آفیس بلیچینگ آفیس بلیچینگ کلینیک دندانپزشکی دکتر جوادیان

آفیس بلیچینگ: نحوه انجام بلیچینگ در مطب + مزایا و معایب

یکشنبه, 20 آذر 1401 ساعت 12:48
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

چکیده مطلب

آیا به فکر سفید کردن دندان‌های خود برای کمک به احیای لبخند آلوده به تغییر رنگ هستید؟ سفید کردن دندان‌های حرفه‌ای در مطب یا آفیس بلیچینگ محبوب ترین روش زیبایی دندان در جهان امروز است.
بر خلاف سیستم‌های خانگی که از مواد سفیدکننده با دوز پایین استفاده می‌کنند، انجام بلیچینگ دندان در کلینیک تحت شرایط نظارت دقیق انجام می‌شود که امکان استفاده ایمن، کنترل‌شده و بدون درد از غلظت نسبتاً بالایی از ژل سفیدکننده را فراهم می‌کند. به نظر شما بلیچینگ در مطب با چه مزایای دیگری همراه است؟
در این مطلب با دکتر لاله جوادیان همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با این روش و نحوه انجام آن مطالعه کنید.

آفیس بلیچینگ چیست؟

آشنایی با روش آفیس بلیچینگ

آفیس بلیچینگ (Office Bleaching) یک روش برای سفید کردن دندان‌ها است که در مطب دندانپزشکی با استفاده از مواد هیدروژن پراکساید و کارباماید پراکساید انجام می‌گیرد.
غلظت مواد سفید کننده دندان که در این روش استفاده می‌شود، بسیار بالاتر از روش‌های دیگر مانند هوم بلیچینگ می‌باشد، اما این مواد به دلیل نظارت مستقیم دندانپزشک حساسیتی و مشکل جدی برای ساختار دندان و بافت لثه ایجاد نمی‌کنند.

چه افرادی کاندیدای بلیچینگ در مطب می‌باشند؟

کاندیدای آفیس بلیچینگ دندان

برای اینکه بدانید آیا این روش برایتان مناسب است یا خیر، بهترین راهکار مشورت با دندانپزشک است. با این وجود می‌توانیم بیان کنیم که بلیچینگ آفیس می‌تواند گزینه مناسبی برای افرادی باشد که به دلایل مختلفی مانند افزایش سن، مصرف برخی داروهای خاص، داشتن بیماری خاص، استعمال سیگار و ... دچار تغییر رنگ دندان‌های خود شده‌اند و حال قصد سفید کردن آنها را دارند.

مزایای آفیس بلیچینگ دندان کدام‌اند؟

آفیس بلیچینگ دندان چه مزایایی دارد؟

از مزایای آفیس بلیچینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سریع‌ترین نتایج را ایجاد می‌کند.
 • این روش ایمن‌ترین شکل بلیچینگ است.
 • حساسیت لثه و دندان در این روش به دلیل نظارت دقیق دندانپزشک روی درمان قابل کنترل است.
 • نیازی به تراش و تغییر ساختار مینای دندان در این روش نیست.
 • آفیس بلیچینگ در مقایسه با سایر روش‌های سفید کردن دندان در مطب هزینه مقرون به صرفه تری دارد.

هزینه آفیس بلیچینگ چقدر است؟

برای تعیین قیمت این روش زیبایی در دندانپزشکی باید به مطب دندانپزشکی مراجعه داشته باشید تا موارد متعددی مورد بررسی قرار بگیرند.
لازم به ذکر است که در صورت داشتن بیماری لثه و پوسیدگی‌های دندانی، این روش برایتان انجام نمی‌شود و در ابتدا باید برای درمان این‌گونه موارد اقدام گردد.
در نتیجه باید به هزینه‌های جانبی نیز توجه داشت.
همچنین از دیگر عوامل مهمی که سبب تأثیرگذاری در قیمت این روش می‌شود، تعداد جلسات درمان خواهد بود. برخی از افراد ممکن است با یک جلسه نتیجه مطلوب خود را به دست نیاورند که در نتیجه شاید 2 تا 3 جلسه درمانی برای آنها پیشنهاد شود که به طبع هزینه نهایی را افزایش خواهد داد.
در برخی از مواقع نیز راهکار مناسب برای بیمار یک جلسه آفیس بلیچینگ و ادامه روند درمان در منزل تحت فرایند هوم بلیچینگ می‌باشد.
برای کسب اطلاعات دقیق‌تر از قیمت آفیس بلیچینگ با کلینیک دندانپزشکی دکتر لاله جوادیان تماس بگیرید.

