفید کردن دندان‌های خود عجله دارید، پیشنهاد می‌کنیم به سراغ روش آفیس بلیچینگ بروید. در این روش با توجه به اینکه بیمار تحت نظر خود دندانپزشک پروسه درمانش انجام می‌شود، استرس و نگرانی کمتری از این بابت خواهد داشت.

چگونه متوجه شوم کدام روش بلیچینگ برایم بهتر است؟

دقت داشته باشید که شما به تنهایی نمی‌توانید به درستی تشخیص دهید که کدام روش از بین هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ بهتر است. به همین دلیل هم توصیه می‌شود به دندانپزشک اجازه دهید تا دندان‌های شما را معاینه کند. پس از معاینه، با توجه به درجه زرد بودن دندان‌ها و سایر شرایط آنها، دندانپزشک بهترین روش را به شما توصیه می‌کند.
علاوه بر این، دندانپزشک ممکن است برای ماندگاری هر چه بیشتر این درمان، استفاده ترکیبی از این دو روش را پیشنهاد دهد. این یعنی بیمار برای یک جلسه استفاده از مواد آفیس بلیچینگ به مطب دندانپزشک مراجعه می‌کند و سپس پس از پایان این جلسه، درمان خود را با استفاده از مواد هوم بلیچینگ ادامه می‌دهد.

اگر بلیچینگ برای سفید کردن دندان‌هایم مناسب نبود، چه روش دیگری را می‌توانم انتخاب کنم؟

اگر استفاده بلیچینگ برایتان مقدور نباشد یا اینکه سفیدی مطلوب شما را فراهم نکند، می‌توانید به هر یک از روش‌های جایگزین زیر روی آورید:

 1. کامپوزیت دندان کامپوزیت‌های دندانی با توجه به تنوع سایه‌های رنگی که دارند، می‌توانند به عنوان روش جایگزین برای هر دو روش هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ مورد استفاده قرار گیرند.
 2. لمینت دندان لمینت‌های سرامیکی نیز با توجه به زیبایی منحصر به فردی که دارند، می‌توانند به عنوان گزینه مناسبی در نظر گرفته شوند. البته این روش ممکن است نیاز به تراش قسمتی از دندان نیز داشته باشد.

سوالات متداول

 1. تاثیر مواد هوم بلیچینگ را می‌توان با استفاده بیشتر به اندازه آفیس بلیچینگ رساند؟

  خیر، استفاده بیش از حد از این مواد می‌تواند سبب حساسیت بیشتری در دندان‌های شما شود.
 2. آیا آفیس بلیچینگ موثرتر از هوم بلیچنیگ است؟

  با توجه به استفاده از غلظت بالاتر و تکنولوژی پیشرفته‌تری در این روش، احتمال موثر بودن آن بیشتر است. البته ماندگاری این دو روش قابل مقایسه نیست و به خود بیمار بستگی دارد. اما سفید کردن دندان با استفاده از آفیس بلیچینگ، در زمان کمتری قابل مشاهده خواهد بود.
 3. چند وقت یکبار می‌توانیم آفیس بلیچینگ انجام دهیم؟

  معمولا بیمار می‌تواند هر 12 یا 18 ماه برای انجام این روش اقدام کند.
 4. آیا می‌توانم بعد از سفید کردن با آفیس بلیچینگ مسواک بزنم؟

  معمولا بهتر است تا 48 ساعت از استفاده از خمیردندان‌های رنگی پرهیز کنید. به علاوه، توصیه شده است در این مدت، استفاده از دهانشویه را نیز به حداقل برسانید.
 5. برای کاهش حساسیت دندان پس از استفاده از هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ چه کار باید کنم؟

  معمولا توصیه می‌شود از نوعی خمیردندان ضد حساسیت برای کاهش حساسیت آن‌ها استفاده کنید.
خواندن 209 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 14 اسفند 1401 ساعت 09:48

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

تماس سریع

02122976274
02122963447
09380132273

پاسداران-بالاتر از میدان هروی-خیابان وفامنش نبش مکران شمالی-پلاک 32، طبقه 2