ماندگاری و دوام بلیچینگ دندان در مطب

آفیس بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد؟

یکی از سؤالات بسیار رایج افراد در این باره این است که آفیس بلیچینگ چقدر دوام دارد؟ برای پاسخ این سؤال در ابتدا باید بدانید که موارد بسیاری از جمله استعمال سیگار و دخانیات، بهداشت دهان، مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگی و ... در این ماندگاری تأثیر دارند.
با وجود اینکه تأثیر سفید کنندگی دندان با استفاده از این روش بسیار بالا است، اما اغلب ماندگاری کمتری به نسبت هوم بلیچینگ دارد. لازم به ذکر است که اگر موارد بیان شده رعایت نشوند، ممکن است تا حدود 3 ماه پس از درمان حدود 30 در صد از نتیجه درمان بازگشت داشته باشد.
معمولاً ماندگاری بلیچینگ حدود 6 ماه است.

معایب آفیس بلیچینگ دندان چیست؟

این روش می‌تواند با معایب زیر همراه باشد:

 • نتایج این روش بسته به عواملی مانند سن، وراثت، نوع و میزان لکه‌های روی دندان، می‌تواند غیر قابل پیش‌بینی باشد.
 • بلیچینگ قادر به رفع و سفید کردن تمام انواع لکه‌های دندانی نیست.
 • بلیچینگ در مطب یک راه حل دائمی نیست. مدت کوتاهی پس از اتمام درمان، لکه‌ها روی دندان‌ها جمع می‌شوند؛ بنابراین بسیاری از دندانپزشکان توصیه می‌کنند که بعد از انجام این روش افراد از هوم بلیچینگ نیز برای ماندگاری بیشتر سفیدی لبخند خود استفاده داشته باشند.

نحوه انجام آفیس بلیچینگ دندان

آفیس بلیچینگ چگونه انجام می شود؟

این روش طی مراحل زیر انجام می‌گیرد:

 1. در اولین قدم باید پاک‌سازی دندان‌ها صورت گیرد و هر گونه جرم و پلاک از روی دندان‌ها برداشته شوند. همچنین در صورت وجود پوسیدگی دندان و بیماری لثه در این مرحله برای درمان آنها اقدام می‌شود.
 2. در ادامه دندانپزشک برای محافظت از چشم بیمار و لثه‌های او، از عینک و محافظ لثه کمک خواهد گرفت.
 3. سپس ماده سفید کننده بلیچینگ با غلظت مشخص روی دندان‌ها قرار داده می‌شود.
 4. برای این که ماده موجود فعال گردد، از نور لیزر مخصوص استفاده می‌شود.
 5. در نهایت بعد از حدود 20 دقیقه ماده بلیچینگ از روی دندان‌ها شسته شده و فرد می‌تواند نتیجه لبخند خود را فوراً مشاهده نماید.

آیا آفیس بلیچینگ عوارضی هم دارد؟

معمولاً این روش زیبایی در دندانپزشکی با عوارضی جدی همراه نیست، با این حال حساسیت بعد از آن را می‌توان یکی از عوارض جانبی آفیس بلیچینگ در نظر گرفت. باید بدانید که این عارضه موقت است و پس از چند روز خود به خود از بین می رود. تقریبا اکثر افراد این عارضه جانبی را تجربه می‌کنند.
لازم به ذکر است که اگر دندانپزشک غیر مجرب این درمان را انجام دهد و دقت کافی در استفاده از میزان مواد سفید کننده و زمان استفاده از آن نداشته باشد، ممکن است مینای دندان و لثه آسیب ببیند و دچار آلرژی شوند.

بعد از آفیس بلیچینگ چه مراقبت‌هایی باید انجام شوند؟

بعد از اینکه با استفاده از این روش قدمی برای سفید شدن دندان‌های خود برداشتید، قطعاً تمایل دارید ماندگاری آن را افزایش دهید و مدت زمان بیشتری از لبخند زیبای خود لذت ببرید. در این صورت باید توجه ویژه‌ای به موارد زیر داشته باشید:

 1. تا حدود 48 ساعت بعد از درمان از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های رنگی، غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی و شیرین و همچنین استعمال سیگار و دخانیات بپرهیزید.
 2. به طور کلی بهتر است میزان استفاده از نوشیدنی‌ها و غذاهای شیرین و رنگی را کاهش دهید. این مواد می‌توانند به مرور نقش مهمی در تغییر رنگ دندان‌ها و زرد شدن آنها داشته باشند؛ بنابراین هرچه مصرف این مواد را کاهش دهید، به طبع ماندگاری بیشتری از سفیدی لبخند خود خواهید داشت.
 3. بروز میزانی حساسیت بعد از این درمان طبیعی است و معمولاً اکثر افراد آن را تجربه می‌کنند، در این شرایط برای کاهش آن می‌توانید با مشورت دندانپزشک از خمیر دندان ضد حساسیت و داروهای مسکن استفاده داشته باشید.
 4. شست و شوی دهان با آب نمک نیز نقش مؤثری در کاهش تورم و التهاب لثه‌ها دارد.
 5. به بهداشت دهان خود توجه داشته باشید. حداقل روی دو بار مسواک زدن، استفاده روزانه از دهان‌شویه مناسب و نخ دندان را در برنامه خود قرار دهید.

انواع سیستم‌های سفید کننده دندان در مطب دندانپزشکی

رایج‌ترین سیستم‌های مورد استفاده در این روش عبارت‌اند از:

 1. BriteSmile

  سیستم بلیچینگ BriteSmile به ملایمت و سهولت دسترسی شهرت دارد. این روش دارای ژل‌های اختصاصی پراکسید هیدروژن (غلظت 15 درصد و 25 درصد) است که برای به حداکثر رساندن اثربخشی، pH متعادل است و حاوی گلیسیرین و آب برای کمک به کاهش کم آبی دندان می‌باشد.
 2. Opalescence Boost

  Opalescence Boost به دلیل ویسکوزیته ژل سفید کننده آن، کیفیت چسبناکی دارد که به عنوان یک مزیت اصلی در بلیچینگ دندان در نظر گرفته می‌شود. محلول 38 درصدی آن از ژل پراکسید هیدروژن حاوی یک جزء منحصربه‌فرد به نام PF است که ترکیبی از نیترات پتاسیم (کاهش خطر حساسیت) و فلوراید (تقویت کننده مینای دندان است که خطر ایجاد حفره را کاهش می‌دهد).
 3. Zoom

  یکی از سیستم‌های بسیار رایج در بلیچینگ دندان است که دارای ژل پراکسید هیدروژن 25 درصد می‌باشد.
  به طور کلی، ژل پراکسید هیدروژن سه بار استفاده می‌شود که هر فاصله 15 دقیقه طول می‌کشد. بلافاصله پس از آن، یک خمیر فلوراید کاهنده حساسیت روی دندان‌ها اعمال می‌شود.

سؤالات متداول

 1. چه کسانی کاندیدای مناسبی برای آفیس بلیچینگ نیستند؟

  این روش گزینه مناسبی برای کسانی که دارای حساسیت دندانی زیاد، ساختار مینای دندان ناکافی و آسیب دیده، پوسیدگی دندان شدید، بیماری‌های فعال لثه هستند و همچنین و خانم‌های باردار نیست.
 2. آفیس بلیچینگ دندان در چند جلسه انجام می‌گیرد؟

  این روش معمولاً به یک الی دو جلسه نیاز دارد. لازم به ذکر است که با در نظر گرفتن نتیجه دلخواه برای هر فرد ممکن است تعداد جلسات به دلخواه بیمار افزایش یابد. همچنین این امکان وجود دارد که بعد از جلسات آفیس بلیچینگ فرد تمایل به استفاده از روش هوم بلیچینگ داشته باشد.
 3. آیا نور لیزر مورد استفاده در آفیس بلیچینگ خطر دارد؟

  خیر، نور لیزر به کار برده شده در این روش هیچ خطری برای فرد ندارد و تنها به منظور فعال کردن ماده سفید کننده استفاده می‌گردد.
 4. آیا فرایند آفیس بلیچینگ با درد همراه است؟

  خیر این پروسه درمانی هیچ دردی برای فرد ندارد. تنها در حین فرایند احتمال بروز میزان بسیار جزئی از حساسیت وجود دارد.
 5. آیا قبل از مراجعه به مطب برای آفیس بلیچینگ باید اقدامات خاصی انجام دهم؟

  قبل از مراجعه دندان‌هایتان را مسواک بزنید و با استفاده از نخ دندان تمام پلاک‌ها و باقی مانده غذایی در بین دندان‌های خود را بردارید. اگر دارای آستانه درد بسیار پایینی هستید، می‌توانید با مشورت دندانپزشک از ایبوپروفن قبل از درمان استفاده داشته باشید.
 6. آیا آفیس بلیچینگ می‌تواند روی دندان‌های دارای روکش یا کامپوزیت موثر باشد؟

  خیر دندان‌های روکش شده، لمینت شده و یا کامپوزیت شده نمی‌توانند با استفاده از بلیچینگ سفید شوند.
 7. هر چند وقت یک بار می‌توانم آفیس بلیچینگ را انجام دهم؟

  معمولاً سالی یک الی دو بار می‌توانید از این روش برای سفیدتر کردن لبخند خود استفاده داشته باشید.
خواندن 267 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 24 آذر 1401 ساعت 09:52

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

تماس سریع

02122976274
02122963447
09380132273

پاسداران-بالاتر از میدان هروی-خیابان وفامنش نبش مکران شمالی-پلاک 32، طبقه 2